زمان انتشار : ۱۴ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۶:۲۰ | کد خبر : 493477 |

سپنجی: مخاطب امروز به بسته های اطلاع رسانی مختلف برای مقابله با کرونا ویروس نیاز دارد

شفقنا رسانه- به عقیده یک استاد ارتباطات، اگرچه باید تولید محتوا درباره شیوع کرونا ویروس در ایران و نحوه مقابله با آن انبوه، دقیق و صریح باشد ولی درعین‌حال مخاطب شناسی اهمیت بالایی دارد. او می‌گوید: نیاز است تا در ارائه اطلاعات درباره این ویروس به کودکان، نوجوانان، بزرگسالان، کهنسالان و… دقت ویژه‌ای شود و برای هرکدام بسته‌های اطلاع‌رسانی و پیام‌رسانی ویژه‌ای تدارک دید. این بسته‌های اطلاع‌رسانی باید در عین به‌روز بودن به‌گونه‌ای باشند که مخاطبان را دلزده نکند تا با اثر بومرنگی مواجهه شویم.

 

امیر عبدالرضا سپنجی، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اهمیت عملکرد رسانه‌ها درباره اطلاع‌رسانی کرونا ویروس به شفقنا رسانه می‌گوید: در حال حاضر ما با شرایط دوگانه‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنیم که در حوزه رسانه‌ای هم این‌گونه هستیم. البته باید بگویم بخشی از این شرایط طبیعی است و بسیاری از کشورهای دنیا هم به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا با آن مواجه هستند. به همین دلیل هم صحت و دقت در اطلاع‌رسانی اهمیت بالایی پیدا می‌کند و هم اینکه باید فضایی ایجاد کنیم تا در عین توجه به آرامش، مردم و مخاطبان بتوانند به این داده‌ها و اطلاعات دسترسی پیدا کنند. به عبارتی نباید مخاطبان به دلیل این نحوه اطلاع‌رسانی، دچار اضطراب شوند. از طرفی هم ضروری است تا اطلاعات دقیق و به هنگام دریافت کنند. چراکه قطعاً مخاطب امروز ما مخاطبی هوشمند است و از دیگر درگاه‌های اطلاع‌رسانی مانند فضای سایبری، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌های تلفن همراه و… به اطلاعات و اخبار دسترسی دارد. می‌دانید که مخاطب امروز قدرت تجزیه‌وتحلیل بالایی دارد.

او ادامه می‌دهد: ما در حال حاضر با مخاطبان و کاربرانی مواجه هستیم که خودشان هم در حال تولید محتوا هستند. به همین دلیل اگر بخواهیم به این سمت برویم که خدایی نکرده اطلاعات لاپوشانی و غیرهمرسانی شود یا به‌موقع و دقیق در اختیار کاربران و مخاطبان قرار نگیرد، خودشان متوجه می‌شوند و این به اعتمادشان آسیب می‌زند.

سپنجی تأکید می‌کند: رسانه‌ها باید در کنار اطلاع‌رسانی دقیق و صحیحشان اجازه ندهند تا فضا به دست فیک نیوز ها و کانال‌هایی بیفتد که علاوه بر ایجاد اضطراب در دل مردم، فضا را مشوش می‌کنند. به عبارتی به غیر از فیک نیوزها در فضای سایبری، رسانه‌های چون ایران اینترنشنال، من و تو و بی‌بی‌سی در حال دامن زدن به فضای مشوشی هستند.

این استاد ارتباطات در ادامه به بیان توصیه‌هایی برای نهادهای تصمیم گیر و رسانه‌ها می‌پردازد و می‌گوید: مخاطب شناسی در پیام‌ها مسئله بسیار مهمی است. اگرچه باید تولید محتوایمان انبوه، دقیق و صریح باشد ولی درعین‌حال مخاطب شناسی اهمیت بالایی دارد. نیاز است تا در ارائه اطلاعات مربوط به کرونا ویروس به کودکان، نوجوانان، بزرگسالان، کهنسالان و… دقت ویژه‌ای شود و برای هرکدام بسته‌های اطلاع‌رسانی و پیام‌رسانی ویژه‌ای تدارک دید. این بسته‌های اطلاع‌رسانی باید در عین به‌روز بودن به‌گونه‌ای باشند که مخاطبان را دلزده نکند تا با اثر بومرنگی مواجه شویم. اگر زیاد از حد به افراد اطلاعات داد و یا اطلاعات تکراری ارائه کرد، اثر خود را بر روی مخاطب از دست می‌دهد و به‌مرور ممکن است دلزده شود و به سراغ اطلاعات جدید نرود.

او ادامه می‌دهد: بنابراین علاوه بر مخاطب شناسی، تولید محتوای مناسب خبری و آموزشی، نحوه ارائه آن‌هم مسئله مهمی است. به عبارتی باید از قالب‌های مناسب خبری، اینفوگرافیک، ویدئو، صدا و… متناسب با اطلاعات و مخاطب استفاده شود. در اینجاست که اهمیت آموزه‌های ارتباطات بحران، روزنامه‌نگاری بحران، ارتباطات سلامت و… مشخص می‌شود. البته حتی اگر تحصیل‌کرده روزنامه‌نگاری بحران و ارتباطات سلامت هم باشیم بااین‌حال همین فضا نیازمند اتاق فکر و برخورد سیستماتیک است. به عبارتی باید چند روز یک‌بار فرایند اطلاع‌رسانی را بررسی کرد و در کنار آن از جامعه هدف و مخاطبان بازخورد بگیریم تا بتوانیم اطلاعات را با توجه به نیازهای آن‌ها به‌روزرسانی کنیم که شاهد دلزدگی، کرختی و اثر بومرنگی بر روی مخاطب نباشیم.  ما باید حداقل تا یک ماه آینده این هوشیاری و جدیدت را حفظ کنیم و این جدیدت نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و توجه برنامه ریزان رسانه‌ای است.

سپنجی معتقد است که باید از الگوهای مکمل رسانه‌ای برای اثرگذاری بر روی مخاطبان درباره کرونا ویروس استفاده کرد و می‌گوید: هرکدام از رسانه‌ها با توجه به ویژگی‌های سنی، جنسیتی، تحصیلی و… افراد هنوز مخاطب خاص خودشان را دارند. به‌عنوان مثال اگرچه تیراژ روزنامه‌ها پایین آمده است ولی همچنان عده‌ای تمایل به خرید روزنامه دارند و این برای سایر رسانه‌ها هم صدق می‌کند. به همین دلیل باید برای مخاطب روزنامه، رادیوتلویزیون، فضای مجازی، رسانه‌های آنلاین و… هرکدام محتوای مناسب آموزشی تولید شود.

این استاد ارتباطات ضمن تأکید بر اینکه نباید فضای سایبری را به فراموشی سپرد، می‌گوید: مردم اکثراً مطالب رسانه‌های دیگر را در موبایل‌هایشان می‌خوانند. جدا از مسائل قانونی، دستورالعمل‌ها و ضوابط، صادقانه بگویم که مردم هنوز به‌صورت جدی از فضای اینستاگرام و تلگرام برای مطلع شدن از اخبار استفاده می‌کنند. به عبارتی مردم به‌صورت فردی، جمعی، سازمانی، خانوادگی و… از فضاهای پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی به‌شدت استفاده می‌کنند و این فضاها برایشان جذابیت و محبوبیت دارد. نمی‌توان به آن‌ها گفت که از این فضاها استفاده نکنند چراکه این یک جبر مخاطب است و باید به آن تن داد.

این استاد ارتباطات می‌گوید: بعد از به شهادت رسیدن سردار سلیمانی یک انسجام اجتماعی ایجاد شد و من معتقدم این فضای موجود هم یک انسجام اجتماعی برای مقابله با کرونا ویروس فراهم می‌کند. بنابراین باید نیاز ارتباطی مردم ارضاء شود. خب در اینجا ابزاری به‌جز رسانه‌های داخلی وجود ندارد. قطعاً رسانه‌ای که با اطلاع‌رسانی صادقانه، دقیق، صحیح و آرام‌بخش و یک الگوی مخاطب شناسانه درباره کرونا ویروس تولید محتوا می‌کند، مخاطب خودش را پیدا خواهد کرد. اگرچه اعتماد عمومی جامعه کاهش پیداکرده و فضای اعتماد به نهادهای مختلف کشور سخت شده است اما این مطلق نیست و باید این انسجام را حفظ کرد و به ارائه محتوای خوب و مناسب از طریق کارشناسان متخصص پرداخت.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here