زمان انتشار : ۲ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۵:۵۳ | کد خبر : 495053 |

عکس های منتخب روز/ روایت نگران کننده عکاس «ایسنا» از وضعیت بد تالاب «آب بندان» در بابل

شفقنا رسانه_ این روزهابخش مهمی از اطلاعات مخاطبان از گوشه و کنار دنیا به واسطه تصاویر است به همین خاطر نقش عکاسان در تبادل تصاویر اهمیت زیادی دارد. عکاسان خبری مانند روزنامه نگاران وظایف مهمی در انتقال عکس هایشان دارند. یکی از مهم ترین ویژگی های یک عکس خبری خوب این است که واقعیت صحنه را به مخاطب بگوید و برای مردم قابل درک باشد به همین خاطر گفته می شود عکس خبری باید ساده، صادق و اطلاع رسان باشد. شفقنا رسانه با همین رویکرد قصد دارد، گزارشی از عکس های منتخب خبری را (به انتخاب خود) که خبرگزاری ها از روز قبل آن را تهیه کرده اند، منتشر کند. گزارش زیر شامل عکس‌ های منتخب خبرگزاری های ایسنا و مهر است.

به گزارش شفقنا رسانه، مصطفی شانچی عکاس خبرگزاری ایسنا گزارشی تصویری از وضعیت تالاب «آب بندان» کار کرد که به دلیل سوژه پردازی مسئولانه و کادربندی خوب مورد توجه قرار گرفت. در شرح تصاویر این گزارش آمده است: « آب بندان «ولو کلا»  در منطقه گتاب بابل، مابین روستای ولو کلا و کشتلی چناربن قرار دارد. وسعت این آب بندان به چیزی در حدود ۲۲ هکتار می‌رسد. به گفته افراد بومی منطقه سال‌ها قبل در این مرداب  قتلی رخ می‌دهد و یک فرد از روستای ولوکلا شخصی به نام فاطمه را به قتل می‌رساند. مردمان روستای ولوکلا به رسم دلجویی حق استفاده از آب بندان را به عنوان دیه به مردم کشتله می‌دهند و به همین خاطر نزد مردم این منطقه به (فاطمه اندون) شهرت می‌یابد. در سال ۱۳۹۷ اشخاصی با اصالت روستای کشتلی مجوز لای روبی را با این بهانه که مازندران استانی است که طی یک دهه اخیر با مشکلات کم‌آبی دست و پنجه نرم ‌کرده است و لای روبی باعث می‌شود این آب بندان حجم بیشتر از آب را برای مصرف روستاهای پایین دست تامین کند. طرح لایروبی آب‌بندان‌ها را برای ذخیره‌سازی بهینه آب با بودجه ۶۰۰ میلیون تومانی برنامه ریزی کردند و پس از تصویب، شروع به تخریب مرداب کردند. بخشی از هزینه‌ها صرف کانال کشی و لایر روبی شده است. تلاش‌های مردم روستای ولوکلا  هیچ ثمری نداشت و این آب بندان با ارزش محیط زیستی فراوان به نحوی قربانی اختلاف دیرینه بین دو روستا شد و به طور کامل تخریب شد. نکته حائز اهمیت فروش خاک بسیار مرغوب این مرداب توسط همان افراد که مسبب تخریب بودند به یک  شرکت پیمانکاری در ازای پرداخت بسیار ناچیز به شورای محل روستا است. این خاک جهت استفاده در بخش گل خانه‌ای و تولید قارچ از اهمیت بسزایی برای تاجران خاک برخوردار است و حتی ارزش صادراتی دارد. گل‌های لاله این مرداب که از نوع  لوتوس هندی بوده است جزو گیاهان نادر جهان است و در کشورهایی نظیر هند و ویتنام به گل ملی نام برده می‌شود. علاوه بر آن این منطقه جزو ایستگاه‌های گردشگری مسافران، محل تفرج‌گاه بسیار زیبایی برای دوست داران طبیعت و محل زیست انواع پرندگان در فصل‌های مختلف سال بوده است که دیگر اثری از آن نیست.»

تصاویر مریم داورنیا، عکاس خبرگزاری مهر از دشت کلزا در خراسان شمالی به دلیل کادربندی و انتخاب نماهای عالی مورد توجه قرار گرفت. در شرح تصاویر این گزارش آمده است که « طبیعت مزارع زیبای کلزا در بجنورد جاذبه‌ای بی‌نظیر در روزهای بهاری به وجود آورده است. دشت کلزا، نمونه‌ای از نقاشی زیبای طبیعت در خراسان شمالی است. در سال‌های اخیر در خراسان شمالی مساحت زیادی از مزارع زیر کشت گیاه «کلزا» می‌رود که موجب به وجود آمدن مناظر بسیار زیبایی شده است.»

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here