زمان انتشار : ۱۹ فروردین ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۷:۵۱ | کد خبر : 494437 |

مدیرمسئول «صبح نو»: سعی کردیم برای افزایش دورکاری، بسترهای اطلاع رسانی مان را مجازی کنیم

شفقنا رسانه- مدیرمسئول صبح نو می‌گوید: ما یک برنامه کوتاه‌مدت برای امسال در نظر گرفتیم. به این صورت که ساعت کار نیروهایمان را کاهش دهیم و به سمت دورکاری برویم که در چند روز گذشته تا حدودی موفق شدیم چنین کاری انجام دهیم. از طرفی توانستیم پلتفرم‌هایمان را مجازی کنیم تا بخش زیادی از افراد بتوانند در خارج از مجموعه به فعالیت خبری خود ادامه دهند. اگر این روند شیوع کرونا ادامه پیدا کند باید درصد غیرحضوری کارکنانمان را افزایش دهیم و زیرساخت‌هایمان را تقویت کنیم. علاوه بر آن سعی کردیم امسال نیروهایمان را حفظ کنیم و بر اساس قوانین خود را موظف به افزایش حقوق می‌دانیم.

 

فرشاد مهدی پور، مدیرمسئول و سردبیر صبح نو ضمن تأکید بر غیرقابل‌پیش‌بینی بودن آینده دنیا و رسانه‌ها به دلیل شیوع کرونا ویروس، به بیان نکاتی می‌پردازد که رسانه‌ها باید به آن توجه کنند و به شفقنا رسانه می‌گوید: روزنامه‌ها در چنین شرایطی باید اولین اولویتشان حرکت به سمت دورکاری و مجازی کردن فعالیت‌هایشان باشد. خب با این کار ضمن حفظ چرخه فعالیتشان، مانع کم شدن نیرو و اخراج آن‌ها می‌شوند. از طرفی باید به سمت مجازی‌تر شدن حرکت کنند. به عبارتی باید بتوانند اطلاعات مجازی را بهتر به مخاطبان منتقل کنند.

او تأمین منابع را مسئله مهمی برای روزنامه‌های بخش خصوصی می‌داند که بحران کرونا به آن‌ها ضربه شدیدی وارد کرده است و می‌گوید: روزنامه‌ها بخش زیادی از منابع خود را از طریق مشارکت، کار سپاری، آگهی، تبلیغات و … تأمین می‌کنند و بحران کرونا به‌شدت به این حوزه ضربه زده است که در حال حاضر پیشنهادی کاربردی برای آن ندارم. به عبارتی فعلاً باید در درون سازمان به این بیندیشیم که چگونه می‌توانیم منابع خود را به‌صورت مختصر حفظ و برنامه‌ای کوتاه‌مدت برای آن تهیه کنیم.

مهدی پور ضمن اشاره به تغییر ذائقه مخاطب می‌گوید: اگر مخاطب درگذشته بخشی از محتوا را از طریق پلتفرم‌های مکتوب و کاغذی به دست می‌آورد، امروز کاملاً به سمت فضای مجازی و بصری در حال حرکت است. این تغییر ذائقه حتماً بر قواعد و شیوه تولید محتوای ما اثر می‌گذارد.

او تأکید می‌کند: به دلیل بالا بودن هراس از کرونا نیازمند این مسئله هستیم که در جدال رسانه‌ای هم حرکت کنیم. توجه داشته باشید در روزهای اول که شیوع این ویروس جهانی بود، کشورمان چگونه توسط رسانه‌های خارجی موردحمله قرار می‌گرفت و ایران را محل توزیع ویروس در دنیا نشان می‌دادند. خب این مسئله چه فشار روانی و هزینه‌هایی برای مردم و کشور به وجود آورد.

مهدی پور با اشاره به پوست‌اندازی سیاسی در کشور از جمله تغییر مجلس، اتمام دوره ریاست جمهوری فعلی تا سال آینده، انتخابات پیش روی دولت آمریکا و… تأکید می‌کند: بدون تردید این تحولات سیاسی در حال وقوع هستند. خب در چنین شرایطی رسانه باید به این مسائل توجه کند و به دنبال این مسئله باشد که چگونه می‌تواند وحدت داخلی را همچنان در این شرایط حفظ کند. به عبارتی نباید متغیر دیگری به هراس‌های مردم اضافه کند.

فکر می‌کنید باوجود بحران کرونا وضعیت روزنامه صبح نو از لحاظ نیرو و حقوق در سال پیش رو به کجا می‌رسد؟ مهدی پور پاسخ می‌دهد: ما یک برنامه کوتاه‌مدت برای امسال در نظر گرفتیم. به این صورت که ساعت کار نیروهایمان را کاهش دهیم و به سمت دورکاری برویم که در چند روز گذشته تا حدودی موفق شدیم چنین کاری انجام دهیم. از طرفی توانستیم پلتفرم‌هایمان را مجازی کنیم تا بخش زیادی از افراد بتوانند در خارج از مجموعه به فعالیت خبری خود ادامه دهند. اگر این روند ادامه پیدا کند باید درصد غیرحضوری کارکنانمان را افزایش دهیم و زیرساخت‌هایمان را تقویت کنیم. علاوه بر آن سعی کردیم امسال نیروهایمان را حفظ کنیم و بر اساس قوانین خود را موظف به افزایش حقوق می‌دانیم. ناگفته نماند برخلاف بسیاری از روزنامه‌های دیگر، ما در صبح نو حجم تولیدی را هم کاهش ندادیم و همچنان ۱۶ صفحه منتشر می‌کنیم. اضافه بر آن یک فشار مضاعفی برای تولید و توزیع محتوا در فضای مجازی متحمل شدیم.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here