زمان انتشار : ۲۶ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۴:۲۵ | کد خبر : 493893 |

رحمانی: صدا و سیما می تواند آموزش‌های پیشگیرانه درباره کرونا را در قالب کلیپ‌های طنز به مخاطب ارائه دهد

شفقنا رسانه- سردبیر سایت برترین ها می گوید: براساس بررسی ها مردم در پیام رسان ها بیشتر از اینکه به خبر کروناویروس توجه کنند به دنبال محتوای سرگرم کننده و طنز درباره آن هستند. اگرچه این مسئله نباید باعث شود تا رسانه ها از ارائه مطالب تحلیلی، علمی و جدی غافل شوند با این حال بهتر است رسانه ها بخصوص صداوسیما از طنز به دلیل ذائقه و سلیقه مردم استقبال کنند و در همین قالب اخبار، اطلاعات و آموزش های کرونا ویروس را به مردم منتقل کنند. به عبارتی به جای ایجاد ترس و اضطراب در مردم سبب تقویت باور و اعتماد آن ها و توجه به توصیه های بهداشتی شوند.

 

سیامک رحمانی، سردبیر سایت برترین ها به بیان ارزیابی خود از عملکرد رسانه ها درباره کروناویروس می پردازد و به شفقنا رسانه می گوید: بخشی از کار رسانه ها به شکل اطلاع رسانی بر اساس منابع شان و بخشی هم به شیوه کار و هدف گذاریشان برمی گردد. ابتدا باید بگویم این ضعف از طرف منابع و دسترسی رسانه ها وجود داشته و متاسفانه به نظر می رسد که حقایق خیلی دیر بیان شده است. به عبارتی برخی از اقشار جامعه تصور می کنند که رسانه ها و مسئولان در اعلام زودهنگام مبتلاها و فوتی ها به دلیل ماجرای ۲۲ بهمن و انتخابات، پرده پوشی کرده اند و حتی در اوایل کرونا و خطرات آن توسط رسانه ها بخصوص رسانه ملی دسته کم گرفته می شد. به عبارتی آرشیوها نشان می دهد که به این مسئله با چشم تمسخر و غیرواقعی نگاه می شد. خب این نوع عملکرد باعث شد وقتی مبتلاها اعلام شدند، مردم موضوع را جدی نگیرند. به همین دلیل الان برخی از افراد همواره به رسانه های داخلی اعتماد ندارند و به رسانه های خارج از کشور پناه برده اند و برخی هم شایعات فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را جدی می گیرند. این نوع بی اعتمادی مسئله جدیدی نیست و همواره به دلیل ضعف اطلاع رسانی در رسانه های رسمی وجود داشته است و مردم به رسانه های بیگانه و فضای مجازی پناه برده اند.

او ادامه می دهد: این نوع عملکرد رسانه های رسمی و بی اعتمادی مردم نسبت به آن ها سبب شده تا مردم بعداً هشدارها، آموزش های خودمراقبتی درباره پیشگیری از کرونا ویروس را به طور کامل نپذیرند و حاضر نشوند تا با رسانه ها و دستگاه رسمی احساس نزدیکی و همدلی کنند. به عبارتی هرکسی به شیوه خود عمل می کند و توصیه ها را جدی نمی گیرد و در نهایت شاهد جاده ها و خیابان های شلوغ می شویم.

رحمانی ضمن انتقاد نسبت به تشتت آمار و اطلاعاتی که مسئولان مختلف درباره وضعیت کرونا ویروس در ایران ارائه می کنند، می گوید: اگر توجه کرده باشید یک جریان از خبررسانی وجود دارد که از کنترل دولت، همه دستگاه های حکومتی، بهداشتی و حتی علمی خارج است.  به عبارتی الان یکسری هستند براساس طب سنتی باورهای شخصی و عمومی خود را رواج می دهند و کسی هم با آن ها برخورد نمی کند. یک مرکز و مرجع واحد در کشور وجود ندارد که خبررسانی کند، آمار دهد و درباره زندگی مردم توصیه های علمی ارائه دهد. به نظر نمی آید که نه نیت جدی برای به وجود آوردن و فعالیت چنین مرجعی جدی باشد و نه توان آن وجود داشته باشد.

او ادامه می دهد: اگرچه بیانیه دادستانی مبنی بر برخورد با منتشرکنندگان آمارهای غیررسمی و غیرواقع، مفید است ولی دیرهنگام بود. به عبارتی ۲۰ روز تمام جاهای مختلف اعم از مسئول و غیرمسئول، آمارهای مختلفی از مبتلاها و فوتی ها را می دادند، از فرمانداری گرفته تا شورای شهر، نماینده مجلس و … آمارهای غیر رسمی و غیر قابل تایید وزارت بهداشت ارائه می کردند. خب رسانه ها اگر حرف این مسئولان را منتشر نکنند از شبکه های اجتماعی و رسانه های دیگر عقب می مانند و مردم فکر می کنند که رسانه ها سانسور می کنند و اگر این اظهار نظر ها را منتقل کنند یک نوع تشتت آمار به وجود می آید که آرامش و ذهن مردم را به هم می ریزد و باعث ایجاد بی اعتمادی نسبت به آمارهای رسمی می شود.

سردبیر سایت برترین ها در ادامه رسانه را مقصر این تشتت آمار نمی داند و ایراد را در نبود نهاد واحد برای تصمیم گیری درباره بحران کرونا ویروس عنوان می کند و می گوید: هیچ ستادی به عنوان ستاد اطلاع رسانی کرونا در کشور، اتاق خبر و… وجود ندارد و رسانه ها نمی دانند به کجا مراجعه کنند. خب افراد و مسئولان مختلف بر اساس مشاهداتشان آمار غیر رسمی اعلام می کنند. البته این مسئله ممکن است در کشور های دیگر هم وجود داشته باشد ولی در کشورهای پیشرفته تنها یک نهاد، آمار رسمی درباره مبتلاها و فوتی ها را می دهد و تعدد منابع نیست. به همین خاطر کارشان راحت تر است و مردم بیشتر به آن ها اعتماد می کنند. خب این اعتماد بالا سبب می شود تا رسانه ها علاوه بر اطلاع رسانی، به توصیه های لازم جهت تشویق مردم برای پیشگیری بپردازند.

رحمانی می گوید: این نگاه به رسانه وجود دارد که باید با منویات شورای عالی امنیت ملی و ستادهای تصمیم گیر جلو بروند. به همین دلیل رسانه ها احساس بی هویتی می کنند. به عبارتی یک بار تذکر داده می شود که این قضیه را پررنگ نکنند و خطری نیست. وقتی هم گفته می شود به مردم بگویید و خطر را گوشزد کنید، اگر زیاده روی کنند تبدیل به عامل رعب و وحشت در مردم می شوند و اگر هم بخواهند در این قضیه ملاحظه کاری کنند، ممکن است کارکردشان را از دست بدهند و گفتن واقعیت و امید بخشی جای خود را به بی نظمی و مثبت انگاری غیر واقعی بدهد. این نگاه به رسانه ها سبب می شود تا نتوانند نقش جدی و عالمانه خود را ایفا کنند.

این روزنامه نگار به بیان پیشنهاداتی جهت موثر بودن توصیه رسانه ها بر روی مردم درباره کروناویروس می پردازد و می گوید: تاکید دادستانی مبنی بر برخورد با افرادی که آمارهای غیررسمی و غیرواقع منتشر می کنند، اتفاق مثبتی است. چون اگر اظهارنظرهای غیر رسمی و متشتت کمتر شود، رسانه ها به یک بیان واحد و قابل اعتنا دست پیدا می کنند. اگر خبررسانی از مجراهای دقیق و مشخصی اتفاق بیفتد رسانه ها دچار تشتت نمی شود و آمار برای مردم قابل پذیرش است و بازار شایعات کم می شود. در نهایت رسانه ها در کنار آن می توانند فضاسازی و اطلاعات لازم برای گذراندن این دوران را فراهم کنند. در حال حاضر درصد کمی از رسانه های ما با کارشناس و متخصص ارتباط دارند و بیشتر این رسانه ها کارکرد عمومی دارند و قرار نبوده که در بحران به صورت تخصصی عمل کنند.

او تاکید می کند: رسانه ها باید به مراکز علمی، وزارت بهداشت، مراجع مرتبط و مستند اتکا کنند و بتوانند با توصیه ها و شیوه هایی به مردم جهت آموزش خودقرنطینگی، بهداشت فردی و عمومی، حفظ آرامش و… کمک کنند. اینگونه باعث می شود این توصیه ها به شکل دقیق تر و علمی تری اتفاق بیفتد و چندگانگی اطلاعات اتفاق نیفتد تا مردم آرامش و اعتماد خود را از دست بدهند. این درحالی است که با وجود کندی اینترنت و در خانه ماندن، صداوسیما همچنان عملکرد مطلوبی ندارد و نمی تواند مخاطب را برای اخبار مربوط به کرونا ویروس قانع کند و تاثیرگذار باشد. به همین دلیل رسانه های دیگر از جمله خبرگزاری ها و روزنامه ها باید بتوانند به دور از هیجان زدگی با درنظر گرفتن منابع محدود و معتبرتر اطلاعات، توصیه ها، مشوق ها و کنترل هایی درباره کرونا ویروس به مردم ارائه کنند که کارشناسانه و مستند باشد.

رحمانی معتقد است که در بحران کرونا ویروس باید از همه قالب ها و شیوه های اطلاع رسانی استفاده کرد چراکه مخاطبان ما به وسعت چندین میلیون نفر با ذائقه ها و سلایق متفاوت هستند. او می گوید: طبق بررسی هایی که در دو سه هفته اخیر صورت گرفت؛ مردم در پیام رسان ها درباره کرونا ویروس ابتدا خبر، بعد مطالب طنز و سرگرمی و در درجه سوم تحلیل را دنبال می کردند. ولی در حال حاضر طنز و سرگرمی به رتبه اول آمده و جای خبر را گرفته است. یعنی مردم بیشتر از اینکه به خبر توجه کنند به دنبال محتوای سرگرم کننده و طنز هستند.

او ادامه می دهد: خب این مسئله نباید باعث شود تا رسانه ها از ارائه مطالب تحلیلی، علمی و جدی غافل شوند. حتی رسانه ملی می توانست در قالب طنز و سرگرمی و با ساختن کلیپ های مفرح به مردم آموزش می داد که چگونه با کرونا ویروس مقابله و پیشگیری کند. به عبارتی اگر این توانایی، خلاقیت و طراوت را داشت جای خوبی برای انتقال اطلاعات، توصیه ها و آموزش ها درباره کرونا ویروس در قالب طنز بود. با این وجود معتقدم رسانه ها باید از طنز به دلیل ذائقه و سلیقه مردم استقبال کنند و در همین قالب اخبار، اطلاعات و آموزش های کرونا ویروس را به مردم منتقل کنند و به جای ایجاد ترس و اضطراب در مردم سبب تقویت باور و اعتماد آن ها و توجه به توصیه های بهداشتی شوند.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here