زمان انتشار : ۱۷ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۷ | کد خبر : 493525 |

ویترین روزنامه ها/ استقبال روزنامه ها از بین التعطیلی ها در لحظات بحرانی شیوع کرونا ویروس در کشور/ میزان نگرانی خانواده های تهرانی از کرونا به روایت نگاه آماری «همشهری»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، همچنان طبق روال همیشگی روزنامه های سراسری جز تعداد انگشت شماری چون ایران، روزان، همشهری، آفتاب اقتصادی، افکار، بهار، رویش ملت، رویداد امروز و صدای اصلاحات سایر روزنامه ها به دلیل قرار گرفتن در بین التعطیلی منتشر نشدند. این درحالی است که کشور بیش از هر زمان دیگری نیاز به اطلاع رسانی حرفه ای و فعالیت ویژه رسانه های داخلی دارد تا بتواند با هوشیار کردن مردم و مسئولان امر از بحران شیوع کرونا خارج شود. با این حال گویا روزنامه هایی چون کیهان، جوان، سیاست روز، اعتماد، شرق، هفت صبح، آفتاب یزد، دنیای اقتصاد، مردم سالاری، جمهوری اسلامی، اطلاعات، ابتکار، وطن امروز، رسالت، صبح نو، سازندگی، جام جم، همدلی، شهروند، هفت صبح و آرمان ملی وضعیت اطلاع رسانی در بحران پیش رو را جدی نگرفته اند.

از جمله روزنامه های منتشر شده امروز، روزنامه همشهری است و در یکی از مطالب خود به ارائه نتایج یک نظرسنجی تلفنی پرداخت که در روزهای ۱۲ تا ۱۴ اسفند ماه توسط دفتر مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با همکاری ایسپا انجام شد و در تیتر ساده ای نوشت: «نگاه تهرانی ها به کرونا».  این روزنامه توضیح داد که براساس یافته‌های این نظرسنجی، دسترسی به اقلام بهداشتی و پزشکی مانند ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده یکی از نگرانی‌های اصلی بسیاری از خانواده‌ها در شهر تهران است. قریب به ۶۳ درصد از شهروندان دسترسی کافی به این اقلام ندارند که برای ۷۴ درصد از آن‌ها دلیل آن موجود نبودن اقلام در بازار است. نکته مهم اینجاست که ۲۲ درصد از افراد فاقد دسترسی به اقلام بهداشتی و پیشگیری، عدم توان مالی برای خرید این کالاها را عامل اصلی یا یکی از عوامل عدم دسترسی خودشان اعلام کرده‌اند.

همهشری همچنین تاکید کرد که براساس این نظرسنجی «در تهران ۶۱ درصد از پاسخگویان با قرنطینه شدن شهر موافق و ۳۳ درصد مخالف‌اند. زنان بیش از مردان با قرنطینه شدن تهران موافق‌اند (۶۶ درصد در برابر ۵۶ درصد). بخشی از این تفاوت احتمالاً به‌واسطه بالاتر بودن میزان اشتغال در میان مردان است که قرنطینه شدن را به معنای از دست دادن منابع تأمین معیشت می‌دانند اما دلیل دیگری هم می‌توان ارائه کرد؛ زنان در مجموع بیش از مردان نگران ابتلای خود و خانواده‌شان به کرونا هستند. به‌طورکلی ۵۰ درصد از شهروندان میزان نگرانی خود از ابتلا به کرونا را زیاد اعلام کرده‌اند اما نسبت زنانی که نگرانی شدید دارند ۵۶درصد و مردان ۴۴درصد است. ۳۹ درصد از پاسخگویان گفته‌اند در صورت مشاهده علائمی شبیه کرونا در خانه می‌مانند و تا مشخص‌تر شدن دقیق وضعیت به درمان خانگی می‌پردازند. اما در مقابل ۲۳ درصد گفته‌اند به بیمارستان‌های مشخص شده برای بیماران کرونایی مراجعه می‌کنند. بقیه افراد هم به دیگر بیمارستان‌ها، مطب پزشک یا پزشکان آشنا مراجعه می‌کنند».

 

روزنامه ایران هم بخش زیادی از صفحه اول خود را به اخبار و اطلاعات مربوط به کرونا ویروس اختصاص داد. این روزنامه گزارشی از اقدامات ضربتی فرمانداران و استانداران کشور در مبارزه با کرونا را کار کرد و در تیتری تاکید نوشت: «تا اطلاع ثانوی سفر نکنید». روزنامه در این گزارش با اشاره به خیل عظیم مسافران نوروزی به شهرهای شمالی در چند روز اخیر تاکید کرد که گویا مردم با وجود بالا رفتن میزان مبتلایان در کشور، این ویروس را جدی نگرفته اند و همچنان سفر می کنند و در ادامه به نقل از وزیر بهداشت وعده کوپن سفر بعد از بحران کرونا را داد.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here