زمان انتشار : ۲۶ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۱:۲۸ | کد خبر : 493858 |

نصیری: «اووردوز» و «سرریز اطلاعاتی» از عواقب بی سوادی رسانه ای است

شفقنا رسانه- یک عضو شورای راهبری سومین همایش ملی سواد رسانه ای و اطلاعاتی معتقد است: بی اعتمادی عمومی، انحراف افکار عمومی از حقیقت و واقعیت به سمت دروغ و پاره حقیقت ها و سردرگمی رسانه ای مخاطبان از لطمات بی توجهی به آموزه های سواد رسانه ای مخصوصا در بزنگاه هاست.

 

به گزارش کمیته رسانه و تبلیغات سومین همایش ملی سواد رسانه ای و اطلاعاتی، معصومه نصیری، عضو شورای راهبری این همایش درباره نقش و ضرورت توجه به ارتقای سواد رسانه‌ای میان مردم، مسوولان و رسانه‌ها در مواجهه با اخبار کرونا اظهار کرد: در زمانه ای که با اشباع انواع رسانه و تولیدات رسانه ای روبرو هستیم، قطعا مهارت زیست در فضاهای رسانه ای بیش از پیش ضروری به نظر می رسد. حال اگر در شرایط بحرانی با سیل انواع اخبار و اطلاعات مواجه باشیم، این سواد رسانه ای است که همچون کلیدی راهگشا ما را در این فضای متکثر اطلاعات مصون می دارد.

وی با تاکید بر اینکه سواد رسانه ای را نه به عنوان امری زینت الایام بلکه به عنوان ضرورت امروز همه دنیا به عنوان مولفه ای جدی مورد توجه است، تصریح کرد: در ایامی که کشور علاوه بر شیوع ویروس کرونا با شیوع ویروس اخبار جعلی، گمراه کننده و شایعات روبروست، سواد رسانه ای به عنوان واکسین مورد نیاز برای از بین بردم ویروس های مخرب رسانه ای می تواند به مدد آمده و امنیت روانی افکار عمومی را تامین کند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه لطمات بی توجهی به مولفه های سواد رسانه‌ای به عنوان مهارت مواجهه هوشمندانه با محتواهای رسانه‌ای قطعا می تواند غیر قابل جبران باشد، گفت: بی اعتمادی عمومی، انحراف افکار عمومی از حقیقت و واقعیت به سمت دروغ و پاره حقیقت ها و سردرگمی رسانه ای مخاطبان از لطمات بی توجهی به آموزه های سواد رسانه ای مخصوصا در بزنگاه هاست. این بی توجهی و اهمال کاری دو سو دارد؛ از یک سو میتواند منجر به اوور دوز و سرریز اطلاعاتی در مخاطب شود و در بدبینانه ترین شرایط موجب سر و بی حسی افکار عمومی نسبت به موضوع مدنظر شود.

این عضو شورای راهبری سومین همایش ملی سواد رسانه ای و اطلاعاتی در تشریح نقش رسانه‌های جریان اصلی در ورود به هنگام و تولید محتوای موثر در خنثی سازی شایعات و اخبار جعلی و جریان‌سازی رسانه‌های خارج از کشور اظهار کرد: رسانه‌های جریان اصلی با ورود بهنگام و با تولیدات موثر رسانه‌ای می توانند نقش مهم و موثری را در خنثی سازی شایعات و اخبار جعلی و تولیدات رسانه‌ های معاند ایفا کنند. در زمانی که هجمه فیک ها و سیستم های رسانه ای برای مایوس و ناامیدسازی مردم برنامه ریزی شده، ورود دیرهنگام یا خنثی بودن رسانه های جریان اصلی خطایی راهبردی و حرفه ای است.

نصیری با بین اینکه ایجاد مدیریت یکپارچه رسانه‌ای در کشور در شرایط بحران باید اولین و جدی ترین اقدام باشد، خاطرنشان کرد: در کنار این مدیریت واحد و یکپارچه، اقدامات هم سو و هم افزای رسانه ای میزان تاثیرگذاری تولیدات رسانه ای را بر افکار عمومی و در عین حال مدیریت صحیح افکار عمومی را با توفیقات بیشتری مواجه می کند.

عضو شورای راهبری سومین همایش ملی سواد رسانه ای و اطلاعاتی بر ضرورت تدوین پیوست رسانه ای که منطبق بر استراتژی و سیاستگذاری های رسانه ای باشد، تاکید کرد و گفت: این پیوست رسانه‌ای باید خروجی اتاق‌های فکر و قرارگاه های رسانه‌ای که در شرایط خاص ایجاد می شوند، باشد. قطعاً یاری گری سواد رسانه ای در تدوین سیاست های کلان رسانه ای می تواند مدیریت رسانه ای را موفق تر کند.

این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه مدیریت رسانه ای در شرایط بحران باید به گونه ای باشد که ضمن اطلاع‌رسانی شفاف و رعایت اصل بیطرفی، اخبار و اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار افکار عمومی قرار دهد، افزود: در زمینه  انتشار اخبار مربوط به کرونا شفافیت در اطلاع رسانی و قوام یافتگی اخبار موضوعی فراتر از انتشار لحظه به لحظه اخبار فوت شدگان و … است. این مدل از کنشگری رسانه ها ضمن اینکه اثرات روانی میان مدت و بلندمدتی روی افکار عمومی دارد، درگیرشدگان با بیماری و خانواده های آنها را آزار می دهد. «مخاطب آزاری» به بهانه نشر اخبار، نقض اخلاق رسانه ای و مسوولیت اجتماعی است.

نصیری همچنین خوانش مستمر اخبار کرونا موجب تاثیرات بر حوزه شناختی افراد و رفتاری منفعلانه در برابر سیل اطلاعات دانست و گفت: قطعا ارتقای مهارت های سواد رسانه ای در افراد میتواند رمزگشایی بهتر و دقیق تری را از پیام های رسانه ای موجب شود. بدون تردید خوانش مستمر اخبار موجب تاثیرات بر حوزه شناختی افراد و رفتاری منفعلانه در برابر سیل اطلاعات خواهد شد، اطلاعاتی که دانستن و ندانستن آنها نیز تاثیر قابل تاملی بر روی وضعیت مخاطب ندارد.

این عضو هیدت مدیره انجمن سواد رسانه ای ایران خاطرنشان کرد: سیاستگذاری رسانه ای با اتکا به دانش علوم شناختی منجر به برنامه ریزی صحیح تر برای صیانت از نگرش مخاطبان و جهت دهی صحیح آنها به سوی واقعیت موجود و نه ترس و دلهره آفرینی می شود. بنابراین پیوست رسانه ای مبتنی بر مباحث علوم شناختی درباره کرونا ضرورتی غیر قابل انکار است.

وی نقش سواد رسانه ای برای خودمراقبتی مخاطبان در مواجهه با انواع محتواهای رسانه ای را دارای اهمیت دانست و گفت: این برای چندمین بار است که طی شش ماه اخیر شاهد هستیم رسانه چگونه می تواند عملکرد شناختی مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهد و غفلت از سواد رسانه ای چه تبعات غیر قابل جبرانی در پی دارد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here