زمان انتشار : ۲۷ فروردین ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۴:۲۳ | کد خبر : 494771 |

یک مدرس ارتباطات در گفتگو با شفقنا به ضرورت آموزش و بهره‌گیری از نیروهای متخصص با توان هدایت هوش مصنوعی در پساکرونا می پردازد

شفقنا رسانه- یک مدرس ارتباطات بهره‌گیری از نیروهای متخصص چند بعدی و چندمهارته با نگاه استراتژیک و توان هدایت هوش مصنوعی در حوزه‌های تخصصی را از ویژگی‌های رسانه‌ها در عصر پساکرونا می‌داند و می‌گوید: در عصر پساکرونای رسانه‌ای، جایی برای نیروهای غیر خلاق و فاقد مهارت و سوادهای لازم در حوزه رسانه نخواهد بود. چراکه دوره رسانه‌ها، بعد از کرونا، هرگز مشابه قبل آن نیست.

 

مریم سلیمی، مدرس سوادهای رسانه‌ای و خبری در گفتگو با شفقنا رسانه به بیان آینده رسانه‌ها پس از کرونا ویروس می‌پردازد و می‌گوید: آنچه را که ممکن بود طی ۵ تا ۱۰ سال آینده برای رسانه‌ها رخ دهد، کرونا سبب می‌شود تا طی چند ماه یا یک سال در حوزه رسانه به وقوع بپیوندد. به اعتقاد من، رسانه‌ها به سمت هرچه هوشمندتر و چابک‌تر شدن و استفاده از هوش مصنوعی، تحولات تکنولوژیکی، هولوگرافی، انواع واقعیت‌ها، چندرسانه‌ای شدن و بهره‌گیری از انواع حواس و… حرکت خواهند کرد.

این مدرس دانشگاه بهره‌گیری از نیروهای متخصص چند بعدی و چندمهارته با نگاه استراتژیک و توان هدایت هوش مصنوعی در حوزه‌های تخصصی را از ویژگی‌های رسانه‌ها در عصر پساکرونا می‌داند و می‌گوید: در عصر پساکرونای رسانه‌ای، جایی برای نیروهای غیر خلاق و فاقد مهارت و سوادهای لازم در حوزه رسانه نخواهد بود. چراکه دوره رسانه‌ها، بعد از کرونا، هرگز مشابه قبل آن نخواهد بود.

او با تأکید بر اینکه رسانه‌ها در آینده از ابعاد فیزیکال فاصله خواهند گرفت، می‌گوید: ظرفیت‌ها، بسترها، امکانات و… موجود در کشورهای مختلف، در سرعت این تحولات مؤثر است ولی اصل تغییر در همگان مشترک خواهد بود. از طرفی هم پیش‌بینی می‌شود، به‌تدریج انتشار فیزیکی رسانه‌ها به سمت گران و غیرمقرون به‌صرفه بودن حرکت کند و نوع چاپی و فیزیکی، مخصوص برخی حوزه‌های خاص و عمدتاً هنری شود.

سلیمی می‌گوید: حرکت رسانه‌ها به سمت تعاملی‌تر شدن، تولید و توزیع هوشمند، خلاق‌تر و شخصی‌سازی تر کردن محتوا مبتنی بر نیاز و علاقه مخاطبان و کاربران خواهد بود. از طرفی هم تحولات حوزه رسانه، شامل رسانه‌های اجتماعی نیز خواهد بود و آنچه از آن‌ها در حال حاضر سراغ داریم قابل‌مقایسه با آینده آن‌ها نیست. این تحولات، اشکال و انواع جدیدی از مشاغل در حوزه رسانه و ریزش حجم قابل‌توجه از فعالان فعلی رسانه را در پی خواهد داشت. از سوی دیگر هم باید منتظر قالب‌های جدید محتوا به‌ویژه نوع بصری آن بود.

او معتقد است که هوش مصنوعی به تولید و در عین حال شناسایی اخبار جعلی اعم از نوشتاری، تصویری، ویدیویی، چندرسانه‌ای و… کمک خواهد کرد. با این حال آفت محتواهای جعلی در اشکال مختلف، همچنان مبتلا به رسانه‌ها خواهد بود.

این مدرس سوادهای رسانه‌ای و خبری تأکید می‌کند: انتظار می‌رود ارتباطات سلامت و کمک به ارتقای سواد سلامتی، بیش از گذشته جای خود را در رسانه‌ها باز کند و حتی امکانات و اپلیکیشن هایی جدید از این منظر، از سوی رسانه‌ها در اختیار مخاطبان و کاربران قرار گیرد. دوره کرونایی درس‌های زیادی به رسانه‌ها داد و از آن جمله، انعطاف‌پذیری متناسب با شرایط و نیاز مخاطبان و مدیریت بحران بود.

او با اشاره به تحولات احتمالی پیش روی رسانه‌ها پیش‌بینی می‌کند: علاوه بر  تحولات فرمی، ساختاری، قالب‌های تولید و توزیع محتوا  باید منتظر سبک‌های روایی جدید و حتی تغییر و تعریف نقش‌ها و رسالت‌های جدید در حوزه رسانه‌ها بود. گرایش رسانه‌ها به مدیریت توجه و بهره‌گیری بیشتر آن‌ها به داده‌های متوسط و داده‌های بزرگ از دیگر تحولات احتمالی خواهند بود.

سلیمی از دیگر تحولات احتمالی پیش رو را استفاده بیشتر از هولوگرافی و انواع واقعیت‌ها در مصاحبه‌های مطبوعاتی، جلسات، کنفرانس‌ها و… می‌داند و می‌گوید: ارتباطات فضای مجازی نیز تجارب مورد اشاره را خواهند داشت و فضای مجازی بسیار بیش از گذشته با فضای واقعی پیوند و آمیختگی خواهد یافت. ورود بیشتر زندگی انسان به فضای مجازی گرچه در ارتباطات‌ سلامتش از بعد فیزیکی مؤثر است ولی آسیب‌ها و چالش‌هایی را نیز از بعد روانی، امنیتی و… به دنبال خواهد داشت.

او تأکید می‌کند: انتظار می‌رود در تحولات جدید رسانه‌ای، اختیارات و امکان بیشتری در جریان دریافت اخبار و اطلاعات در سطوح مختلف به مخاطبان و کاربران داده شود که هوشمند شدن محتوا و بهره‌گیری از آرشیوهای غنی نیز در این روند مؤثر خواهند بود.

این مدرس دانشگاه از فعالان رسانه می‌خواهد تا مهارت و سوادهای خود را ارتقا بخشند و خود را آماده مواجهه با تحولات حوزه رسانه نمایند. او می‌گوید: مدیران رسانه‌ها باید ضمن رصد دقیق تحولات حوزه رسانه و آینده‌پژوهی آن، خود، امکانات و نیروهایشان را آماده این مواجهه نمایند. به عبارتی با توجه به اینکه جهان و مردمان آن دیگر متفاوت از دوران قبل از کرونا خواهند بود، لذا رسانه‌هایی متناسب با این تغییر نیز نیاز خواهند داشت.

سلیمی معتقد است: تغییرات متأثر از کرونا در حوزه رسانه، می‌تواند طیف وسیعی از تغییرات اعم از فرمی، ساختاری، قالب و محتوا،  پلتفرم و شیوه نمایش، لحن و ادبیات و نگارش، سبک‌ها و قالب‌های روایی تا تعریف نقش‌ها و رسالت‌های جدید باشد. حتی این تغییرات می‌تواند بر ارزش‌های خبری و شیوه دروازه‌بانی خبری و  اولویت‌گذاری و چینش محتواها و حتی، ظاهر و گرافیک و شیوه دسته‌بندی و بسته‌بندی محتوا، تاکتیک‌ها و تکنیک‌های مورداستفاده، شیوه جلب اعتماد و توجه مخاطب، کاربر و…. اثرگذار باشد. این تحولات، تأثیرات خود را بر مبانی سوادهای رسانه‌ای، خبری و… هم خواهد گذاشت.

به عقیده این مدرس دانشگاه با شرایط موجود حتی می‌توان منتظر نظریه‌های نوین ارتباطی و رسانه‌ای و رسانه‌های جدید نیز بود.

این پژوهشگر ارتباطی تأکید می‌کند: حداقل انتظار می‌رود که رسانه‌ها تغییرات ناشی از تحولات کرونایی خود را ارزیابی و بازیابی مجدد کنند و لذا دنیای رسانه‌ای و مخاطبان و کاربران آن‌ها، تحولات جدیدی را تجربه می‌کنند که سطح آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. از جمله تحولات مورد انتظار هرچه تعاملی‌تر شدن، هوشمندتر شدن، شخصی‌سازی تر شدن، اولویت‌بخشی به سلامت، ذائقه و سلیقه مخاطب، تقویت نگاه‌های کاربردی و عملی‌تر و سبک زندگی خواهد بود. اضافه بر آن انتظار می‌رود که رسانه‌ها صرفاً دیگر آگاهی‌بخش، اطلاع‌رسان و… نباشند بلکه به بهبود زندگی مخاطبانشان نیز کمک‌های عملی و کاربردی نمایند.

سلیمی می‌گوید: شاید از دید عده‌ای این نظرات افراطی یا بزرگنمایی آثار رسانه‌ای کرونا باشد ولی این تأثیرات می‌تواند با تفاوت در شدت و حدت همگی محتمل باشند. قطعاً همواره پیش‌بینی‌ها مبتنی بر احتمالات شکل می‌گیرند و هرگز مطلق و قطعی نیستند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here