زمان انتشار : ۱۹ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۹ | کد خبر : 493556 |

ویترین روزنامه ها/ اعتراض«جام جم» به جدی نگرفتن کرونا توسط مسافران شهرهای شمالی/ گزارش«هفت صبح» از چگونگی اقدام خودجوش مردم استان های شمالی جهت ممانعت مسافران به این شهرها

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه جام جم در مطلبی انتقادی به بحران این روزهای کشور در آستانه تعطیلات نوروزی پرداخت و با بیان اینکه در روزهای اوج گیری کرونا عده ای بی توجه به هشدارها عازم سفر می شوند و برای خودشان و دیگران دردسر درست می کنند در تیتر از «سفر نخیر!» نوشت و سعی کرد نظر کارشناسان رسانه و جامعه شناسی را درباره دلایل رفتار این روزهای مردم جویا شود. این روزنامه در بخشی از این مطلب انتقاد کرد: «تقویم را که برعکس ورق بزنیم و به چهارم اسفند برگردیم به روز مرگ اولین مسافر تهرانی در مازندران می رسیم، به مرگی که حتما مسبب مرگ های بعدی و ابتلاهای زنجیره وار بود. مازندران تا دیروز ۶۲۰ مبتلا به کرونا داشت، گیلان هم ۴۹۶ و گلستان ۱۷۵مبتلا، یعنی که طاقت این سه استان طاق است و خودشان به حد کفایت مشکل دارند، ولی همچنان این خط محبوب ساحلی در نوار شمالی کشور در تیررس مسافران است. این جماعت مردمی هستند که دو فرضیه درباره شان می توان ارائه داد، این که یا به قدر کافی درباره ابعاد کرونا و خطر همه گیری اش مجاب نشده اند یا این که به روال همیشگی شان قصد مجاب شدن ندارند. اگر فرضیه دوم درست باشد پای یک مشکل جدی فرهنگی و اجتماعی در میان است و اگر فرضیه اول صحت داشته باشد علتش چیزی نیست به جز اطلاع رسانی های ضعیف مسئولان و سیاست های یک بام و دو هوای این روزها».

«جنگ پلاک ها در جاده های شمال» تیتر جالب روزنامه هفت صبح است و با اشاره به ممانعت مردم مازندران و گیلان از ورود مسافران، از بازار داغ اتومبیل های پلاک محلی انتقاد کرد. این روزنامه توضیح داد که «چند ساعت بعد از اینکه اعلام شد جاده های استان مازندران باز شده اند، ویدئوهایی از مقاومت مردمی در برابر ورود پلاک های غیربومی به شهرهای مختلف شمال به شبکه های اجتماعی سرازیر شد. ویدئوهایی که نشان می داد مردم بعضی از این شهرها خودشان دست به کار شده اند تا نگذارند حضور مسافران در شهر و گردششان باعث شود وضعیت شهر از این هم بدتر شود. طبق گزارش های ویدئویی در بعضی از جاده ها و ورودی شهرها مانند آمل کار به زد و خورد هم کشید.» هفت صبح تاکید کرد که معتضان معتقدند اگر مسافران کرونا هم نداشته باشند، شهر را شلوغ می کنند و شهر را از قرنطینه بیرون می کشند. ضمن اینکه بیمارستان های شهرهای شمالی ظرفیت بیماران دیگر را هم ندارد.  این روزنامه در بخشی از این گزارش خود به بازار داغ پلاک شمال اشاره کرد و توضیح داد: «اقدام خودجوش مردم شمال برای مقابله با ورود مسافران به شهرهایشان هم مانند بستن راه ها از سوی پلیس نتوانست کسانی که تصمیم داشتند به هر قیمتی شده خودشان را به شمال برسانند منصرف کنند و گویا آن ها به اجاره خودروهایی با پلاک شمال روی آورده اند. این را می شد از آگهی هایی که در بعضی سایت های خرید، فروش و اجاره خودرو گذاشته می شد فهمید.»

 

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here