زمان انتشار : ۷ فروردین ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۴:۳۶ | کد خبر : 494094 |

ویترین روزنامه ها/ پاسخ«ایران» به دلایل حضور پررنگ مردم در بیرون از خانه با وجود هشدار رسانه ها

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در گذشته سعی می کردیم با نگاهی به روزنامه‌های روز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث داشتند، مورد بررسی قرار دهیم. با این حال به دلیل تعطیلات نوروزی و استقبال اکثر روزنامه ها به تعطیلی در این ایام، تنها روزنامه ایران مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش شفقنا رسانه، با توجه به دور دوم سفرهای مردمی در زمان شیوع کرونا و جدی نگرفتن این ویروس از سوی مردم برای در خانه ماندن، روزنامه ایران امروز صفحه آرایی نمادینی طراحی کرد که رنگ قرمز صفحه اول آن حاوی پیام های هشدارگونه درباره این بیماری و حاد شدن آن است. یکی از مطالب خوب و به موقع این روزنامه گزارشی درباره دلایل جدی نگرفتن این ویروس از جانب مردم است که این سوال را مطرح کرده«چرا خیلی ها در خانه نمی مانند؟». سوالی که شاید دغدغه بسیاری از شهروندان قرنطینه در خانه هم باشد و روزنامه ایران توانسته پاسخ های خوبی برای آن پیدا کند. در این گزارش روزنامه سعی کرده از نظرات برخی فعالین اجتماعی یا افراد مقیم در کشورهای دیگر بهره ببرد.علی، فعال اجتماعی به اینگونه نقد کردن مردم اعتراض دارد: «نشسته‌ایم و دائم خودمان را می‌کوبیم اما یادمان می‌رود وقتی قرار است محدودیت اعمال شود، قانون و مقررات می‌خواهد. اگر به جای توصیه جاده ها را می‌بستند یا هر کس در خیابان بی دلیل تردد می‌کرد‌، جریمه می شد، مردم باز هم سفر می‌رفتند یا از خانه بیرون می‌آمدند؟ نمی‌شود همه چیز را به مردم سپرد؛ خب یکی اهل رعایت کردن است، رعایت می‌کند، یکی هم نه. به اعتقاد من دولت باید بیش از این و با جدیت با مسأله برخورد می‌کرد.»

مزدک دانشور، انسان شناس پزشکی در این باره گله‌ها و نقد‌های مختلف می‌گوید: «وزیر بهداشت از حجم زیاد سفرهای مردم گله می‌کند، فرمانده ستاد کرونای پایتخت از حضور پررنگ مردم در فروشگاه ها ناراضی است، سخنگوی ستاد از رعایت نکردن نکات بهداشتی توسط مردم گله دارد، روزنامه نگاران از همدلی نکردن مردم با محیط زیست و کودکان زباله گرد و خریدهای فله‌ای مردم دلخورند و… این فهرست را می‌توان همچنان ادامه داد. وقتی به ظاهر حرف ها نگاه می‌کنیم البته که همه صحیح و بجاست؛ مردم باید بیشتر در خانه بمانند، به فروشگاه ها نروند، دستکش های پلاستیکی را در خیابان رها نکنند و در مراکز خرید مثل قحطی زده‌ها رفتار نکنند و… همه این‌ها درست اما چیزی در این میانه آشنا به نظر می‌رسد. درواقع یک رشته نامرئی بین همه این گزاره‌ها وجود دارد و آنها را به هم وصل می‌کند و آن مقصر شناختن قربانی و نفی مسئولیت مدیران و مسئولیت نهادهای مختلف است.»

«بیم و امید لابه لای کلمات سربی»از دیگر مطالب خواندنی این روزنامه  است که به  معرفی رسانه های بین المللی پرداخته که درباره کرونا ویروس کار حرفه ای انجام دادند. این کار علاوه بر آشنایی با رسانه های خوب جهان، می تواند روایت خوبی از تجربه دیگر کشورها و بهره گیری رسانه های ایرانی باشد که در زمان بحران به سراغ چه مولفه هایی برای مخاطب بروند.وظایفی که روزنامه به آن ها اشاره کرده، آموزش، نقد، تشکر از کادر درمانی و آینده است که در هر بخش نام روزنامه و مطالب کاربردی آن شرح داده شده است.

فایل کامل صفحات روزنامه ایران را اینجا بخوانید

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here