زمان انتشار : ۲۳ فروردین ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۶:۵۶ | کد خبر : 494576 |

مدیر مسئول «ستاره صبح» با وجود حاکم شدن فضای مه آلود برای مطبوعات، امیدوار به پرداخت حقوق کارکنانش براساس قانون کار است

شفقنا رسانه- مدیر مسئول روزنامه «ستاره صبح» می‌گوید: در بحران جهانی کرونا ویروس روزنامه ها باید مورد حمایت قرار بگیرند تا یک رویداد بی‌سابقه و مهمی را که چند ماه است جهان و ایران را درگیر کرده مورد بررسی قرار دهند و ضعف این رویداد را برای نسل کنونی و آینده تحلیل، تفسیر، ثبت و ضبط کنند. او اگرچه فضای مه آلود و بدی برای سال ۹۹ متصور می شود با این حال هنوز امیدوار است که همانند سال های گذشته همه خبرنگارانش را بیمه و حقوقشان را براساس قانون کار جدید پرداخت کند.

 

علی صالح آبادی مدیر مسئول روزنامه «ستاره صبح» به تشریح وضعیت مطبوعات و افق پیش روی آن ها در سال ۹۹ با وجود کرونا ویروس می پردازد و به شفقنا رسانه می گوید: همه رسانه ها دارای اهمیت ویژه ای هستند. ولی به نظر من رسانه های مکتوب به دلیل اینکه رویدادها و مسائل کشور را برای نسل آینده و کنونی ثبت و ضبط می کنند. ضرورت فعالیت و بهایشان برای آیندگان بسیار مهم است. بنابراین به حاکمیت توصیه می کنم که هر طور شده، فرهنگ مکتوب به ویژه روزنامه ها را سر پا نگه دارد.

او تاکید می کند: ایران با سایر کشورها فرق دارد. چون چهار دهه زیر فشار تحریم هایی بوده که در سه سال گذشته به طور گسترده و مضاعف گسترش پیدا کرده اند. بنابراین از یک سو کشوری هستیم که به لحاظ اقتصادی دچار بحرانیم و پول و درآمدی نداریم. از سوی دیگر آمدن کرونا ویروس ضربه دیگری بر اقتصاد کشور وارد کرده و تمام بنگاه ها به ویژه بخش خصوصی را تحت تاثیر قرار داده است. چراکه بنگاه های بخش خصوصی باید درآمد داشته باشند تا هزینه کنند.

صالح آبادی معتقد است که اگر در افق سال ۹۹ روزنامه ها و رسانه های مکتوب مورد حمایت قرار نگیرند درآمدهایشان به طور قطع کاهش پیدا می کند و در مقابل به دلیل افزایش هزینه های چاپ، رهن، اجاره و… هزینه های کلی بنگاه شان بیشتر می شود. او می گوید: وقتی بنگاه مطبوعاتی دخلش از خرجش کمتر باشد یا تعطیل و ورشکست می شود و یا مجبور می شود که صفحاتش را کم و نیروهایش را تعدیل کند. در چنین شرایطی کیفیت روزنامه ها پایین می آید.

مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح توصیه می کند: روزنامه ها مورد حمایت قرار بگیرند تا یک رویداد بی سابقه و مهمی را که چند ماه است جهان و ایران را درگیر کرده مورد بررسی قرار دهند و ضعف این رویداد را برای نسل کنونی و آینده تحلیل، تفسیر، ثبت و ضبط کنند.

فکر می‌کنید باوجود بحران کرونا وضعیت روزنامه ستاره صبح از لحاظ نیرو و حقوق در سال پیش رو به کجا می‌رسد؟ صالح آبادی پاسخ می‌دهد: در ستاره صبح فعلاً بنا را بر وضع سال ۹۶ گذاشته ایم و به هیچ عنوان قصد تعدیل نیرو، کاهش صفحات و یا کاهش کیفیت روزنامه را نداریم. از طرفی مصمم هستیم، روزنامه را تا جایی که می توانیم مشابه سال قبل انتشار دهیم. مگر اینکه شرایط خیلی بحرانی شود. به عبارتی با توجه به اینکه روزنامه ستاره صبح یک روزنامه غیردولتی، غیرحزبی و مستقل است اگر مورد حمایت قرار نگیرد ممکن است که فعالیتش مختل و یا دچار توقف شود.

او ادامه می دهد: اگرچه فضای مه آلود و بدی برای سال ۹۹ تصور می شود ولی هنوز امیدواریم که بتوانیم در تولید و انتشار اطلاعات آزاد و گردش آن در جامعه و دنیا موثر باشیم. با این حال همانند سال های گذشته سعی می کنیم امسال هم همه خبرنگارانمان را بیمه و حقوقشان را براساس قانون کار جدید پرداخت کنیم.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here