زمان انتشار : ۲۷ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۰:۵۴ | کد خبر : 493933 |

روزنامه‌نگاری ایتالیایی در سایه کرونا/ روایتی کوتاه از شرایط فعالیت رسانه‌ای در روزهای کرونا

 شفقنا رسانه- لغو رویداد‌ها و ممنوعیت سفر، روزنامه‌نگاران ایتالیایی را در انجام وظایف خود با چالش رو‌به‌رو کرده است. در این شرایط منابع خبری نیز تقریبا منحصر به فرد شده است. از لغو فستیوال روزنامه‌نگاری در پرو تا منابعی که اخبار و اطلاعات جعلی منتشر می‌کنند؛ همه نشان می‌دهد که صنعت روزنامه‌نگاری نیز از اختلال‌های ویروس کووید -۱۹ در امان نمانده است. اما روزنامه‌نگاری در ایتالیا تقریبا روز به روز به امری غیرممکن بدل شده است. ایتالیا با بیش از ۱۰ هزار مبتلا به ویروس کرونا بدترین شرایط را در بین کشورهای اروپایی دارد. دولت ایتالیا برای جلوگیری از انتشار ویروس تا ماه آوریل قرنطینه ملی اعلام کرده است و از برگزاری هرگونه برنامه عمومی و تجمع جلوگیری می‌کند.

به گزارش شفقنا رسانه، «لوئیجی ماسترودوناتو»، روزنامه‌نگار مستقر در میلان می‌گوید: «کار برای روزنامه‌نگاران حوزه ورزش، سرگرمی و حوادث سخت شده و عملاً تا چند هفته دیگر چیزی برای نوشتن نخواهند داشت. اما در عین‌حال روزنامه‌نگاران حوزه عمومی تقریباً می‌توان گفت که منحصراً روی بیماری کرونا متمرکز شده و کار می‌کنند.»

در حالی‌که مردم برای خروج از خانه‌های خود محدودیت دارند؛ خبرنگاران در صورت همراه داشتن مدارک خود می‌توانند به نقاط مختلف کشور بروند. اما این مسئله به گفته یکی از روزنامه‌نگاران آزاد چالشی برای آنها محسوب می‌شود.

«نادیشا اویانگودا»  که روزنامه‌نگار آزاد است درباره این شرایط می‌گوید« هرگز فکر نمی‌کردم که این سناریو(قرنطینه) در دموکراسی اروپای غربی که مرم آزادانه و بدون محدودیت رفت و آمد می‌کنند، امکان‌پذیر باشد.» نادیشا وقتی با مردم مصاحبه می‌کند مجبور است اقدامات غیرمعمول نظیر حفظ فاصله خود با مصاحبه‌شونده را مورد توجه داشته باشد و در این صورت چون بسیاری از مردم از ماسک استفاده می‌کنند به سختی می‌تواند حرف‌های آنها را بشنود.

« ماسترودوناتو » معتقد است که اشتباه در گزارش ویروس کرونا موجب هرج و مرج و سردرگمی درباره گسترش آن در کشور می‌شود. برخی از رسانه‌ها اقدام به انتشار پیش‌نویس قوانین به عنوان روایت‌های قطعی و اشتباه می‌کنند و همین مطالب در رسانه‌های اصلی نیز منتشر می‌شود. او می گوید: « برای انتشار اولیه این خبر{کرونا} رقابتی شکل گرفته بود که در این مرحله دشوار کمکی به مردم نکرد. امروز نیز همانند گذشته اخلاق روزنامه‌نگاری اهمیت دارد و مسئولیت روزنامه‌نگار این است که به طور واضح و متوازن بگوید که چه اتفاقی می‌افتد و چگونه باید رفتار کرد. نحوه واکنش مردم به شرایط اضطراری بستگی به نحوه روایت از آن دارد و وظیفه ما است که آن را به خوبی روایت کنیم.»

محدودیت مسافرت مشکلاتی را برای روزنامه‌نگاران ایجاد می‌کند. برخی از شرکت‌های مهم هواپیمایی پروازهای خود به ایتالیا را لغو کرده‌اند و بعضی از کشورها نیز از ورود ایتالیایی‌ها ممانعت می‌کنند؛ این شرایط، پوشش رویدادها و موضوعات خارجی را تقریبا غیرممکن کرده است. موضوعات و مسائل داخلی نیز در نتیجه اقدامات مربوط به قرنطینه به نوعی با مشکلات خاصی مواجه شده است و باید با تحولات اخیر در کشور تطبیق داده شود.

«ماسترودوناتو» می‌گوید: « من درباره راه‌های مواجهه زندان‌ها با بیماری همه‌گیر فعلی نوشتم؛ ولی باتوجه به محدودیت‌های رفت و آمدی که اعمال شده است نتوانستم وارد زندان شده یا با زندانیان صحبت کنم. ما مجبوریم شیوه‌های روزنامه‌نگاری خود را با شرایط جدید وفق دهیم و دنبال داستان‌هایی باشیم که در شرایط کنونی امکان‌پذیر باشد.»

 


Daniel Green/ www.journalism.co.uk

ترجمه: هادی خیری

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here