زمان انتشار : ۱۱ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۵:۲۳ | کد خبر : 493318 |

رحمانیان: در مرحله درمان کرونا ویروس اطلاع رسانی دقیق و‌ کارشناسانه صورت نگرفت

شفقنا رسانه– مدیر مسئول روزنامه شرق معتقد است اگرچه کروناویروس ناشناخته است ولی در مرحله درمان هم اطلاع رسانی در این زمینه دقیق و کارشناسانه نبود. او می گوید: لازم بود تا در همان اوایل اطلاعات درباره این ویروس از طریق رسانه های مختلف اعم از رادیو_تلویزیون، فضای مجازی، فضای مکتوب و… به صورت دقیق به سمع و نظر مردم می رسید تا مردم در جریان قرار می گرفتند. از طرفی باید آموزش داده می شد که دقیقا در چنین شرایطی باید چکار کنند.

 

مهدی رحمانیان، مدیرمسئول روزنامه شرق در ارزیابی عملکرد مسئولان و رسانه ها درباره اطلاع رسانی خطر کرونا ویروس در کشور به شفقنا رسانه می گوید: هر مسئله ای شامل دو مرحله پیشگیری و درمان است. پیشگیری بدین معنا که وقتی در تمام دنیا اعلام می شود چین منشاء یک ویروس است، باید مانند تمام دنیا ارتباطاتمان را با چین قطع و ارتباطات ناگذیر را کنترل می کردیم. به عبارتی اگر قرار بود پروازی به چین صورت بگیرد، افراد داخل این پرواز باید یک مدت کنترل و قرنطینه می شدند و با اطمینان از مبتلا نبودنشان وارد اجتماع می شدند. از طرفی اگر مبتلا هم می شدند باید در یک جایی ضمن قرنطینه، مراحل درمانشان را طی می کردند. خب هیچ کس؛ نه مردم و نه مسئولان این مرحله پیشگیری را جدی نگرفت.

به عقیده رحمانیان به نظر می رسد بعد از ورود کرونا ویروس به کشور یک دوره کتمان کاری وجود داشته و بعد مسئولان وارد بیان آن شده اند که دیر شده است. او می گوید: خب الان به مرحله درمان رسیدیم. ما در مرحله درمان هم علاوه بر نداشتن امکانات کافی، مدیریت لازم را هم اعمال نمی کنیم. یعنی باید در گام اول مکان های شیوع این ویروس را قرنطینه می کردیم و کنترل های لازم جهت جلوگیری از شیوع ویروس صورت می گرفت که این اتفاق هم نیفتاد. علاوه بر این اگرچه ویروس ناشناخته بود ولی اطلاع رسانی در این زمینه دقیق و کارشناسانه نبود. این اطلاع رسانی می بایست از طریق رسانه های مختلف اعم از رادیو_تلویزیون، فضای مجازی، فضای مکتوب و… به صورت دقیق به سمع و نظر مردم می رسید تا مردم در جریان قرار می گرفتند. از طرفی باید آموزش داده می شد که دقیقا در چنین شرایطی باید چکار کنند.

او ادامه می دهد: ولی زمانی که درباره شیوع این ویروس در کشور مرتباً هشدار داده می شود و مدارس را تعطیل اعلام می کنند تا خانواده ها در خانه بمانند، با این حال می بینیم که مردم خوشحال و خندان به سمت گیلان؛ دومین کانون شیوع این ویروس می روند و ورودی گیلان ۲۰ درصد افزایش پیدا می کند. خب این ها نشان می دهد که مردم و مسئولین با این مسئله به صورت جدی برخورد نکردند. الان که ویروس کرونا در کشور فراگیر شده است و تمام استان ها را درگیر کرده، دنبال راه حل هستیم. با این حال حتی رئیس جمهور هم مسئله را جدی نمی گیرد و به جای اینکه کارشناسی صحبت کند، می گوید از شنبه همه چیز به روال عادی برمی گردد.

او با اشاره به اهمیت اطلاع رسانی درست و صادقانه و جدی گرفتن شیوع این ویروس می گوید: من هنوز متوجه نشدم اگر اعلام می کردیم که ۱۰ نفر در کشور به ویروس کرونا آلوده شده اند، آیا به پای عملکرد نادرست مسئولین گذاشته می شد یا یک ویروس ناخوانده؟ وقتی تلاش کنیم آمار واقعی بیرون نیاید خود به خود به تشدید بحران دامن می زنیم. الان یک دوگانگی بین آمار رسمی و غیر رسمی در کشور ایجاد شده و هیچکس نمی داند که کدام آمار درست است. خب مدیران و دولتمردان ابتدا باید این اعتماد را در مردم ایجاد کنند تا مردم آمار دولت را باور کنند.

مدیرمسئول روزنامه شرق ادامه می دهد: بعد از جلب اعتماد، باید درباره راه های درمان و جلوگیری از شیوع این ویروس اطلاع رسانی کنند. چون اگر گستره این بیماری افزایش پیدا کند، اصلاً تخت کافی برای بستری کردن افراد آلوده به کرونا نداریم. به همین دلیل باید آموزش داده شود که افراد مبتلا چگونه در خانه درمان شوند. در عین حال باید در هر شهرستانی شماره ای مخصوص این آموزش ها گذاشته شود تا افراد اطلاعات بگیرند، اطلاعات درمانی و دارویی از طریق آن کارشناسان به خانواده افراد مبتلا داده و حتی الامکان دارو  برایشان ارسال شود تا بتوانند در خانه اقدام به درمان خود کنند. چون واقعاً در صورت افزایش مبتلایان در کشور راه دیگری وجود ندارد. به همین دلیل لازم است تا از الان مردم را وادار به همراهی کنند. از طرفی هم دولت باید در دادن اطلاعات مربوط به شیوع کرونا ویروس در کشور و تعداد مبتلاها و فوتی ها با مردم صادقانه برخورد کند.

خب در چنین شرایطی رسانه ها چگونه می توانند اعتماد مردم را دوباره جهت باور و عمل به این توصیه ها جلب کنند؟ رحمانیان پاسخ می دهد: مسئله بی اعتمادی مردم به مسئولان و رسانه های داخلی یک شبه به وجود نیامده است و در یک زمان طولانی این اتفاق افتاده است. برای همین ابتدا باید اراده ای برای کم کردن این فاصله وجود داشته باشد تا گام به گام اعتماد را به مردم بازگرداند. راه حل این مسئله هم در گام نخست برخورد صادقانه و به دور از پنهان کاری با مسائل است. به عبارتی ما با کتمان کردن حقایق مربوط به کرونا ویروس در کشور، نمی توانیم جلوی شیوع آن را بگیریم.

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here