زمان انتشار : ۱۲ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۸ | کد خبر : 493337 |

ویترین روزنامه ها/ راهکار علمی «همشهری» برای مراقبت از بیمار مبتلا به کرونا در خانه/ انتقاد جدی «مردم سالاری» به سیاست گزینشی تعطیلی برخی اماکن برای مهار کرونا ویروس/ دلایل «ابتکار» درباره تولید نشدن برنامه های طنز خوب در تلویزیون

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه همشهری در گفتگو با متخصصان عفونی به این سوال اساسی پرداخت که چگونه از بیمار مبتلا به کرونا ویروس در خانه مراقبت کنیم؟ و در تیتر از «سپر ضد کرونا در خانه» نوشت. اگرچه تیتر ابهام دارد، با این حال روزنامه به سوال مهم و حیاتی مردم پاسخ داده است. چراکه عده ای معتقدند احتمالاً در روزهای اخیر با افزایش آمار مبتلایان به کرونا ویروس و ظرفیت تکمیل تخت های بیمارستان های کشور بهترین حالت، آموزش خانواده ها برای مراقبت از افراد مبتلا در خانه است به نحوی که در عین مراقبت از بیمار، مانع سرایت ویروس به سایر اعضای خانواده شود.

همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور و لزوم تردد کمتر مردم در شهر، صدا و سیما برای افزایش روحیه جامعه اقدام به تغییر کنداکتور برنامه‌های خود کرد و سریال‌ها و برنامه‌های طنز و پرطرفدار، حداقل در یک دهه گذشته را در برنامه پخش روزانه خود قرار داد. روزنامه ابتکار در مطلبی اگرچه این اقدام صداوسیما را شایسته و در جهت حفظ سلامت روانی جامعه خواند، با این حال به بررسی دلایل ساخته نشدن سریال های طنز پرطرفدار صداوسیما در سال های اخیر پرداخت و در تیتر جالبی از «طنازی های فراموش شده!» نوشت. در مجموع این روزنامه توضیح داد که نبود تفاوت در تولید کار طنز و ملودرام برای صداوسیما، نبود کارگردان خوب طنز، تفاوت در نگاه نویسنده طنز و کارگردان طنز، عبور متن طنز از تیغ سانسور و بی کیفیت شدن کار، وجود ممیزها، بودجه و امکانات محدود و زمان بندی پروژه از عواملی هستند که سبب شده تا صداوسیما  در سال های اخیر طنزهای پرطرفدار نداشته باشد.

«حلقه‌های مفقوده مدیریت بحران کرونا در ایران» گزارش عالی روزنامه مردمسالاری است که از برخورد ملوک‌الطوایفی با شیوع کرونا انتقاد کرده است. این روزنامه در بخشی از متن نوشت: «شاید بزرگ‌ترین معضل مدیریت بحران کرونا در کشور، فقدانِ عملیِ وحدت فرماندهی باشد. روی کاغذ، صفر تا صدِ مدیریت بحران کرونا برعهده ستاد ملی مبارزه کرونا است؛ اما چیزی که در عمل، اجرا می‌شود فاقد منطقی واحد است و ما با یکپارچگی تصمیمات مواجه نیستیم. اگر اجتماعات در مدارس و دانشگاه‌ها، خطرناک است و شیوع بیشتر ویروس کرونا را درپی دارد، با همین منطق، اجتماعات در مساجد، امام‌زادگان، بقاع متبرکه و سایر امکان مذهبی هم باید موقتاً تعطیل شود. علاوه بر این‌که فرماندهی واحد در مدیریت بحران باید وجود داشته باشد، برخی تریبون‌ها، مثل تریبون ائمه جمعه، باید در خدمت تقویت این فرماندهی واحد و تشریح پایه و اساس محدودیت‌های ایجادشده به‌خاطر مهار ویروس کرونا باشد. اما متأسفانه می‌بینیم نه تنها چنین رویه‌ای وجود ندارد، بلکه از برخی تریبون‌ها تصمیمات مدیریت بحران زیر سوال می‌رود و شکی وجود ندارد که این مخالفت‌های بی‌پایه و اساس، با مدیریت بحران به عده‌ای در جامعه نیز منتقل خواهد شد و آنها نیز در مقابل تصمیمات محدودکننده مقاومت خواهند کرد».

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here