زمان انتشار : ۲۷ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۱۸ | کد خبر : 493905 |

ویترین روزنامه ها/ بررسی کارشناسانه «دنیای اقتصاد» درباره تجربه کشورهای شرقی در قطع جریان کرونا/ پژواک امید از پشت پنجره های اکباتانی ها به روایت «شهروند»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی به چگونگی گسستن زنجیره ابتلای ویروس کرونا در آسیای شرقی پرداخت و در تیتر جالبی از «کلید قطع جریان کرونا» نوشت. این روزنامه گزارشی از دو نشریه فوربس و فایننشال تایمز درباره تجربه آسیای شرقی در قطع زنجیره ابتلای کرونا را کار کرد که به بیان اقدامات موثر کشورهایی چون چین، تایوان، سنگاپور و… پرداخته بودند. علاوه بر آن دنیای اقتصاد به مواردی اشاره کرد که ایران با توجه به شرایط و امکانات می تواند از آن ها الگو بگیرد. این روزنامه توضیح داد که «محدودیت های تردد و مسافرت در نخستین روزها، تست گیری گسترده، زیر نظر گرفتن ارتباطات و مقررات شدید قرنطینه از جمله عوامل کلیدی موفقیت آسیایی ها در کنترل ویروس کرونا جدید با نام کووید ۱۹ بوده است. مراقبت های درمانی فراگیر، ساختارهای مدیریتی شفاف در واکنش سلامت عمومی و ارتباطات فعال و پیشگیرانه برای همراه کردن مردم نیز از عوامل کمک کننده در این زمینه بوده اند. این سیاست گذاری ها باعث شد ویروس کرونا در کشورهای تایوان و سنگاپور به کنترل درآید و نرخ مبتلایان در کره جنوبی، هنگ کنگ و ژاپن سیر نزولی به خود بگیرد. درحالی که سازمان بهداشت جهانی اقدامات چین را در مقابله با ویروس کرونا بلند همت ترین، به موقع ترین و تهاجمی ترین تلاش مقابله با بیماری تاریخ نامیده است و از کشورهای دیگر خواسته از تجارب چین درس بگیرند، اما متخصصان حوزه سلامت معتقدند کشورهای دموکراتیک آسیایی همچون تایوان و کره جنوبی می توانند الگویی بهتر برای دولت های غربی جهت مقابله با بیماری های مسری باشند.»

 

روزنامه شهروند هم در یکی از تیترهای فرعی خود در راستای کمپین در خانه می مانیم به آواز مردم تهران از پشت پنجره ها پرداخت و در تیتر جالبی نوشت: « آواز همدلی در قرنطینه» و در روتیتر نیز توضیح داد: «اکباتانی ها از پشت پنجره ها «ای ایران» خواندند ». پرداختن به این مسئله در جای خود قابل تأمل است. زیرا این مسئله نه تنها همدلی بلکه توجه به مام وطن یعنی ایران و بازنمود آن در سرودی است که از عمق جان برای این روزها خوانده شده. کلمات تیتر و روتیتر با چینش عجیبی حس هم وطنی و همدلی را باز آفرینی کرده است چراکه « پشت پنجره» و «قرنطینه » در این روزنامه نه تنها حصار ناامیدی نیست، بلکه مکانی است که از آن آوای امیدوارانه « ای ایران » سر داده شده است. به طوری که روزنامه در بخشی از متن توضیح داد:  صدای زن، مرد و کودک در شبی از شب‌های اکباتان حکایت از زنجیره ی امیدی  دارد که دیوار به دیوار از شرق دور و از فریادهای « قوی باش ووهان» مردم قرنطینه چین به تهران هم رسیده است. آواز همدلی از پشت پنجره ها می تواند تحمل این خانه نشینی طولانی را با این حرکت جدید جمعی و تازه که به تهران [ایران] سرایت کرده، آسان کند.

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here