زمان انتشار : ۷ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۲۶ | کد خبر : 495308 |

ویترین روزنامه ها/ بررسی خوب «ابتکار» درباره فرصت ها و چالش های حضور خبرنگار در فضای مجازی/ گزارش تحلیلی به موقع «هفت صبح» درباره تمام سناریوهای آینده بازار سرمایه

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، با توجه به حواشی های اخیری که بعد از صحبت های روابط عمومی سازمان محیط زیست به وجود آمد و اعتراض خبرنگاران محیط زیست و اخراج شدن خبرنگار خبرگزاری ایسنا بعد از اعتراض توییتری اش نسبت به سخنان این مسئول سازمان محیط زیست، روزنامه ابتکار در گزارش خوبی به بررسی فرصت‌ها و چالش‌های حضور مستقل خبرنگاران در فضای مجازی پرداخت و در تیتری معمولی از «فیلترهای عبور از خط قرمزهای رسانه» نوشت. این روزنامه سعی کرد در این باره با یکی از استادان ارتباطات صحبت کند که این استاد تاکید کرد: «خبرنگاران هم مثل همه افراد در جامعه هم ممکن است برخوردی محافظه‌کارانه یا شجاعانه در برخورد با مسائل جامعه داشته باشند. ما نمی‌توانیم برای همه خبرنگاران یک الگو مشخص کنیم چون هر خبرنگار بنا به باورها و ارزش‌های شخصی خود به گونه‌ای متفاوت رفتار می‌کنند. بنابراین نمی‌توانیم بگوییم هر خبرنگار چگونه باید رفتار کند چون این یک انتخاب شخصی است. اما از آنجا که دسترسی به اطلاعات برای خبرنگاران بیش از دیگر افراد جامعه است، آنها آگاهی بیشتری نسبت به مسائل دارند. حالا ممکن است برخی نخواهند این اطلاعات را منتشر کنند چون برایشان پیامدهایی دارد. البته نمی‌توان این افراد را بازخواست کرد اما کسی که شغل خبرنگاری را انتخاب می‌کند، این وظیفه را بر عهده گرفته که مثل یک نورافکن نقاط تاریک جامعه را روشن کند. مثل این است که کسی بگوید من پزشکم اما در شرایط حساس وارد عرصه نمی‌شوم. وقتی فردی شغل خبرنگاری را انتخاب می‌کند با فردی که شغل دیگری را انتخاب کرده، تفاوت دارد. بنابراین به نظر من کسی که این شغل را انتخاب می‌کند، وظیفه دارد مسائل تاریک جامعه را روشن کند و عواقب آن را هم بپذیرد».

 

بعد از شیوع کرونا ویروس و تعطیل شدن بازارهای مهم اقتصادی، مردم تمایل بیشتری برای تزریق سرمایه هایشان در بازار بورس پیدا کرده اند و این سبب نگرانی هایی شده است. چرا که فعالیت در این بخش بدون دانش و تجربه کافی مساوی با از دست دادن سرمایه است. روزنامه هفت صبح به سراغ دغدغه مهم این روزهای مردم رفت و در گزارشی تحلیلی به بررسی تمام سناریوهای خوش بینانه و بدبینانه درباره آینده بازار سرمایه پرداخت و در تیتر خوبی نوشت: «بورس؛ از شکوه صعود تا دلهره سقوط». این روزنامه توضیح داد که شاخص بورس روز گذشته ۲۸ هزار واحد دیگر رشد کرد است و تقریباً یک ماه است که چنین خبری تکراری شده. چراکه هر روز شاخص بورس دو. سه درصد بازدهی مثبت دارد و هر روز یک رکورد جدید ثبت می شود. از ابتدای سال تا حالا شاخص بورس حدود ۲۵۰ هزار واحد معادل ۵۰ درصد رشد کرده و سرمایه سهامداران را یک و نیم برابر کرده است. این رشد عجیب و غریب حالا باعث صف آرایی موافقان و مخالفان سرمایه گذاری در بورس شده است. موافقان می گویند روند روبه رشد بورس ادامه دار خواهد بود و فعلا برای فکر کردن به سقوط احتمالی خیلی زود است. مخالفان نظر دیگری دارند؛ آن ها می گویند قیمت اغلب سهم های موجود در بازار دارای حباب است و عمر این حباب به زودی تمام می شود و باعث سقوط بورس و از بین رفتن سرمایه های خرد خواهد شد. هفت صبح در این گزارش به بررسی دو دیدگاه پرداخته است و به سراغ روند بورس در سال های ۹۱ تا ۹۳ رفت. سال هایی که وضعیت بورس تقریباً مشابه امسال بود و در آن زمان هم سهامداران ۱۸ ماه عالی را تجربه کردند اما ۱۵ ماه برایشان روزهای چندان خوشایندی نبود.

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here