زمان انتشار : ۲ اردیبهشت ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۱۷ | کد خبر : 494986 |

ویترین روزنامه ها/ هشدار «ایران» درباره خطرات ورود کرونا به لیست انگ های اجتماعی / انتقاد صریح «جمهوری اسلامی» به دولت درباره حقوق پایین بازنشستگان تامین اجتماعی/ گزارشی تحلیلی «هفت صبح» از تغییر قیمت خرید، فروش و اجاره خانه در ۱۰ سال اخیر

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «کرونا بیماری تن است نه شخصیت» گزارش خوب روزنامه ایران است که سعی کرد به واکنش نامناسب مردم نسبت به افراد مبتلا به کرونا اشاره و خطرات ورود این بیماری در لیست انگ های اجتماعی را گوشزد کند. در بخشی از این گزارش تاکید شده است که «کرونا دیگر بخشی از زندگی ما شده و تقریباً محال است بخواهیم کاری کنیم و حضورش را نادیده بگیریم. حالا اینکه چطور می‌شود چنین چیزی مثل ایدز تبدیل به انگ اجتماعی شود جای تعجب دارد. چند سال پیش که با بیماران اچ آی وی حرف می‌زدم می‌گفتند بیشتر ازخود بیماری انگ بیماری است که آزارشان می‌دهد. اما بهتر است بدانید انگ و هراس نسبت به هر بیماری در نهایت به پنهان کردن آن و شیوع بیشتر می‌انجامد. انگ کرونا در برخی شهرهای کوچک بیشتر است تا جایی که خیلی‌ها از ترس آشکار شدنش به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند. موضوعی که می‌تواند نتایج زیانباری داشته باشد».

«شستا را فروختید، لااقل حق بازنشستگان تامین اجتماعی را بدهید» تیتر انتقادی روزنامه جمهوری اسلامی در واکنش به واگذاری اموال شستا به بخش خصوصی است که در بخشی از گزارش خبری خود با اشاره به صحبت های رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی  مبنی بر اینکه ۶۰ درصد از بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل بگیر هستند. یعنی با تمامی مشکلات اقتصادی، حتی با افزایش حقوق هم یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان دریافت می کنند. خطاب به دولت تاکید کرد: «اکنون که دولت، بخشی از اموال شستا که متعلق به جامعه کارگری است را فروخته، لااقل عدالت را رعایت کند و دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی را به اندازه سایر بازنشستگان ارتقاء دهد.»

روزنامه هفت صبح گزارشی کاربردی از تغییر قیمت خرید، فروش و اجاره خانه در ۱۰ سال اخیر کار کرد و در تیتری تحلیلی از «پایان عصر طلایی خرده ملاک ها» نوشت. این روزنامه در بخشی از گزارش تاکید کرد که «الان دیگر سال ۹۵ نیست تا بتوانیم با مدد گرفتن از وام مسکن، نصف بودجه مورد نیاز برای خرید یک خانه نقلی را دست و پا کنیم و به جمع ملاک هایی که با اجاره گرفتن از مستاجر روزی شان را تامین می کنند، پا بگذاریم. اوضاع طوری تغییر کرده که برای سرمایه گذاری در بخش مسکن دست کم یک میلیارد تومان بودجه نیاز داریم تا بتوانیم یک خانه ۷۰ متری بخریم. این رقم در ۱۰ سال گذشته تقریباً ۱۳ برابر رشد کرده است. ۱۰ سال پیش می شد با بودجه ای ۷۷ میلیونی یک واحد مسکونی خرید. آن زمان ملاک ها می توانستند از اجاره خانه ۶۰۰ هزار تومان در ماه درآمد کسب کنند و بابت سرمایه گذاری‌شان سالی ۹.۶ درصد سود ببرند. در این سال ها سرعت رشد اجاره بها از رشد قیمت مسکن عقب افتاده و می توان گفت اجاره دادن واحد مسکونی یک میلیاردی، ماهی یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان درآمد نصیب صاحب سرمایه می کند. این یعنی سود ملاکی از ۹.۶ درصد سال ۹۰ به ۱.۹ درصد فعلی رسیده است. اتفاقی که توجیه اقتصادی سرمایه گذاری در بازار مسکن را از بین برده است. ماجرا به همینجا ختم نمی شود. افزایش چشمگیر قیمت ها در چند سال اخیر، گزینه سرمایه گذاری در بخش مسکن را از روی میز سرمایه گذاران خرد حذف کرده است. چراکه اگر کسی یک میلیارد تومان پول برای خرید یک واحد ۷۰ متری داشته باشد، دیگر اصلا سرمایه گذار خرد محسوب نمی شود.»

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here