زمان انتشار : ۱۹ فروردین ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۲:۵۳ | کد خبر : 494423 |

اینترنت موبایل قربانی دعوای فرکانس

شفقنا رسانه- روزنامه خراسان نوشت:

سال‌هاست که وزارت ارتباطات در دولت‌های مختلف بر سر آزادسازی باندهای فرکانسی۷۰۰تا ۸۰۰مگا هرتزی که در اختیار صدا و سیماست انتقادهایی را مطرح می‌کند؛ اما به نظر می رسد این انتقادها در وزارت ارتباطات دولت ۱۱ و ۱۲ بیشتر شده و حالا پس از شیوع بحران کرونا، سرعت و کیفیت اینترنت بیش از هر زمان دیگری به مطالبه جدی مردم از وزارت ارتباطات تبدیل شده تا جایی که وزیر ارتباطات در  ۱۳ فروردین‌ در توئیتر خود و در پاسخ به کاربری که به وی گفته بود «مسئولیت وضعیت کندی اینترنت را بپذیرید» نوشت: «مسئولیت می‌پذیریم، تلاش هم کردیم… . موبایل را ارتقا دادیم اما ارتقای شبکه‌ موبایل به باند فرکانسی نیاز دارد که فعلا در اختیار صداوسیماست و تا زمانی که فرکانس آزاد نشود، ظرفیت بالاتر نمی‌رود.» امروز سعی داریم در کنار مرور تاریخچه ای از اختلافات در این باره، کمی هم از اثر فرکانس۷۰۰ تا ۸۰۰ مگا هرتز که از آن در جهان به عنوان باند طلایی یاد می‌شود بر سرعت اینترنت بنویسیم.
  مفهوم ساده فرکانس
برخی کلمات در مباحث مختلف معنای متفاوتی دارند که فرکانس نیز از آن دسته است. تعریف عمومی فرکانس عبارت است از تعداد چرخه در ثانیه (Cycles Per Second) به عبارت دیگر تعریف عمومی فرکانس تعداد تکرار یک کار تکراری در واحد زمان است (که معمولا واحد زمان را ثانیه می‌گیرند). پس هرگاه خواستید مفهوم فرکانس را در یک مبحث خاص بدانید، باید ببینید چه کاری در یک ثانیه تکرار می‌شود. به طور مثال اگر شما بتوانید در یک ثانیه ۱۰ بار دست‌هایتان را به هم بزنید، فرکانس شما در این مبحث ۱۰ هرتز می‌شود.

 آن سوی دعوای فرکانس
باندهای فرکانسی که می‌توانند عامل توسعه زیرساخت‌های ارتباطی کشور شوند جزو منابع ملی هستند و با توجه به قانون وزارت ارتباطات، متولی فرکانس‌های کشور سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است و این در حالی است که به ادعای این وزارتخانه این باندهای فرکانسی به صورت انحصاری در اختیار صدا و سیما قرار گرفته است . این فرکانس به دلیل وسعت پوشش دهی آن در گذشته برای پخش آنالوگ برنامه های رادیو و تلویزیون در اختیار صدا و سیما قرار گرفته بود. اتحادیه جهانی مخابرات با توجه به اوج گیری توسعه فعالیت های موبایلی در تفاهم نامه ای تصمیم گرفت تا با دیجیتال کردن رادیو و تلویزیون این فرکانس ها را در اختیار توسعه شبکه های موبایلی قرار دهد به همین دلیل در تفاهم نامه ژنو ۲۰۰۶، ۱۲۰ کشور از جمله ایران متعهد شدند تا ۱۷ مه سال ۲۰۱۵ (۲۷ خرداد سال ۱۳۹۴) پخش رادیو تلویزیونی خود را به طور کامل از آنالوگ به دیجیتال تبدیل کنند. در آن زمان «علی عسکری» معاون فنی وقت صداوسیما بوده که هم اکنون رئیس سازمان صداوسیماست. آن‌طور که مدیران وزارت ارتباطات می گویند این باندها هم‌اکنون خالی و بدون استفاده هستند و باید آزاد شوند.البته در مقابل این اظهارنظر، صدا و سیما اعلام می‌کند که هنوز بخشی از برنامه‌های خود را به صورت آنالوگ هم پخش می کند.ضمن این که صداو سیما می گوید ما برای این فرکانس هزینه  و آنتن و تجهیزات نصب کرده  ایم.

 سال‌ها اختلاف بر سر آزادسازی فرکانس ۷۰۰ و ۸۰۰
اختلاف بین وزارت ارتباطات و سازمان صداوسیما درباره تخصیــص باند ۷۰۰ و ۸۰۰مگاهرتز سابقه چندین ساله دارد. درخواست این آزادسازی از سال‌های پیش به صداوسیما ارسال شده، اما به نتیجه‌ای نرسیده است.  بهمن سال ۹۷  حسین فلاح جوشقانی، رئیس رگولاتوری(دولت دوازدهم) در گفت‌و‌گو با «ایران» خبر از بررسی اختلاف وزارت ارتباطات و صداوسیما بر سر باندهای فرکانسی در شورای امنیت ملی را داده بود که به نظر بی نتیجه ماند.آذری جهرمی وزیر ارتباطات هم بعد از آن این پرونده را گشود و پیشنهاد استفاده بهینه از باند‌های فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ را در لایحه بودجه سال ۹۸ به مجلس داد که البته با این پیشنهاد به رغم موافقت کمیسیون صنایع در کمیسیون تلفیق رد شد و علت رد این پیشنهاد، ورود به حیطه وظایف و اختیارات سازمان صدا و سیما مطرح شد.مرکز پژوهش‌های مجلس اسفند سال گذشته مطابق با قانون بودجه سال ۹۹ پیشنهاد برگزاری مزایده برای اجاره این باند و تقسیم سود آن بین این دو دستگاه را مطرح کرده بود. به نحوی که پیشنهاد شد مطابق قانون برنامه ششم توسعه کشور، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران درخصوص  تخصیص دوباره و برگزاری مزایده اجاره باندهای فرکانسی تجاری ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز اقدام و درآمد حاصل شده  را به خزانه دولت واریز کنند و مازاداین درآمد  به نسبت مساوی به سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اختصاص یابد. این درآمد می‌تواند برای تأمین هزینه‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای سازمان صدا و سیما و تأمین منابع مورد نیاز جهت کمک هزینه خرید گیرنده دیجیتال در مناطق محروم و توسعه ارتباطات روستایی توسط وزارت ارتباطات هزینه شود.
البته پیش از این هم لطف‌ا… سیاهکلی، معاون سابق رئیس سازمان صدا و سیما که حالا از این سمت هم بازنشسته شده در گفت‌و‌گو با یکی از رسانه‌ها اعلام کرده که برخلاف ادعای وزارت ارتباطات که اعلام می‌کند این باندهای فرکانسی آزاد است، صدا و سیما در حال استفاده از آن هاست و به هیچ وجه این باندهای فرکانسی آزاد نیست. او تأکید کرده که صدا و سیما صاحب این باندهای فرکانسی است و ادعای وزارت ارتباطات برای تصاحب این باندها درست نیست. همچنین سیاهکلی اعلام کرده که صداوسیما برای آزادسازی بخش قابل توجهی از فضای فرکانسی کشور همزمان با مهاجرت از سیستم‌های آنالوگ به دیجیتال معتقد است که چون این کار هزینه دارد بنابراین هزینه آن باید پرداخت شود.در عین حال مسئولان وزارت ارتباطات معتقدند حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد این ظرفیت از سوی صداو سیما در حال استفاده  و بقیه آن خالی است.

  نقش باند‌های فرکانسی در توسعه پهن‌باند
اگر بخواهیم سرعت را در شبکه پهن باند موبایل بالاتر ببریم و به تعداد بیش‌تری خدمات ارائه کنیم، نیاز به پهنای باند فرکانسی بیشتری است درحالی‌که به دلیل محدودیت منابع فرکانسی در شبکه موبایل، این افزایش ممکن نیست و اصرار برای آزادسازی فرکانس ۷۰۰-۸۰۰ به این دلیل است که  هر چقدر باند فرکانسی پایین باشد کارایی آن نسبت به باندهایی مانند ۲۱۰۰ و ۲۶۰۰ بالاتر می‌رود. مشخصه باند فرکانسی پایین این است که پوشش‌دهی بسیار بالایی دارند. این باند فرکانسی می‌تواند سایت اپراتورها را تا ۸-۷ کیلومتر پوشش دهد. در حالی که استفاده از باندهای بالا باعث می‌شود اپراتورها هزینه زیادی را برای احداث سایت و نصب آنتن ها هزینه کنند.البته باید خاطرنشان کرد که آزاد سازی این فرکانس ها فقط به توسعه پهنای باند اینترنت موبایلی کمک می کند و مشکلات سرعت در اینترنت خانگی ربطی به ماجرای این فرکانس ها ندارد.

  انتقادها به طرح دعوا در توئیتر
اگرچه مسئولان صداوسیما طی چند روز گذشته در خصوص موضع گیری های وزارت ارتباطات هیچ واکنشی نداشته اند از همان روزهای ابتدایی که وزیر ارتباطات موضوع اختلاف بر سر فرکانس با صدا و سیما را در شبکه های اجتماعی مطرح کرد، بسیاری از کاربران به این کار او انتقاد کردند و از وی  خواستند به جای مطرح کردن اختلافات در شبکه های اجتماعی به دنبال حل آن در جلسات باشد. در همین زمینه  رسول جلیلی عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی در گفت وگو با مهر، با بیان این که جای بحث درخصوص این مباحث رسانه‌های اجتماعی نیست و باید این موضوعات به صورت کارشناسی توسط مرکز ملی فضای مجازی و شورای عالی حل و فصل شود، گفته: «این اشکال به وزیر ارتباطات وارد است که چرا این گونه موضوعات را به فضای رسانه‌های بیگانه‌ای چون توئیتر می‌کشاند. پروتکل پیگیری اختلاف میان وزارت ارتباطات و سازمان صدا و سیما باید به این ترتیب باشد که این موضوع به مرکز ملی فضای مجازی سپرده  و پس از بررسی کارشناسی به رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی فضای مجازی ارجاع شود تا اختلاف میان دو دستگاه نظام، حل و فصل شود.»

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here