زمان انتشار : ۱۱ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۱ | کد خبر : 493279 |

ویترین روزنامه ها/دلایل صریح «خراسان» جهت رد ادعای صدور کرونا از ایران به دیگر کشورها/ صفحه آرایی عالی «شهروند» درباره خطر کرونا برای جوامع بشری

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، به تازگی موجی در شبکه های اجتماعی و البته خبرگزاری های رسمی برخی کشورها ایجاد شده که ادعا می کند بسیاری از کشورها از جمله استرالیا، کانادا، لبنان، امارات و … از طریق مسافران ایرانی، آلوده به ویروس شده اند. روزنامه خراسان با بررسی این مسئله در تیتر یک به «معمای صدور کرونا از ایران!» پرداخت و برخی از این ادعاها را براساس مستنداتی پروژه ایران هراسی خواند. این روزنامه تاکید کرد که  بر اساس بیانیه وزارت بهداشت امارات متحده عربی، پیش از خانواده ایرانی مبتلا به کرونا، یک فیلیپینی، یک بنگلادشی و یک فرد چینی مبتلا به کرونا وارد امارات شده بودند. در استرالیا هم فردی که مبتلا به کرونا بود ایرانی نیست بلکه در بین سفرهایی که داشته به ایران هم سفر کرده است. از طرفی این فرد، اولین مورد ابتلا در استرالیا نیست و پیش از آن ۱۵ نفر که از چین به استرالیا رفته اند، آلوده به کرونا تشخیص داده شده و در قرنطینه در حال درمان بوده اند. این روزنامه همچنین اشاره کرد، اگرچه بی بی سی مدعی شد که اولین مبتلای کرونا در کانادا یک زن ۳۰ساله برگشته از ایران بود، با این حال در آمار سازمان بهداشت جهانی، نام کانادا به عنوان دارنده مبتلا به کرونا ثبت شده و این زن ۳۰ ساله اولین مورد نیست. خراسان در پایان تاکید کرد: «جدای از آن که انتقال ویروس از ایران به برخی کشورهای همسایه محتمل است اما موج خبری انتقال ویروس از ایران به دنیا کمی تامل برانگیز و احتمالاً با رویکردهای سیاسی و ایران هراسانه به نظر می رسد و باید با احتیاط بیشتری با این اخبار برخورد کرد. این در حالی است ایتالیا که این روزها به شدت با کرونا درگیر است، یکی از کشورهایی است که بالاترین انتقال کرونا به کشورهای اروپایی از جمله انگلستان، فرانسه و برخی کشورهای آفریقایی از جمله نیجریه را داشته است».

 

روزنامه شهروند تیتر و عکس یک خود را به  انتقال ویروس کرونا  اختصاص داد و در تیتری هشداری از قول سازمان بهداشت جهانی نوشت: « خطر جهانی در بالاترین حالت ممکن». این روزنامه با مطرح کردن خطر کرونا ویروس برای جوامع بشری از یک طرح همراه با عکس استفاده کرد که همانند چهارراهی می ماند و از هر سوی آن امکان شیوع و پیش روی کرونا ویروس وجود دارد. همچنین  چیدمان مطالب در صفحه یک بر روی هر یک از خطوط عابر پیاده با ظرافت چیده شده تا هم از هشدار جهانی پرده بردارد (از ۵ تیتر فرعی ۴ تیتر نیز در مورد کرونا است) و هم با ترکیب رنگ‌ها و وضوح رنگ سفید می خواهد آرامش را در کنار ترس به مخاطب برگرداند. رنگ سفید مایه آرامش و امید است و این آرامش در تصویر با گام های استوار یک فرد چینی و رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی در مورد کرونا ویروس به تصویر کشیده شده است تا همزمان آرامش و هشدار را برای مخاطبان به ارمغان آورد.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here