زمان انتشار : ۶ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۶:۰۴ | کد خبر : 495271 |

مقدم: بحران کرونا ویروس، رسانه های بخش خصوصی را دچار مشکلات جدی می کند

شفقنا رسانه- مدیر مسئول پایگاه خبری «الف» معتقد است که با وجود بحران کرونا ویروس احتمالاً امسال در بخش رسانه های دولتی و عمومی اتفاق جدی در حوزه مسائل اقتصادی و مالی نیفتد. ولی در بخش خصوصی، رسانه ها دستخوش پروتکل های جدی تری می شوند. چون منابع پشتیبانی رسانه های بخش خصوصی متکی به منابع بازار است و بازار هم یعنی رقابت، تولید و گردش اقتصادی. او می گوید: اگر شرایط جامعه بهتر شود، رسانه های بخش خصوصی هم می توانند تقریباً با این وضعیت خودشان را سازگار کنند و این مرحله را پشت سر بگذارند. اما اگر شرایط رقابتی بازار، تولید و رونق تولید نباشد، دچار مشکلات جدی خواهند شد.

 

بیژن مقدم مدیرمسئول پایگاه خبری «الف» به تشریح وضعیت رسانه ها و افق پیش روی آن‌ها در سال ۹۹ با وجود کرونا ویروس می‌پردازد و به شفقنا رسانه می‌گوید: رسانه های ما به سه بخش دولتی، عمومی و خصوصی تقسیم می شوند که شاید در بخش رسانه های دولتی و عمومی امسال خیلی اتفاق جدی در حوزه مسائل اقتصادی و مالی نیفتد. ولی در بخش خصوصی رسانه ها دستخوش پروتکل های جدی تری می شوند. چون منابع پشتیبانی رسانه های بخش خصوصی متکی به منابع بازار است و بازار هم یعنی رقابت، تولید و گردش اقتصادی. اگر شرایط جامعه بهتر شود، این رسانه ها هم می توانند تقریباً با این وضعیت خودشان را سازگار کنند و این مرحله را پشت سر بگذارند. اما اگر شرایط رقابتی بازار، تولید و رونق تولید نباشد طبیعتاً دچار مشکلات جدی خواهند شد. با توجه به اینکه کسی زمان ویروس کرونا را نمی داند بنابراین نمی توانیم پیش بینی کنیم که وضعیت اقتصادی و بازار در کوتاه مدت بهتر خواهد شد.

در شرایط بحران کرونا پایگاه خبری «الف» چه برنامه‌ای از لحاظ نیرو، محتوا و مسائل مالی کارکنانش در سال پیش رو دارد؟ این مدیرمسئول پاسخ می‌دهد: ما هم به دلیل چنین شرایط بحرانی درآمدمان هیچ نسبتی با هزینه هایمان ندارد. قبلاً می توانستیم رسانه را براساس بازار موجود و کارهای مربوط به حوزه تبلیغات اداره کنیم ولی الان شرایط اینگونه نیست و سخت شده است.

مقدم با بیان اینکه رسانه ها برای گذر از چنین شرایط بحرانی چند راه را انتخاب می کنند، می گوید: احتمالا خیلی ها در چنین شرایطی به تعدیل نیرو فکر کنند که ما در الف هنوز به این مسئله فکر نکردیم. آنچه فکر کردیم این بوده که چگونه می توان با درآمدهایی از فضاهای جدید مشکل اقتصادی را جبران کرد. چون به هرحال اگر در یک بخشی اقتصاد تعطیل است، در بخش دیگری شاید رونق اقتصادی وجود داشته باشد. اینگونه نیست که همه بخش های اقتصادی کشور تعطیل باشد. به عنوان مثال گردشگری الان خوابیده و به طور طبیعی در این حوزه درآمدی نمی توان کسب کرد اما در بخش دیگری ظرفیت درآمدی وجود دارد.

او ادامه می دهد: راه بعدی مربوط به کاهش هزینه است که رسانه ها در چنین شرایطی به آن فکر می کنند. هرچند ما هزینه زائد نداریم ولی از مجموع هزینه هایمان مجبوریم که برخی از آن ها را کسر کنیم و شرایط را بر خودمان سخت بگیریم تا بتوانیم این مرحله را پشت سر بگذاریم.

مقدم می گوید: تمام تلاشمان این است که تاثیرات این دوره را بر روی محتوا کم کنیم ولی باید به نسبت تولید و نیروی انسانی هم توجه کرد. ما تلاش داریم تا نیروی انسانی و میزان تولیدمان را حفظ کنیم به عبارتی سعی می کنیم تولیدات رسانه ایمان به دلیل مشکلات اقتصادی روبه کاهش نرود. از طرفی هم نمی توانیم کارهای جدید انجام دهیم چون کارهای جدید نیازمند منابع مالی است. با این حال باید وضع موجود را حفظ کنیم.

به عقیده مدیر مسئول پایگاه خبری «الف» جامعه وارد فاز جدیدی شده است که هم باید چرخ زندگی مردم بچرخد و هم سلامت مردم حفظ شود. او می گوید: شاید برقراری رابطه بین این دو در جاهایی سخت باشد. الان بیشترین مسئولیت متوجه فرد فرد شهروندان است و خوشبختانه با کار رسانه ای که توسط همه رسانه ها انجام شده کسی نسبت به وظایفش بی اطلاع نیست. اما اینکه رعایت می کنند یا خیر چیز دیگری است. بنابراین رسانه ها نباید به هیچ وجه تلقی شرایط عادی را داشته باشند هرچند که شیب مبتلاها به سمت نزول باشد ولی ما باید تا روز آخر با همین مدل و رفتار سعی در ایجاد مسئولیت در شهروندان داشته باشیم و از طریق رسانه ها آموزش های جدید احتمالی را به مردم منتقل کنیم. شاید یکی از دلایل کاهشی شدن روند ابتلا این باشد که مردم تقریباً اطلاعات خوبی از مسئله و بحران پیش رو در اختیار دارند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here