زمان انتشار : ۶ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۱:۴۹ | کد خبر : 495219 |

ویترین روزنامه ها/ تاکید «همشهری» بر لزوم توجه به دانش آموزان استثنایی در برنامه های آموزشی ایام قرنطینه/ بررسی به موقع «شرق» درباره پشت پرده ممنوعیت پرداخت سود به سپرده های بانکی دستگاه های دولتی/ گزارش تحلیلی «ابتکار» درباره تاثیر کاهش سود سپرده های بانکی بر بازارهای اقتصادی

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «استثنای «شاد»» تیتر متفاوت روزنامه همشهری است که در گزارش خوبی از لزوم توجه به دانش آموزان استثنایی در روزهای قرنطینه کرونا، نوشت. این روزنامه در گزارش خود تاکید کرد که دانش آموزان نابینا، ناشنوا و مبتلایان به اوتیسم سهمی از برنامه های آموزشی ندارند. اگرچه در روزهای اخیر مطالب زیادی درباره ضعف های برنامه «شاد» توسط رسانه ها کار شد با این حال کمتر از این زاویه به موضوع نگاه شده و گویا مسئولان این سازمان باید فکری اساسی برای این قشر از جامعه کنند.

«پشت پرده یک سیاست پولی» سوژه کاربردی روزنامه شرق است که در گفتگو با کارشناسان به بررسی ممنوعیت پرداخت سود به سپرده های بانکی پرداخت. به عبارتی براساس آخرین خبر مهم بانکی و بر اساس قانون بودجه ۹۹، تمامی دستگاه‌های دولتی که از بودجه کل کشور استفاده می‌کنند، مجاز به دریافت سود از حساب‌های بانکی نیستند. شرق در بخشی از این گزارش تاکید کرد: «منابعی که دولت از طریق بودجه به دستگاه‌های اجرائی اختصاص می‌دهد یا به هر نحوی، سهم دولت محسوب می‌شود، به این معناست که بتواند گردش وجوه را تسهیل کند. به تعبیر دیگر، اگر خود دولت موجب افزایش هزینه شود و هزینه مالی خود را افزایش دهد، اهداف محقق نمی‌شود. بنابراین دستگاه‌های اجرائی نباید به بهانه اینکه منابعی که دریافت کرده‌اند، سهم آنها از بودجه است، این منابع را در حساب بانکی گذاشته و براساس خواب سرمایه، منافعی را عاید دستگاه‌ اجرائی و هزینه‌ای را متوجه مردم کنند. علاوه بر آن، اگر دستگاه‌های اجرائی از محل خواب سرمایه در حساب‌های دولتی و غیردولتی سود دریافت کنند، این سود آنها را از فعالیتی که بر آنها محول شده بازمی‌دارد. به عبارتی اجرای این بند بودجه براساس دو رویکرد انگیزشی صورت گرفته است. نخست، رویکرد تحریک به فعالیت و نه خواب‌ سرمایه و دوم، کاهش هزینه و حفظ ارزش پول و نه فعالیت‌های غیرمولد، سبب می‌شود تا رویکردهای بودجه‌ای دیگر با مشکلی که در سال‌های گذشته با آن مواجه بودند، روبه‌رو نشوند.»

روزنامه ابتکار هم در گزارشی به بررسی تاثیر کاهش سود سپرده های بانکی بر بازارهای اقتصادی پرداخت و در تیتر معناداری از «نقدینگی سرگردان میان «خانه»، «حافظ»، «فردوسی» و «سبزه‌میدان»!» نوشت. این روزنامه تاکید کرد: «کاهش سقف سود سپرده‌های بانکی به ۱۵ درصد با استقبال مواجه شده، اما هنوز ابهامات و سوالات زیادی درباره تاثیرات و پیامدهای آن در اقتصاد و بازارهای مختلف وجود دارد. اولین پیامدی که برخی از کارشناسان به آن اشاره دارند ملتهب شدن برخی از بازارهای قتصادی است. به گفته آنها، اگر به دنبال تصمیمات گرفته شده سپرده‌ها از بلند‌مدت به سپرده‌های کوتاه‌مدت جهت سفته‌بازی منتقل شود می‌تواند بازارهای پرکشش مانند ارز، سکه و طلا را ملتهب کند و تاثیر منفی روی قیمت تمام‌شده محصولات داشته باشد. این نظر در حالی مطرح می‌شود که برخی از صاحب‌نظران و تحلیلگران معتقدند که کاهش سود بانکی می‌تواند تاثیرات مثبتی را برای بازاری همانند بورس به همراه داشته باشد. آنها بر این باورند که بازار سرمایه محلی امن برای جذب نقدینگی بوده و در صورتی که نقدینگی با عرضه‌های اولیه‌ بیشتری مواجه شود، می‌توانیم شاهد تاثیر مثبت کاهش سود سپرده‌ها و سرازیر شدن نقدینگی به بازار باشیم. البته باید اشاره کرد که برخی از کارشناسان خطر را در کمین این شرایط دانسته و معتقدند که اگر عرضه‌های بیشتری صورت نگیرد بازار با حباب روبه‌رو خواهد شد».

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here