زمان انتشار : ۱۳ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۴ | کد خبر : 493387 |

ویترین روزنامه ها/ شکل گیری قطب جدید اقتصادی با شیوع کرونا به روایت «دنیای اقتصاد»/ پاسخ «خراسان» به دلایل کمبود ماسک در کشور

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «جانشین چین در عصر کرونا» موضوع مهمی بود که روزنامه دنیای اقتصاد در تیتر یک به آن پرداخت و به نقل از مجله فوربس به این سوال پاسخ داد، در دورانی که چین و امریکا به عنوان اژدهای اقتصادی در حال افول هستند به عقیده کارشناسان اقتصادی قطب جدید کجا شکل می گیرد؟ این روزنامه نوشت: «قطب اقتصادی جدیدی در جهان با شیوع کرونا در حال شکل گیری است. «فوربس» می گوید کرونا موجب افول سلطه اقتصادی چین و از دست رفتن موقعیت برتر این کشور در عرصه تولید جهانی شده است. به نوشته «فوربس» آثار کابوس کرونا الزاما محدود به آسیب های اقتصادی کوتاه مدت نیست، بلکه چالش های بلندمدتی است که برای زنجیره عرضه ایجاد می شود که آثار این اختلالات شدید در سراسر بخش های خودروسازی، الکترونیک، زنجیره عرضه دارو در جهان و… در ماه های آتی احساس می شود. کرونا موجب شده فعالیت اقتصادی در کشور چین مقرون به صرفه نباشد و این کشور دیگر نمی تواند موقعیت خود را به عنوان تولیدکننده ارزان جهان حفظ کند. نااطمینانی شرکت ها به واسطه جنگ تعرفه ها نیز چالش دیگری است؛ به طوری که نگرانی ها پیرامون شکست چین و آمریکا در نهایی سازی فاز دوم توافق تجاری، شرکت های فعال در چین را مضطرب کرده است. بر این اساس، انتخاب کشور یا کشورهای جدید برای کسب وکارها آسان نخواهد بود؛ چراکه تاکنون هیچ کشوری در سطح جهان ساختار و مجموعه لجستیکی چین را نداشته و تنها تعداد معدودی از کشورها نرخ مالیاتی پایینی به اندازه چین دارند. با این حال، «فوربس» معتقد است یک کشور می تواند جانشین چین در عصر کرونا شود» که این روزنامه در ادامه با نظرسنجی از کارشناسان اقتصادی دنیا، مکزیک را جانشین احتمالی چین می داند.

«معمای حساب و کتاب تولید ماسک» تیتر روزنامه خراسان است و در گزارشی به بررسی این مسئله پرداخت که تولید ماسک به چه چیزهایی نیاز دارد و دلایل کمبود آن در کشور چیست؟ این روزنامه ضمن اشاره به اینکه بررسی ها نشان داده مشکلی در مواد اولیه و توان تولید وجود ندارد، نوشت: «بسیاری از شرکت ها به دلیل نداشتن توجیه اقتصادی، خط تولید ماسک خود را تعطیل کرده بودند. با این حال بعد از نیاز کشور و بازار پر سود ماسک قطعاً شرکت ها به دلیل این که مواد اولیه را به سهولت از بازار داخل و به هر مقداری که نیاز دارند می توانند تهیه کنند، تمام ظرفیت خود را برای تولید به کار بسته اند و در بدبینانه ترین حالت می توانستند وعده وزیر صمت را که روزانه دو میلیون ماسک عنوان کرده بود، محقق کنند. اما به نظر می رسد سود صادرات و تفاوت قیمت چند هزار تومانی و وجود دلالان باعث شده طی ۱۰ روز تنها یک میلیون ماسک به دست وزارت بهداشت برسد یعنی درست به اندازه تولید یک روز شرکت های داخلی در زمان غیر پیک! به نظر می رسد همان طوری که وزیر بهداشت گفته بود باید وزارت صمت برای این که دست دلالان و آن شبکه منحوسی را که نمکی از آن نام می برد، از بازار کوتاه کند به طور مستقیم وارد عمل شود و همچنین سود معقولانه و منصفانه ای را برای تولید کنندگان در نظر بگیرد».

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here