زمان انتشار : ۲۵ فروردین ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۴:۴۲ | کد خبر : 494664 |

بختیاری: بحران حال حاضر در کشور می‌تواند محکی برای تعیین سازمان‌های رسانه‌ای توانمند باشد

شفقنا رسانه- مدیر مسئول روزنامه «دنیای اقتصاد» معتقد است که نفس مطرح شدن توقف انتشار نسخه چاپی روزنامه ها می توانست بر روی برند ها تاثیر جدی داشته باشد و اگر ادامه پیدا می کرد احتمال داشت که برندهای مطبوعاتی را دچار بحران جدی کند. او می گوید: این شرایط می تواند سازمان های رسانه ای توانمند را مشخص کند. ما سازمان را به گونه ای برنامه ریزی کردیم که اگر در کوتاه مدت آسیب هایی هم وارد شود، بتوانیم خودمان را تنظیم و از شرایط بحرانی عبور کنیم. بنابراین برنامه هیچ گونه تعدیل نیروی انسانی در دنیای اقتصاد نخواهیم داشت، چون کار ما تولید محتواست و چیزی از وظیفه آن ها کاسته نشده.

 

علیرضا بختیاری مدیرمسئول روزنامه «دنیای اقتصاد» به تشریح وضعیت مطبوعات و افق پیش روی آن ها در سال ۹۹ با وجود کرونا ویروس می پردازد و به شفقنا رسانه می گوید: در بحرانی ترین شرایط نیاز به اطلاع رسانی افزایش پیدا می کند و جزو یکی از نیازهای اساسی جوامع قلمداد می شود. اگر دقت کرده باشید علی رغم شیوع گسترده کرونا در خیلی از کشورهای اروپایی حتی نشریات مکتوبشان تعطیل نشده است و توزیع‌شان به صورت جدی انجام می شود و یا بعضاً برخی از دولت ها کمک می کنند که مردم چگونه می توانند نیازشان به اطلاع رسانی را از مبادی مختلف تامین کنند.

او ادامه می دهد: بنابراین من معتقدم که اطلاع رسانی در چنین شرایطی تعطیل نمی شود. ضمن اینکه اگر بخشی از اقتصاد تضعیف شود، بخشی های دیگری تقویت می شود. به عنوان مثال شرکت هایی هستند که کار توزیع و ارسال را انجام می دهند و به شکل گسترده ای در حال رشد هستند. با این حال طبیعتاً برخی از صنوف هم آسیب می بینند. صنعت رسانه هم حتماً همانند سایر صنایع دچار آسیب هایی خواهد شد ولی رسانه هایی که بتوانند نیاز مخاطب را به خوبی تشخیص دهند، کمتر آسیب می بینند. اگر سازمان های رسانه ای در چنین مواقعی صرفاً به صورت سنتی بخواهند به کار خودشان ادامه دهند حتماً با بحران های بیشتری مواجه خواهند شد. با این حال من معتقدم که این شرایط می تواند سازمان های رسانه ای توانمند را مشخص کند.

بختیاری تاکید می کند: رسانه های مکتوب و غیر مکتوب زیادی وجود دارند و اطلاع رسانی در این شرایط باعث می شود که رسانه شناسنامه دار تقویت و اعتماد مردم جلب شود. اگر این کار را انجام دهند به لحاظ اقتصادی هم رشد خواهند کرد و یا آسیب کمتری خواهند دید. در عوض رسانه هایی که تکیه شان صرفاً بر تامین منابع از محل های مشخصی چون یارانه بوده است دچار آسیب بیشتری خواهند شد.

با این وجود در شرایط بحران کرونا ویروس روزنامه دنیای اقتصاد چه برنامه ای از لحاظ نیرو، محتوا و مسائل مالی کارکنانش در سال پیش رو دارد؟ این مدیر مسئول پاسخ می دهد: هر کارآفرین و یا هر مدیر سازمان رسانه ای باید سازمانش را به گونه ای اداره کند که همیشه توان پیشگیری بحران های کوتاه مدت را داشته باشد. یعنی اگر بنا باشد که سازمان شما با کوچکترین بحرانی فروبپاشد، یعنی سازمانتان را خوب اداره نکردید و یا برنامه ریزی بلند مدت برای آن نداشتید. به همین دلیل ما سازمان را به گونه ای برنامه ریزی کردیم که اگر در کوتاه مدت آسیب هایی هم وارد شود، بتوانیم خودمان را تنظیم و از شرایط بحرانی عبور کنیم. بنابراین برنامه هیچ گونه تعدیل نیروی انسانی نخواهیم داشت، چون کار ما تولید محتواست و چیزی از وظیفه کارکنان کاسته نشده است.

او تاکید می کند: ما به عنوان گروه رسانه ای تولیدات مختلفی داریم که در عرصه رسانه ای مورد توجه فعالان اقتصادی و تصمیم گیران است. طبیعتاً در این مدت خیلی دچار کاهش مخاطب نشدیم. اگرچه سال سختی داریم ولی امید است که بتوانیم از این چالش عبور کنیم و مشکل جدی نداشته باشیم.

بختیاری می گوید: نفس مطرح شدن توقف انتشار نسخه چاپی روزنامه ها می توانست بر روی برند ها تاثیر جدی داشته باشد و اگر ادامه پیدا می کرد احتمال داشت که برندهای مطبوعاتی را دچار بحران جدی کند. با این حال در همین چند روز، فعالیتمان همچنان در فضای مجازی و سایت های آنلاین «اکو ایران»، «دنیای اقتصاد»، «تجارت نیوز» و… ادامه داشت و مبنایمان تولید محتوای جدی در حوزه اقتصادی است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here