زمان انتشار : ۳ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۰:۴۹ | کد خبر : 495107 |

صدیقی: رسانه های مکتوب خود را با شرایط جدید پساکرونا سازگار کنند

شفقنا رسانه- فریدون صدیقی معتقد است که پیش از آنکه کرونا، مناسبات اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ساختار رفتارهای حکومتی و سازمانی را تغییر دهد، رسانه‌های مکتوب به دلایل مختلف آسیب دیده بودند و مهمترین دلیل این امر، کاهش اعتماد مخاطب نسبت به این رسانه‌ است.

فریدون صدیقی، استاد شناخته شده عرصه روزنامه‌نگاری و ارتباطات به «آرمان ملی» می‌گوید: رسانه‌های مکتوب به‌دلیل مشکلاتی که دارند، امکان پاسخگویی به‌هنگام، معنادار و ارتقای بخش از نظر اطلاع رسانی، تحلیل پدیده‌ها را دارا نبودند و این موضوع شامل رسانه‌های آنلاین و صداوسیما نیز شد که از ماموریت خود فاصله‌ گرفتند و پیش از آنکه پاسخگوی نیاز مخاطبان‌شان باشند، تامین‌کننده نظرات بالاسری بودند که بر آنها مدیریت می‌کردند. پاسخگویی به مدیر مسئول، صاحب امتیاز، وزارت فرهنگ و ارشاد و نهادهای بالاتر، باعث شده که رسانه‌های ما ایزوله و در تنگنا و مضیقه کارکردی گرفتار شوند.

به عقیده صدیقی کاهش اعتماد مردم و به حاشیه رانده شدن رسانه‌های ما به تدریج از سال گذشته آغاز شد و می گوید: با اتفاقاتی همچون ماجرای سیل نوروز، اعتراضات آبان‌ماه، مرگ کولبران و… که باعث شد رسانه‌ها حضوری جدی و اطلاع بخش در راستای اطلاع رسانی به‌هنگام نداشته باشند و مخاطبان و مردم از رسانه‌ها فاصله گرفتند و به شبکه‌های اجتماعی و شبکه‌های برون مرزی پناه بردند و این موضوع رسانه‌های داخلی ما را آسیب‌پذیر کرد. متاسفانه سال‌هاست که رسانه‌های داخلی به علت سانسورهای مستقیم و غیرمستقیم، وارد یک سرویس بسته شده‌‌اند و مخاطب را به فضای رسانه‌ای برون مرزی و شبکه‌های اجتماعی حواله داده‌اند و مراجعه به رسانه‌های داخلی به حداقل رسیده است. این عوامل سبب شد که تیراژ رسانه‌های مکتوب هر روز کاهش پیدا کند و خبرگزاری‌ها و سایت‌ها ریزش مخاطب داشته باشند. وقتی کرونا آمد، آن ته مانده مخاطبان در تعطیلی ناخواسته یا خودخواسته در ایام عید نوروز و دستور عدم انتشار رسانه‌های مکتوب به مدت یک هفته با تصمیم ستاد مبارزه با کرونا، حالا به این نقطه رسیده‌ایم که برخی از گفته‌های این‌طور تلقی می‌شود که‌بودن یا نبودن رسانه‌ها مهم نیست.

صدیقی در رابطه با شرایط روزنامه‌ها و رسانه‌های مکتوب در دوران پساکرونا نیز می‌گوید:‌ اینکه کرونا در تغییر روش و سبک زندگی همه مردم جهان تاثیرگذار بوده و در آینده نیز خواهد بود، شکی نیست و مناسبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و زیرساخت‌ها را تغییر خواهد داد. ما نیز باید به اقتضای زیست تازه ابزارها، فرصت‌ها را خلق کنیم و با آن سازگار باشیم. قطعا برای فضای جدید تمهیدات و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت نیاز است و باید اجازه دهیم رسانه‌ها در چارچوب قانون اساسی و حفظ امنیت ملی به فعالیت خود ادامه دهند. همه چیز را شخصی نکنیم و سلیقه را با نظر قاطی نماییم. به‌نظر من روزنامه‌ها در دوران پساکرونا کارکردش را از دست نمی‌دهد، چون رسانه بخشی از ارکان اصلی حضور اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مردم است و باید همچنان زنده باشد و اجازه دهیم به فعالیتش ادامه دهد. اگر به این موضوع جدی نگاه شود و رسانه‌ها به موضوعات مردم و مشکلات دولت که بر زندگی مردم سایه افکنده، با انجام گفت‌وگو، تحلیل و آسیب شناسی پدیده به آگاهی مردم بپردازند که چگونه با وضعیت موجود چطور سازگار باشند، می‌توانند حیاتی مستمر داشته باشند، اما اگر بازهم به آنها انگ سیاه‌نمایی زده شود این شرایط سخت خواهد شد. رسانه‌ها باید بپذیرند که شرایط تغییر خواهد کرد و رسانه‌های مکتوب با شرایط جدید خود را سازگار کنند و دستخوش تغییرات خواهند شد، اما این تغییرات به معنی مرگ روزنامه‌ها نیست.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here