زمان انتشار : ۱۲ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۶:۵۹ | کد خبر : 493368 |

عضو شورای سردبیری همشهری: رسانه ها با اطمینان از منبع خبر درباره کرونا ویروس، به قالب های نامتعارف توجه ویژه داشته باشند

شفقنا رسانه- افشین امیرشاهی ضمن بیان اینکه افزایش فیک نیوزها با شیوع کرونا ویروس در کشور سبب سردرگمی مردم شده است، می گوید: یکی از وظایف رسانه ها روشن کردن شایعات مربوط به کرونا ویروس و آگاه کردن مردم است تا خود مراقبتی جایگزین ترس از این ویروس شود. از طرفی باید مواظب باشند تا خودشان هم گرفتار فیک نیوزها نشوند. به عبارتی باید از اعتبار منبع خبر اطمینان حاصل کنند و به قالب های نامتعارف از جمله دستکاری ویدئو، عکس و خبر توجه ویژه داشته باشند.

 

افشین امیر شاهی، عضو شورای سردبیری روزنامه همشهری ضمن اشاره به اینکه هفته جاری اوج اپیدمی کرونا ویروس در کشور است، در گفتگو با شفقنا رسانه به مواردی اشاره می کند که رسانه ها باید در نظر داشته باشند و می گوید: این هفته اوج اپیدمی ویروس کرونا در کشور است به همین دلیل موضوع های مختلفی چون خود قرنطینگی، خود مراقبتی و… توسط کارشناسان مطرح می شود. خب این ها مسائلی هستند که رسانه های رسمی باید همواره به مردم آموزش دهند و یادآوری کنند که اگر علائمی چون تنگی نفس، سرفه خشک، تب بالا و… داشتند، چکار کنند. از طرفی رسانه ها باید همواره مردم را به رعایت بهداشت فردی و ماندن در خانه سفارش کنند.

امیر شاهی ادامه می دهد: افزایش فیک نیوزها با شیوع کرونا در کشور سبب سردرگمی مردم شده است به همین دلیل در حال حاضر یکی از وظایف رسانه ها روشن کردن شایعات مربوط به کرونا ویروس و آگاه کردن مردم است تا خود مراقبتی جایگزین ترس از این ویروس شود. از طرفی باید مواظب باشند تا خودشان هم گرفتار فیک نیوزها نشوند به عبارتی باید از اعتبار منبع خبر اطمینان حاصل کنند و به قالب های نامتعارف از جمله دستکاری ویدئو، عکس و خبر توجه ویژه داشته باشند.

این عضو شورای سردبیری همشهری ضمن تاکید بر این نکته که توجه مردم به توصیه های رسانه های رسمی به میزان اعتماد مردم نسبت به آن ها بستگی دارد، می گوید: مهار ویروس کرونا نیازمند همراهی افکار عمومی است ولی در حال حاضر اعتماد مردم به مسئولان به کمترین حد خود رسیده است. به عبارتی حتی وقتی مسئولی اعلام می کند که کرونا گرفته باز هم مردم باور نمی کنند. بی اعتمادی مردم به مسئولان و به تبع آن رسانه های رسمی یک شبه به وجود نیامده بلکه به تدریج و در طول سال ها ایجاد شده است. در طول این مدت ارزش های اجتماعی به تدریج قطبی شده اند، درباره اصلی ترین موضوعات وفاق و اشتراک نظر وجود ندارد، مردم اراده و یا توانایی کافی را در نهادهای سیاست گذار برای تغییر وضعیت موجود نمی بینند، در مواردی مردم احساس می کنند رها شده اند و مسئولان به دنبال منافع شخصی خودشان هستند و… . خب همه این ها انباشت اعتماد سوزی است. از طرفی ما شاهد مختل شدن گردش آزاد و صحیح اطلاعات هستیم به نحوی که اگر نهادهای اطلاع رسانی هم در ارائه اطلاعات سریع عمل کنند، همچنان مردم دچار شک و تردید هستند. توجه داشته باشید که شکل گیری فضای خودی و غیر خودی در گردش آزاد اطلاعات آسیب زا است.

امیرشاهی به رویکرد روزنامه همشهری در اطلاع رسانی و پرداختن به اخبار مربوط به کرونا ویروس اشاره می کند و می گوید: ما در روزنامه همشهری سعی کردیم روزانه حدود ۱۰ صفحه را به بحران پیش آمده درباره کرونا ویروس اختصاص دهیم. سعی کردیم با اطلاع رسانی و پرداختن به زوایای متفاوت این بحران، مردم را در جریان دقیق مسئله قرار دهیم. به عبارتی نگاه ما به این مسئله می تواند شامل فیک نیوزهای کرونا ویروس، اطلاعات آموزشی در رابطه با این ویروس و نحوه مبارزه با آن، نحوه آموزش خود مراقبتی، کم کردن ترس مردم، بازتاب زندگی روزانه مردم در زمان شیوع، آمار ارائه شده معتبر، وضعیت بهداشتی مکان های مختلف، نقش این ویروس بر ابعاد مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و اقتصاد و… باشد.

او ادامه می دهد: مطالب مربوط به کرونا ویروس علاوه بر نسخه مکتوب روزنامه همشهری، در بخش همشهری آنلاین و صفحات این رسانه در شبکه های اجتماعی و نیز در قالب ها و فرمت های مختلف منتشر می شود. به عبارتی سعی کردیم اطلاعات آموزشی و علمی در رابطه با این ویروس را از طریق گزارش، مصاحبه، فیلم، پوستر و… منتشر کنیم.

این عضور شورای سردبیری روزنامه همشهری انتقاد می کند: من فکر می کنم در تمام این سال ها آنچنان آسیبی به اعتماد مردم وارد شده و شیوه مواجهه مسئولان با رسانه های رسمی به حدی فاجعه آمیز بوده است که راه سخت و طولانی مدتی را جهت جلب اعتماد مردم در پیش رو داریم.  به همین دلیل برای اینکه اعتماد عمومی جلب شود، رسانه ها باید حرف مردم را بزنند. مردم یک سری انتظارات و توقعاتی دارند، در خیلی از موارد خود را بی پناه و تنها حس می کنند، گاهی در دستگاه های اداری کشور ناتوانی و بی قدرتی تجربه می کنند، با مشکلات مختلفی مثل فقر، بیکاری، آسیب های اجتماعی، اعتیاد، تحقیر و خوارشدگی بخش زیادی از جامعه و… روبه رو هستند. از طرفی هم یکسری میانجی ها وجود دارند که می توانند برای بازیابی اعتماد عمومی در شرایط کنونی کمک کننده باشند.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here