زمان انتشار : ۱۴ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۰۴ | کد خبر : 493432 |

ویترین روزنامه ها/ روایت خواندنی «هفت صبح» از تجربه چهار روز زندگی فرد مبتلا به کرونا ویروس/ هشدار «ایران» به لزوم ایجاد فضای امن روانی برای کودکان در برابر اخبار و شایعات کرونا/ انتقاد صریح «آفتاب یزد» به گران شدن ۲۵ درصدی حمل و نقل شهری

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «پس کرونا این شکلی است!» سوژه خوب روزنامه هفت صبح است که فردی از تجربه چهار روزه خود و درگیری با کرونا ویروس گفته. روایت این فرد که یکی از افراد خانواده اش با بیماری پیش زمینه ای سرطان و دیابت، مبتلا به کرونا ویروس شده و ممکن است خود و سایر اعضای خانواده اش هم آلوده شده باشند، به قدری ساده و روان بیان شده که خواننده تا خواندن تمام آن میخکوب می شود به نحوی که در پایان متوجه می شوید مبتلا و اعضای خانواده اش راه سختی در پیش رو دارند ولی نه آنقدر ترسناک که در شبکه های اجتماعی به تصویر کشیده شده است.

 

«پناهگاهی برای بمباران اخبار و شایعات» تیتر مبهم روزنامه ایران است و در گزارش خوبی روایتی از برنامه سازان حوزه کودک کار کرد که از لزوم ایجاد فضای امن روانی برای کودکان گفتند. یکی از این فیلمسازان توضیح داده است که «هربار با داغ شدن این اخبار، اولین حرف‌هایی که در هر جمع خانوادگی و دوستانه رد و بدل می‌شود بالا رفتن قیمت دلار، گران شدن خانه، میوه و… است و غافل هستیم از اینکه شنوندگان دیگری غیر از بزرگترها وجود دارند. در مکالمات تلفنی‌مان با دوستان و رد و بدل اطلاعات آمار کشته‌شدگان و مبتلایان و اظهار یأس از اینکه به کجا پناه ببریم هستیم و حواس‌مان نیست که شنیدن این حرف‌ها ممکن است چه تأثیری روی فرزندانمان داشته باشد. فراموش‌مان می‌شود که هضم این اخبار چقدر برای بچه‌ها سخت است و تا چه میزان آنها را دچار اضطراب می‌کند. بله واجب و لازم است که به بچه‌ها نسبت به ویروس کرونا اطلاعات بدهیم تا بهداشت فردی را جدی بگیرند اما در عین حال باید مراقب وضعیت روحی روانی‌شان هم باشیم و آنها را دچار اضطراب و یأس نکنیم.»

 

رای مثبت اعضای شورای شهر تهران به افزایش ۲۵ درصدی نرخ کرایه حمل و نقل عمومی‌در سال آینده یکی از موضوعاتی بود که مورد انتقاد روزنامه آفتاب یزد قرار گرفت. این روزنامه در تیتری انتقادی نوشت: « حمل ونقل عمومی‌در لوکزامبورگ رایگان شد در تهران ۲۵ درصد گران! » و توضیح داد: «این روزها که ویروس کرونا مشکلاتی را برای معیشت و درآمد اقشار مختلف و محروم ایجاد کرده ضروری است که دولت‌ها به کمک اقشار آسیب پذیر جامعه بیایند و از سختگیری بر آنها در شرایط بحران اجتناب کنند. وقتی جامعه کارگری کشور و اقشار کم درآمد در فشار و تنگی معیشت هستند مسئولان نباید با نادیده گرفتن مشکلات به فکر پُر کردن خزانه کشور باشند بلکه اصول حکمرانی عادلانه ایجاب می‌کند که با مردم همراهی صورت بگیرد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد وقتی کلانشهری چون تهران با مشکل آلودگی هوا و استفاده بی رویه از خودروهای شخصی مواجه است منطقی آن است که استفاده از حمل ونقل عمومی‌ با مشوق‌ها و سیاست‌های همراه کننده توام باشد تا برای مردم به صرفه باشد.»

این روزنامه در ادامه به سیاست جدید کشور «لوکزامبورگ» در اتحادیه اروپا اشاره کرد که برای اولین بار در جهان حمل و نقل عمومی ‌را رایگان اعلام کرد و مقامات این کشور کمک به کارگران کم درآمد و کاهش ترافیک جاده‌ای را دلیل رایگان شدن آن ‌اعلام کردند.

 

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here