زمان انتشار : ۱۷ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۷:۲۶ | کد خبر : 493550 |

بربریان: رسانه ها علاوه بر اطلاع رسانی، برنامه های آموزشی و پیشگیرانه درباره کرونا ارائه دهند

شفقنا رسانه- بربریان معتقد است که رسانه ها زمانی می توانند اعتماد مردم را در اطلاع رسانی بحران کرونا ویروس جلب کنند که بتوانند صداقت را سرلوحه کار خود قرار دهند، در اطلاع رسانی افراط و تفریط نکنند و بتوانند به صورت مستقیم با مردم صحبت کنند. او می گوید: رسانه ها علاوه بر بحث اطلاع رسانی باید مباحث آموزشی پیشگیرانه هم داشته باشند و مردم را تشویق به ماندن در خانه کنند و یا به نوعی تلاش کنند تا اوقات فراغات خانواده ها پر شود. بنابراین اگر رسانه ها اقلام سرگرمی، فرهنگی و آموزشی را در اختیار مردم قرار دهند تبدیل به محل رجوع مردم می شوند.

 

محمد جواد بربریان، مدیر مسئول سایت «اعتدال» به بیان مواردی می پردازد که رسانه ها باید در اطلاع رسانی کرونا ویروس به آن توجه داشته باشند. او به شفقنا رسانه می گوید: در چنین شرایط بحرانی رسانه ها وظیفه مهمی دارند و نباید از صداقت و بیان آنچه هست، فاصله بگیرند. از طرفی باید مدیریت اخبار را در دست بگیرند. به عباتی بتوانند به طور کامل دروازه بانی خبر کنند، با مردم روراست و صادق باشند و اخبار را به دور از بزرگنمایی و کوچک نمایی بیان کنند.

به عقیده بربریان در شرایط بحران، مدیریت رسانه و افکار عمومی باید به طور مطلوب انجام بگیرد و رسانه ها آهسته و پیوسته، به دور از افراط و تفریط حرکت کنند. او می گوید: اینکه مردم گاهی اخبارشان را از کانال ها و رسانه های دیگر دریافت می کنند ماحصل رفتارهای گذشته نهادها با آن ها بوده است که دچار خودسانسوری شده و مرجعیت خبر را از داخل به خارج منتقل کرده اند. این ماحصل دیروز و امروز نیست بلکه در رخدادهای دی ماه و آذر ماه ۹۶ هم شاهد همین وضعیت بودیم و هشدارهای لازم به مسئولین داده شد که به آن توجه نکردند. امروز هم یک نوع بحران اجتماعی- بهداشتی- درمانی کشور را فراگرفته و نباید منتظر ایفای نقش بسزایی از سوی رسانه هایی باشیم که با مشکل فقدان مرجعیت روبه رو شده اند.

با این حال او می گوید: البته رسانه های داخلی می توانند از همین روزنه هم استفاده کنند و مرجعیت را تا حدودی به رسانه ها بازگردانند. به عبارتی اگر رسانه سالم، صحیح و درست رفتار کند، جامعه کم کم به این صداقت پی خواهد برد. فکر می کنم که رسانه های داخلی در قضیه بحران کرونا خوب عمل کردند ولی با توجه به دلیلی که مطرح کردم در اوایل یک بی اعتمادی وافری نسبت به عملکردشان وجود داشت که به نظر می رسد در چند روز اخیر مقداری از این اعتماد نسبت به آن ها بازآفرینی شده است.

به عقیده بربریان اینکه مردم چه نوع رفتاری در جهت پیشگیری از بحران کرونا ویروس داشته باشند مقداری به فرهنگ و رفتارشان هم بستگی دارد. او می گوید: اینکه امروز می بینیم خیلی از مردم در چنین شرایطی به راحتی مسافرت می کنند، ناشی از خرده فرهنگ ها و رفتارهایی است که از قبل در آن ها رسوخ و رسوب کرده و امروز شاهد بروز و ظهور آن هستیم. این رفتارها و فرهنگ یک روزه ایجاد نشده است تا همین امروز هم برای اصلاح آن چاره ای اندیشید. بلکه نیازمند سال ها کارکرد فرهنگی و خرده فرهنگی است تا بتوانیم از طریق رسانه هایمان فرهنگ سازی و مردم را برای نشان دادن رفتار مناسب در چنین روزهایی آماده کنیم.

مدیر مسئول سایت «اعتدال» تاکید می کند: ان شاء الله که به سلامت از این بحران عبور کنیم. ولی امیدوارم که این مسئله درس و عبرتی برای مسئولین شود تا بتوانند برای آینده جامعه برنامه ای جامع و درست جهت شکل دادن فرهنگ جامعه و رفتارهایشان در زمان های بحران و… داشته باشند. ما فکر می کنیم ستاد مدیریت بحران فقط وظیفه دارد که در مواقع زلزله، سیل و حوادث به یاری و خدمات دهی به مردم بشتابد در صورتی که به نظر می رسد یکی از وظایف ستاد مدیریت بحران و در کنار آن کمیته اطلاع رسانی ستاد بحران وظیفه آموزش های میان مدت و درازمدت است تا بتواند رفتارهای مردم را شکل دهد که بدانند در مواقع اضطرار و بحران چه رفتاری از خود نشان دهند. همیشه به مردم آموزش مراقبت از خود در مواقع زلزله  داده می شود ولی من فکر می کنم بحران کرونا در کشور به ما نشان داد که جامعه نیازمند آموزش از لحاظ فرهنگی است تا بداند در مواقع بحران چه رفتاری از خود نشان دهد. اگر بتوانیم برای ستاد مدیریت بحران، یک پیوست فرهنگ سازی و رفتارسازی جامعه ایجاد کنیم، از بحران کرونا درس گرفته ایم.

بربریان معتقد است که رسانه ها زمانی می توانند اعتماد مردم را در کوتاه مدت جلب کنند که بتوانند در اطلاع رسانی بحران کرونا در کشور، صداقت را سرلوحه کار خود قرار دهند، در اطلاع رسانی افراط و تفریط نکنند و بتوانند به صورت مستقیم با مردم صحبت کنند. او می گوید:  رسانه ها علاوه بر بحث اطلاع رسانی باید مباحث آموزشی پیشگیرانه هم داشته باشند و بتوانند مردم را تشویق به ماندن در خانه کنند و یا به نوعی تلاش کنند تا اوقات فراغات خانواده ها پر شود. مثل معرفی و در صورت امکان انتشار نسخه آنلاین کتاب ها، فیلم های سینمایی، منابع علمی و… . به عبارتی خانواده ها نیازمند برنامه ها و توصیه هایی هستند که بتوانند اوقات فراغتشان را پر کنند تا بتوانند کودکان شان را در خانه سرگرم کنند. بنابراین اگر رسانه ها اقلام سرگرمی، فرهنگی و آموزشی را در اختیار مردم قرار دهند تبدیل به محل رجوع مردم می شوند.

او انتقاد می کند: متاسفانه صداوسیمای ما حتی برنامه های سرگرم کننده هم ندارد و الان برای سرگرم کردن مردم به برنامه های ارشیوی رجوع کرده است. خب مدیریت بحران یعنی اینکه همه نهادها به سهم خود اقداماتی را جهت آرام کردن اوضاع انجام دهند. این درحالی است که آموزش و پرورش هم باید از چند ماه پیش با شیوع این ویروس در ووهان چین  دور اندیشی می کرد و به فکر آموزش مجازی میفتاد و یا مسئولان ما چاره ای برای تامین اقلام بهداشتی کشور می کردند، نه اینکه وقتی در کشور شیوع پیدا کرد، تازه تصمیم گیری شود که چه کنیم؟

 

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here