زمان انتشار : ۲۱ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۶:۰۹ | کد خبر : 493710 |

سردبیر «ابتکار»: رسانه‌ها باید اطلاعات درباره کرونا را بدون در نظر گرفتن مصلحت‌اندیشی‌های خاص منتشر کنند

شفقنا رسانه- علیرضا صدقی معتقد است که اگر رسانه‌ها بتوانند اطلاعات مربوط به واقعیت کرونا ویروس در کشور را بی‌کم‌وکاست و بدون رعایت ملاحظات سیاسی و مصلحت‌اندیشی‌های خاص منتشر کنند، می‌توان به رعایت بهتر و کم کردن استرس مردم امیدوار بود. در غیر این صورت مردم به توصیه مسئول و رسانه‌ای که اعتماد ندارد، بی‌اعتنا خواهند بود. او همچنین تقویت بنیه علمی، ارتباط با متخصصان داخلی و خارجی، ایجاد یک نهضت ترجمه درباره کرونا ویروس، استفاده از قالب‌های جذاب انتقال خبر را مسئله مهمی می‌داند که رسانه‌ها باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

 

علیرضا صدقی سردبیر روزنامه «ابتکار» با اشاره به ترس و اضطراب ایجادشده در مردم درباره کرونا ویروس به شفقنا رسانه می‌گوید: ترس محصول و زاییده ناآگاهی نسبت به پدیده‌ها است. یعنی فرد از پدیده‌ای می‌ترسد که نسبت به آن آگاهی ندارد و اگر درباره هر پدیده‌ای آگاه شود به‌واسطه اینکه می‌تواند نسبتش را با آن مشخص کند، تقریباً بخش قابل‌توجهی از ترسش از بین می‌رود. بر اساس این اصل معتقدم اگر نهادهای بالادستی به رسانه‌ها اجازه دهند تا واقعیت را بدون کم‌وکاست، آن‌گونه که هست بازتاب دهند، خودبه‌خود بخش قابل‌توجهی از ترس را از بین می‌برند.

او با اشاره به اینکه بخش قابل‌توجهی از ترس مردم ناشی از احتمال دروغ بودن آمارهای ارائه‌شده از سوی رسانه‌ها است، می‌گوید: مردم می‌ترسند که شاید تعداد مبتلاها، تعداد تلفات، تعداد استان‌های درگیر و… بیشتر باشد. خب این ترس‌ها از همان عدم شفافیت و عدم اطلاع‌رسانی دقیق آمده است. اینکه به منِ رسانه‌ای اجازه اطلاع‌رسانی دقیق نمی‌دهند و دائم می‌گویند حواست باشد این را بنویس و آن را ننویس.

صدقی ادامه می‌دهد: ما رسانه‌ها اول باید بدون کم‌وکاست، واقعیت را به مخاطب منتقل کنیم و بعد به او راهکار دهیم. چون اگر مخاطب به اطلاعات من اعتماد نکند، طبیعتاً به توصیه‌های منِ رسانه هم بی‌اعتنا است. نه‌تنها حرف رسانه بلکه حرف سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا ویروس را هم نمی‌پذیرد. سخنگو همواره توصیه می‌کند که مردم به مسافرت نروند ولی می‌بینیم که همه به شهرهای شمالی می‌روند. دلیل به این برمی‌گردد، در جایی که باید به مخاطب اطلاعات درست داده و واقعیت منعکس می‌شد، صورت نگرفت و مخاطب را ترساندیم. الان هم بر اساس غریزه خودش عمل می‌کند.

سردبیر ابتکار تأکید می‌کند: اگر رسانه‌ها بتوانند اطلاعات مربوط به واقعیت کرونا ویروس در کشور را بی‌کم‌وکاست و بدون رعایت ملاحظات سیاسی و مصلحت‌اندیشی‌های خاص منتشر کنند، می‌توان به رعایت بهتر و کم کردن استرس مردم امیدوار بود. در غیر این صورت مردم به توصیه مسئول و رسانه‌ای که اعتماد ندارد، بی‌اعتنا خواهند بود.

بااین‌حال با توجه به‌ احتمال طولانی بودن این بحران، رسانه چگونه می‌تواند مانع از بی‌اثر شدن توصیه‌هایش به مخاطب شود، صدقی پاسخ می‌دهد: باید توجه داشت که موج خبری ابتلا یک جنس خبر بود، بعد توصیه به در خانه ماندن و ایزولاسیون جنس دیگر و… . اگر دقت کرده باشید ماهیت اخبار آرام‌آرام تفاوت کرده است و در هر دوره‌ای خبرهای خاص و توصیه‌های خاص همان دوره منعکس‌شده است. طبیعتاً در دوره‌های بعدی یعنی اواخر اسفندماه و اوایل فروردین‌ماه توصیه‌ها متفاوت خواهد بود و این سبب می‌شود تا تأثیر آن ها کم‌رنگ نشود.

سردبیر روزنامه ابتکار به رسانه‌ها و خبرنگاران توصیه می‌کند و می‌گوید: ما رسانه‌ای‌ها باید دنیای علمی خودمان را بالا ببریم و به سراغ متخصصان برویم و ارتباطمان را با متخصصان امر بیشتر کنیم. وظیفه ما رسانه‌ها است که امروز یک نهضت ترجمه در حوزه کرونا داشته باشیم. یعنی اطلاعات دقیق را از سازمان بهداشت جهانی، تجربیات ستاد مقابله با  کرونا در کشور چین و… را ترجمه و در رسانه‌ها منعکس کنیم. از طرفی هم باید به انعکاس نکات مهمی که متخصصان کشور خودمان بیان می‌کنند، بپردازیم. بنابراین در چنین شرایطی روزآمدسازی اطلاعات رسانه‌ها خیلی کمک‌کننده است.

صدقی استفاده از ابزارهای تبلیغی غیر مکتوب توسط رسانه‌ها را نکته مثبتی می‌داند و می‌گوید: این روزها رسانه‌ها از ابزارهای تبلیغی غیر مکتوب به‌خوبی استفاده می‌کنند و به نظر من باید این استفاده را هم بیشتر کنند و از قالب‌های جذاب انتقال خبر بهترین استفاده را ببرند تا بتوانند بخش قابل‌توجهی از جامعه را پوشش دهند. یعنی رسانه‌ها باید به سمت این بروند که تا می توانند درباره کرونا ویروس اینفوگرافی، موشن گرافی، ویدئو و… تولید کنند و به مردم آموزش دهند.

او ادامه می‌دهد: واقعیت این است که رسانه‌های برخط در استفاده از این قالب‌های جذاب، موفق‌تر از رسانه‌های مکتوب عمل کردند. کرونا یک فرصت در اختیار رسانه‌های ما قرار می‌دهد. اینکه ما بتوانیم خودمان را به منبع خبر و مرجع اصلی مردم تبدیل کنیم.

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here