زمان انتشار : ۲۸ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۳:۵۳ | کد خبر : 493968 |

کروناویروس، بحران ملی است نه جناحی

شفقنا رسانه- روزنامه وطن امروز به عنوان یکی از روزنامه های جریان اصول­گرا و منتقد دولت همواره در تلاش بوده تا با انتقاد از دولت فعلی، افکار طیف اصولگرای جامعه را هدایت کند. انتقادات این روزنامه اگر چه در راستای نقد سیاست­ها و عملکرد دولت روحانی است، ولی می تواند با هدف برجسته کردن دوقطبی های موجود یا برساخته آن‌ها توسط خود رسانه به تنش در جامعه  منجر شود. البته ناگفته نماند که نقد منصفانه عملکردها از مهمترین وظایف رسانه ها است. با این حال نگاهی به خواستگاه این روزنامه و اهداف اولیه اش در بدو تاسیس که تئوریزه کردن سخنان احمدی نژاد و تریبون دادن به جریان اصولگرای حامی و نزدیک به او بود، نشان می دهد، این روزنامه در دوره های بعد نقد غیرمنصفانه و بدور از اصول حرفه ای را در دستور کار خود قرار داده است. این نوع عملکرد در روزهای اخیر  و در شرایط حساس کشور به خاطر شیوع و گسترش کرونا ویروس شدت بیشتری یافته است.

این در حالی است که یک رسانه حرفه ای در چنین شرایط حساسی نه تنها باید مصلحت مردم و کشور را در نظر بگیرد، بلکه باید ضمن کنار گذاشتن بحث‌های جناحی و دو قطبی، همدلی و نشاط را چه از پایین به بالا و چه از بالا به پایین در جامعه تزریق کند و مسئولین کشوری را به عنوان متولیان مبارزه با ویروس کرونا تقویت کند نه اینکه یکی را بر علیه دیگری برجسته نماید.

در روزهای اخیر مصداق برجسته کردن دوقطبی و رقابت های جناحی موجود یا برساخته این روزنامه  را می توان در دو تیتر «ایستاده در قم» و «نشسته در کاخ»  دید. اگر چه  مطلب  «ایستاده در قم» یک گزارش خوب از نوع توصیفی  و امیدوارنه از وضعیت موجود قم است، اما روزنامه روز بعد با تیتری جنجالی، خاطره جهادی طلبه جوان را در قامتی دیگر به فراموشی می سپارد تا با برجسته کردن عمل او و بیخیال فرض کردن رئیس جمهور، این دوقطبی را پیش ببرد. این کار روزنامه نه تنها شدت بخشیدن به جناحی کردن جامعه در شرایط بحرانی است، بلکه به نظر می‌رسد نفس کارِ خیرخواهانه و داوطلبانه طلبه جوان حتی با سوگ از دست دادن عزیزانش  را نیز به کلی با این قیاس، نادیده  می­گیرد و پایمال می کند.

به نظر می رسد روزنامه با این کار علاوه بر دامن زدن به فضای دو قطبی و جناحی، نه تنها عملکرد دولت را نقد کرده است  بلکه یکی را  قهرمان و دیگری را راحت طلب و بیخیال نشان می دهد. جالب تر اینکه روزنامه برگزاری جلسات ویدئو کنفرانس رئیس جمهور با اعضای مدیریت بحران ملی را به گونه ای تحقیرآمیز در کانون توجه قرار می دهد و متقابلاً در قم طلبه ای را به تصویر کشانده که بدون امکانات و با وجود آسیب روحی در جبهه مبارزه با کرونا ویروس است. این نحوه بازنمایی روزنامه هم در راستای نقد بی مورد از دولت است و تا جایی از دو قطبی کردن پیش رفته که حتی استفاده صحیح از تکنولوژی ها به منظور عدم حضور در جلسات ستاد مدیریت بحران را با یک برچسب منفی برای رئیس جمهور مطرح می کند.

اگرچه این روزنامه شیوع کرونا ویروس در کشور را یک بحران ملی خوانده اما با دو قطبی کردن فضا و نگاه جناحی به آن، ملی بودنش را به حاشیه برده است. این درحالی است که رهبری نظام همواره «دو قطبی شدن کشور» و «دو دستگی مردم» را تجربه ای خطرناک خوانده اند.

زمانی که همه مسئولان رده بالای نظام این بحران را مسئله ای ملی و نیازمند وحدت و همدلی بیشتر می دانند چرا باید رسانه ای این چنین جریان سازی دوقطبی و جناحی داشته باشد؟ آیا گردانندگان این رسانه نمی دانند که فرجام این دوقطبی‌گرایی چیزی جز ناامیدکردن مردم و دامن زدن به تنش های داخلی در چنین شرایط حساسی نخواهد بود؟

ویروس منحوس کرونا به هرحال روزی که ان شاءالله دیر نخواهد بود از جامعه ما و سایر کشورها رخت برخواهد بست و به مدد تدبیر و امیدواری مردم و مسئولان همه کشورها علم و تکنولوژی بر کرونا ویروس چیره می شود، اما آنچه می ماند قضاوت تاریخ درباره عملکرد هریک از عناصر موثر از جمله رسانه ها در دوران بحران است که آیا در کنار ملت های خود بوده اند و یا در مقابل آن ها به کرونا یاری رسانده اند؟

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here