زمان انتشار : ۱۰ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۳۱ | کد خبر : 493233 |

ویترین روزنامه ها/ بررسی کارشناسانه «ابتکار» درباره پیشنهاد پرداخت یارانه کرونا به اقشار پایین جامعه /انتقاد صریح «آفتاب یزد» به توزیع ناعادلانه امکانات مقابله با کرونا بین مردم و مسئولان

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

«خانه نشینی زیر سایه ترس» تیتر جالب روزنامه ابتکار است. این روزنامه در مطلبی با اشاره به اینکه شرایط پیش آمده بسیاری از کسب و کارها را تحت تاثیر قرار داده و افراد زیادی را به اجبار خانه نشین کرده است، سعی کرد پیشنهاد یکی از نمایندگان مبنی بر دادن یارانه کرونا به مردم را بررسی کند و به این مسئله بپردازد که در چنین شرایطی، وظیفه اقتصادی دولت‌ها در برابر اقشار آسیب پذیر جامعه چیست و چگونه می توانند از افراد با درآمدهای پایین و کارگران روزمزد در شرایط بحرانی حمایت کنند؟ یکی از کارشناسان مسائل اقتصادی دادن یارانه را پیشنهاد خوبی نمی داند و در این باره توضیح داد: «وقتی که به هر دلیلی شرایط غیرعادی می شود، دولت باید به فکر تامین نیازهای حداقلی باشد. منظور از تامین نیازهای حداقلی، در اولویت قرار دادن بحث درمان، مواد و لوازمی است که از ابتلای افراد به ویروس کرونا جلوگیری می کند. به نظر می رسد دولت در چنین شرایطی باید هزینه بپردازد و اگر منابعی در اختیار دارد، صرف پیشگیری و مجهز کردن بیمارستان‌ها کند. نکته دوم بحث مایحتاج های عمومی است. دولت باید بتواند برنامه ریزی هایی را داشته باشد تا کالاهای اساسی را با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار دهد. ما باید بدانیم که این حرکت می تواند یک گام مهم در وضعیت بحرانی کنونی باشد. مسئله دیگری که باید مد نظر قرار گرفته شود، بحث جامعه هدف است. جامعه هدف که نیاز به حمایت دارند خانواده های تحت پوشش نهادهای امدادی، حمایتی و همچنین صندوق بازنشستگی کشور هستند. من معتقدم که این جامعه هدف امروزه بیش از پول نقد به کالاهای اساسی نیاز دارند، با توجه به این شرایط، دولت باید بتواند مواد و کالای اساسی را از طریق شبکه های توزیع با حداقل قیمت در اختیار خانوارها قرار دهد. اگر دولت در شرایط بحرانی به این مسائل توجه داشته باشد، می تواند مشکلات را به سرعت کاهش دهد و قدم مثبتی را در راستای حمایت از جامعه هدف بردارد».

«کرونای مسئولان، کرونای مردم!» تیتر انتقادی روزنامه آفتاب یزد است که به توزیع ناعادلانه امکانات مقابله با کرونا و درمان آن در کشور اشاره کرده است و با تاکید بر اینکه خون مسئولان رنگین تر از خون مردم عادی نیست، توضیح داد: «ابتلای چند چهره مسئول نشان داد که این ویروس اهل تبعیض نیست، اما عملکرد مسئولین طی هفته گذشته نشان داد که در روابط آن‌ها با مردم تبعیض موج میزند؛ اینکه اعضای شورای شهر و مسئولانی که هیچ علائمی از ابتلا به کرونا ویروس ندارند، تست می‌دهند کاملا غیراخلاقی است چرا که در شرایط خاص کنونی که با کمبود کیت مواجه هستیم ضرورت آن برای بیماران بیشتر حس می‌شود. با این حال در روزهای اخیر خبرها و تصاویر مربوط به این نوع عملکرد مسئولین در فضای مجازی با واکنش‌های بسیاری مواجه شده است که اکثر این واکنش‌ها حاکی از گلایه مردم در برابر تبعیض میان آن‌ها و مسئولان در اصول مراقبت و بهداشت برای کرونا است؛ این موضوع زمانی دردناکتر به نظر می‌رسد که برخی مسئولین این نوع عملکردشان را نه تنها تبعیض نمی‌دانند بلکه آن را حق مسلم خود دانسته و از آن دفاع می‌کنند!»

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here