زمان انتشار : ۱۵ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۰ | کد خبر : 493500 |

ویترین روزنامه ها/ تحلیل روان شناسانه«اعتماد» از انتشار کلیپ های شاد کادر پزشکی/ پاسخ منطقی«ابتکار» به سهم اقتصاد ایران از رکود جهانی با شیوع کرونا ویروس

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه،این روزها که آمار مبتلایان به ویروس کرونا در ایران و جهان سر خط خبرها شده، موارد دیگری هم به تیتر این اخبار اضافه شده است. مثلا همین چالش لبخند و یا انتشار ویدئوهایی از شادی و رقص کادر پزشکی در ایران که مورد توجه بسیاری از مردم و مسئولان هم قرار گرفته است. روزنامه اعتماد با توجه به این چالش ها و واکنش مسئولان، تیتر و عکس یک خود را به اثرات این کلیپ ها در فضای مجازی از منظر روان شناسی اختصاص داد و در تیتر خوب و کوتاهی عنوان کرد:«شادی درمانی». یکی از نقاط قابل تامل و خواندنی در این گزارش انعکاس نقطه نظرات مختلف است که باعث اطلاعات بیشتر به مخاطب می شود و مطلب را از هر گونه سوگیری پاک می کند. سامان توکلی یکی از روان شناسانی است که در عین قبول داشتن این چالش ها و رقص کادر پزشکی، بیشتر بر آموزش مراقبت های اولیه تاکید دارد و مدام در صحبت هایش می گوید:« مهم‌ترین وظیفه همه ما این است که این زنجیره انتقال ویروس را در سطح جامعه قطع کنیم و این با شاد بودن به تنهایی قابل انجام نیست. بله شاید برای مدتی افراد لازم باشد که در قرنطینه خانگی بمانند و باید بتوانند روحیه خودشان را حفظ کنند اما در این دوره‌ای که هستیم اول باید بتوانیم مخاطرات را به مردم آموزش دهیم.»ناصرقاسم‌زاد، روان‌شناس کمی متفاوت از توکلی به این موضوع نگاه می‌کند. از نظر او برای گذر از بحران چاره‌ای جز اندیشیدن به سلامت روان نیست:‌«طبیعتا قشر جوان امید به زندگی بالایی دارد و راه‌اندازی چنین چالش‌هایی توسط آنها در فضای مجازی گاهی فشارهای سنگین وارد بر جامعه را کم می‌کند و گذر از چنین بحران‌هایی را راحت‌تر می‌کند.»

روزنامه ابتکار امروز در گزارشی به میزان آسیب دیدگی اقتصاد ایران و جهان با شیوع ویروس کرونا پرداخت و در تیتری سوالی نوشت:« سهم اقتصاد ایران از رکود جهانی چقدر خواهد بود؟» روزنامه در بیانی جامع و خوب از هدایت کشورها به سمت رکود و بحرانی جدی سخن گفته که اگر راهکار های مقابله با این ویروس پیدا نشود، قطعا از رشد و رونق خواهند افتاد. اشاره به میزان خسارت اقتصاد کشور ایران از مهم ترین بخش های این گزارش است که در این راستا آلبرت بغوزیان، استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به پیش‌بینی‌ها مبنی‌بر اینکه کرونااقتصاد جهان را به سمت بحرانی بدتر از سال ۲۰۰۹ می‌برد به «ابتکار» گفت:«شرایط برای ایران در زمان بحران جهانی کمی متفاوت‌تر از باقی کشورها خواهد بود. ما می‌دانیم که کانال ارتباطی کشور با دنیا از طریق نفت و جریان صادرات و واردات بوده و چون الان کشور دیگر همانند سابق با سایر کشورها تعامل ندارد پس ما به اندازه بقیه از ایجاد رکود در جهان لطمه نخواهیم دید.»این کارشناس اقتصادی در ادامه تحریم را جالشی اجتناب‌ناپذیر بر سر راه اقتصاد کشور دانست و گفت:«مسئله مهمی که به یک چالش برای کشور تبدیل شده، بحث تحریم‌ها است، اینکه پیش‏تر گفتم ما آسیب جدی از وضعیت رکودی در اقتاصد جهان نخواهیم دید به این خاطر است که ما به دلیل تحریم‌ها عملا در یک رکود قرار داریم و اگر شرایطی بود که دنیا به سمت رونق می‌رفت ما همچنان در رکود ناشی از تحریم به سر می‌بردیم.»

در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here