زمان انتشار : ۱۷ فروردین ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۷:۱۷ | کد خبر : 494335 |

رحمانیان با تاکید بر حفظ کارکنان «شرق»: اگر بتوانیم همان میزان حقوق سال قبل را بپردازیم، هنر می‌کنیم

شفقنا رسانه– مدیرمسئول روزنامه شرق می‌گوید: امیدواریم تا هفته آینده دوباره انتشار نسخه چاپی روزنامه‌ها از سر گرفته شود که بتوانیم تا حد امکان نیروهایمان را حفظ کنیم. چون الان شرایطی نیست که بخواهیم روزنامه‌نگاران را از کار بیکار کنیم. از طرفی اگرچه افزایش حقوق حق افراد است ولی با توجه به اینکه در شرایط استثنایی قرار گرفتیم طبیعتاً قواعد دوره ثبات حکم‌فرما نیست و قوانین استثنایی می‌طلبد. بنابراین هر بنگاه رسانه‌ای در چنین شرایط استثنایی اگر بتواند میزان حقوق سال قبل را هم برای خبرنگارانش در نظر بگیرد، هنر کرده است.

 

مهدی رحمانیان مدیرمسئول روزنامه شرق در گفتگو با شفقنا رسانه افق ۹۹ را برای بنگاه‌های رسانه‌ای غیرقابل‌برنامه‌ریزی می‌داند و می‌گوید: سالی که نکوست از بهارش پیداست. سال ۹۹ به همین نحوی که شروع‌شده است اگر ادامه پیدا کند اکثر صنایع دچار بحران جدی خواهند شد و صنعت رسانه هم طبیعتاً متأثر از همین بحران‌ها خواهد بود. البته اصلاً قابل پیش‌بینی نیست که باید چه تصمیمی بگیریم چون شرایط به‌گونه‌ای است که نمی‌توانیم برای یک هفته خود برنامه‌ریزی کنیم چه برسد به اینکه بخواهیم برای یک سال تصمیم‌گیری شود. در چنین شرایطی که کشور با بحران کرونا ویروس روبرو است قطعاً منِ رسانه‌ای نمی‌توانم برنامه درازمدت تدوین کنم لذا باید کمی صبر کنیم تا ببینیم کرونا ویروس با جهان و ایران چه می‌کند که در دل آن برای یک سالمان برنامه‌ریزی کنیم. به عبارتی شرایط آن‌قدر پیچیده و بغرنج است که از هیچ پیش‌گویی هم نمی‌توان درباره آینده پرسید، چه برسد به پیش‌بینی.

او با تأکید بر اینکه بخشی از مشکل امروز رسانه‌ها به تصمیم‌گیرندگان کشور برمی‌گردد، می‌گوید: اگر دقت کرده باشید ما در اواخر سال ۹۸ با بحران کرونا ویروس مواجه شدیم که تأثیر خودش را بر روی اکثر صنوف از جمله صنف رسانه بخصوص فروش و آگهی‌هایشان گذاشته بود. در سال ۹۹ هم همین بحران شدت گرفت و بدون اینکه وزارت ارشاد به‌عنوان دستگاه متولی رسانه از آن‌ها دفاع کند، کمک‌حال تصمیم‌گیرندگان بود و باعث شد تا روزنامه‌ها تعطیل شوند.

رحمانیان ادامه می‌دهد: وقتی نسخه کاغذی روزنامه تعطیل است، طبیعتاً رسانه هیچ دریافتی از فروشش ندارد و آگهی هم به‌شدت کاهش پیداکرده است چون برخی‌ها تأکیددارند که آگهی‌شان باید در کاغذ دیده شود.  این مسئله باعث شده تا درآمدهایمان به صفر میل کند و وقتی بنگاهی درآمد نداشته باشد طبیعتاً در پرداخت هزینه‌هایش با مشکل مواجهه می‌شود.

با این حال در چنین شرایطی فکر می‌کنید وضعیت روزنامه ها بخصوص روزنامه شرق از لحاظ نیرو و حقوق به کجا می‌رسد؟ رحمانیان پاسخ می‌دهد: امیدواریم تا هفته آینده دوباره انتشار نسخه چاپی روزنامه‌ها از سر گرفته شود که بتوانیم تا حد امکان نیروهایمان را حفظ کنیم. چون الان شرایطی نیست که بخواهیم روزنامه‌نگاران را از کار بیکار کنیم. از طرفی اگرچه افزایش حقوق حق افراد است ولی با توجه به اینکه در شرایط استثنایی قرار گرفتیم طبیعتاً قواعد دوره ثبات حکم‌فرما نیست و قوانین استثنایی می‌طلبد. بنابراین هر بنگاه رسانه‌ای در چنین شرایط استثنایی اگر بتواند میزان حقوق سال قبل را هم برای خبرنگارانش در نظر بگیرد، هنر کرده است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here