زمان انتشار : ۶ فروردین ,۱۳۹۹ | ساعت : ۱۳:۱۷ | کد خبر : 494055 |

اخبار جعلی کرونا از سازمان جهانی بهداشت پیشی گرفت

شفقنا رسانه- روزنامه ایران نوشت:

با اینکه هنوز ابعاد مختلف کرونا توسط دانشمندان شناسایی نشده است و هر روز اخبار جدیدی از چرخه زندگی این ویروس توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر می‌شود اما ظاهراً تنور اخبار جعلی و مطالب نادرست درباره این ویروس داغ است. در این میان به‌نظر می‌رسد مراجع رسمی سلامت عقب مانده‌اند و کاربران همچنان به اخبار جعلی روی خوش نشان می‌دهند. تا جایی که تازه‌ترین تحقیق نشان می‌دهد تاکنون این اخبار ۱۴۲بار بیش از اخبار موثق منابع رسمی منتشر شده‌اند.

 بی‌میلی کاربران به اخبار مراجع رسمی
انتشار اخبار جعلی درباره کووید ۱۹ مرزها را درنوردیده و حالا در همه کشورها گروهی در تلاش برای مقابله با کسانی هستند که اخباری نامربوط را درباره کروناویروس منتشر می‌کنند. با این حال تولیدکنندگان محتواهای دروغ به راحتی موفق شده‌اند در فضای مجازی، کاربران را به‌دنبال خود بکشانند. با اینکه مراکز رسمی همچون سازمان جهانی بهداشت همه تلاش خود را برای اطلاع‌رسانی لحظه‌ به‌ لحظه به‌کار گرفته‌اند اما گزارش NewsGuard نشان می‌دهد اقبال عموم مردم به این اخبار چندان زیاد نبوده است.
سرویس NewsGuard که میزان شفافیت و اعتماد محتواهای خبری دنیای وب را ارزیابی می‌کند، در گزارش خود آورده است که کاربران شبکه‌های اجتماعی نسبت به آمارها و هشدارها و اخبار مراکز رسمی بی‌توجه هستند. این سرویس همچنین یادآور شده است که یافته‌هایش نشان می‌دهد میزان مشارکت در انتشار اخبار جعلی یا اطلاعات غلط و گمراه‌کننده درباره بیماری کووید ۱۹ رشدی چشمگیر دارد و رقم آن ۱۴۲بار بیش از انتشار اخبار موثق منابع رسمی همچون سازمان جهانی بهداشت و مرکز تشخیص و کنترل بیماری‌های عفونی(CDC) است.
این سرویس برای انجام تحقیقات گسترده خود یک مرکز ردیابی اطلاعات غلط درباره کروناویروس راه‌اندازی کرده است تا وب سایت‌هایی را که درباره ویروس سارس-کووید ۲ و همچنین بیماری تنفسی کووید ۱۹ اطلاعات غلطی منتشر کرده‌اند در قالب یک لیست مشخص کند. از زمان راه‌اندازی این مرکز، تعداد وب سایت‌های منتشر‌کننده اخبار جعلی و غلط از ۳۱ مورد به بیش از ۱۰۹ وب سایت در امریکا و اروپا رسیده است. همچنین طبق اطلاعات NewsGuard، این لیست شامل ۵۴ وب سایت در شبکه NaturalNews.com است؛ گروهی از سایت‌ها که از سال   ۲۰۰۳با استفاده از دامنه‌های گمراه‌کننده همچونFactCheck.news و همچنین Pandemic.news اخبار علمی و غیرعلمی با محوریت موضوع توطئه را منتشر می‌کند. درواقع این دامنه‌ها بسیاری از کاربران را فریب می‌دهد چرا که کاربران گمان می‌کنند آمار ارائه شده در این وب سایت‌ها رسمی است درحالی که چنین نیست. سایت‌های فرانسوی و آلمانی که برای انتشار اخبار جعلی از دامنه روسی Sputnik News استفاده می‌کنند نیز در لیست سرویس NewsGuard دیده می‌شوند.
تساوی تخلف ۷۵سایت امریکایی با کل شبکه‌های اجتماعی
موضوع وقتی نگران‌کننده‌تر می‌شود که آمار این مرکز ارزیابی و ردیابی انتشار اخبار جعلی، نشان می‌دهد میزان مشارکت در محتوا(Content engagement) یعنی تعداد لایک، کامنت و به اشتراک‌گذاری این اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی مختلف تنها در ۷۵سایت امریکایی، بالاتر از میزان اشتراک‌گذاری کل اخبار و محتواهای دقیقی است که توسط مراجع رسمی ازجمله سازمان جهانی بهداشت وCDC تهیه شده است. این درحالی است که دیدگاه‌ها و اظهارنظرها و توصیه‌های این دونهاد باید به‌عنوان مراکز مرجع مورد توجه مردم جهان قرار داشته باشد.
این گزارش یک بازه زمانی ۹۰روزه را درنظر گرفته و نشان داده است که در این مدت پست‌های وب سایت‌های سازمان جهانی بهداشت و همچنین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های عفونی تنها مورد توجه ۴۶۴ هزار و ۴۸۳ بازدید‌کننده قرارگرفته که لایک و کامنت دریافت کرده یا به اشتراک گذاشته شده‌اند. درحالی که ۷۶ وب سایت امریکایی که از نگاه NewsGuard اطلاعاتی غلط و جعلی درباره کروناویروس منتشر می‌کنند درمجموع بیش از ۵۲میلیون و ۵۳هزار و۵۲۴ کامنت، اشتراک‌گذاری و لایک داشته‌اند.
وب سایت‌هایی برای اخبار جعلی سلامت
اما چرا کاربران علاقه‌ای به دریافت خبر از این دو مرجع رسمی سلامت ندارند؟ در پاسخ باید گفت مردم علاقه‌مند به داشتن این اخبار هستند اما ترجیح می‌دهند آن را از وب سایت‌ها و کتابچه‌های خبری دریافت کنند نه اینکه مستقیم سراغ این مراکز علمی بزرگ بروند و احتمالاً گاهی نیز از توضیحات علمی آنها متوجه چیزی نشوند. NewsGuard در گام بعدی از یک پلتفرم آنالیز رسانه‌های اجتماعی با نام NewsWhip بهره گرفت و دریافت این وب سایت‌ها پیش از این نیز در موضوع‌های مختلف سلامت ورود کرده و به انتشار اخبار جعلی و نادرست پرداخته‌اند. این پلتفرم آنالیز رسانه‌های اجتماعی نشان داد که در تاریخچه فعالیت این وب سایت‌ها می‌توان ادعاهای غلط و جنجالی زیادی دید. یکی از این ادعاهای نادرست در حوزه سلامت، ارتباط واکسن کودکان و ابتلای آنان به اوتیسم است. با انتشار این خبر جعلی بسیاری از والدین برای واکسیناسیون کودکانشان با تردید مواجه شده بودند و از سوی دیگر فیس‌بوک نیز برای حذف این خبر جعلی به دردسر زیادی افتاد چراکه بخش عمده این خبر روی این پلتفرم منتشر شده بود. طبق گزارش NewsGuard یکی‌ دیگر از ادعاهای جعلی حوزه سلامت که پیش از این توسط این وب سایت‌ها منتشر شده بود به نقش نسل پنجم اینترنت(۵G) در ابتلای زنان به سرطان پستان اشاره داشت؛ موضوعی که بشدت توسط پزشکان رد شد.
گفتنی است سرویس NewsGuard، یک برنامه افزودنی کروم دسکتاپ است که میزان شفافیت و اعتبار محتوا را رتبه‌بندی می‌کند. این سرویس از فوریه ۲۰۲۰ راه‌اندازی شده و کاربران کامپیوترهای خانگی برای استفاده از آن باید ماهانه مبلغ ۲.۹۵ دلار پرداخت کنند ولی اگر کاربر Microsoft Edge، اندروید یا ios هستید می‌توانید از این امکانات به‌صورت رایگان بهره بگیرید.
هکرها در لابه لای اخبار جعلی
انتشار اخبار جعلی درباره کروناویروس روی این وب سایت‌ها، علاوه بر اینکه گاه کاربران را به درمان‌هایی عجیب رهنمون می‌شود و ممکن است حتی سلامت آنها را به‌خطر بیندازد، هکرها را نیز در بحبوحه بحران کرونا فعال‌تر کرده است. به‌عنوان مثال مجرمان سایبری وقتی دریافتند مردم بشدت به‌دنبال نقشه بیماران کرونایی در جهان و کشور محل سکونت خود هستند دست به‌کار شدند و بدافزارهای متعددی را در قالب نقشه‌های کروناویروس در معرض دید بازدیدکنندگان وب سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار دادند. درواقع این نقشه‌ها جعلی هستند و تاکنون محققان حوزه امنیت سایبری چندین مورد از این بدافزارها را شناسایی کرده‌اند که به محض باز شدن لینک آن توسط کاربر، کامپیوتر وی آلوده می‌شود. یکی از خطرناک‌ترین بدافزارهای کرونایی AZORult است؛ بدافزاری که عمری یک ساله دارد و اطلاعات محرمانه بانکی و مالی کاربران را به سرقت می‌برد تا در زمان مناسب حساب آنها را خالی کند. همچنین کارشناسان به کاربران هشدار داده‌اند که با ورود به وب سایت Corona-Virus-Map.com عملاً تمام اطلاعاتشان را در اختیار هکرها قرار می‌دهند پس هرگز به این وب سایت وارد نشوند.
همچنین محققان به کاربران هشدار داده‌اند نقشه‌های ردیابی تأیید شده COVID-19 را مد نظر داشته باشند و قبل از هرگونه کلیک، مراقب URL لینک‌های وب سایت‌ها باشند. البته این تنها یکی از راه‌هایی است که هکرها در میانه آشوب کرونا، کاربران را نشانه گرفته‌اند چراکه محققان حوزه امنیت سایبری درباره افزایش فیشینگ‌ها نیز هشدار داده‌اند. در این موارد هکرها خود را به جای فعالان حوزه سلامت جا می‌زنند و اطلاعاتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند که به‌نظر آنها خیلی ویژه و خاص و حتی نجات دهنده است. به این ترتیب هکرها به راحتی آنها را فریب داده و رمزهایشان را بازیابی می‌کنند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here