زمان انتشار : ۸ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۲ | کد خبر : 493201 |

ویترین روزنامه ها/تاکتیک های جهانی برای مقابله با «کرونا» به روایت«دنیای اقتصاد»/ راهکارهای مدیریتی«رسالت» برای در امان ماندن از سیلاب

شفقنا رسانه_صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه، اخبار ویروس کرونا همچنان از سوژه های اصلی این روزهای رسانه هاست. اما نحوه پرداختن رسانه به این مسأله مهم، باعث متفاوت و جذابیت آن می شود. روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی خوب و جامع به بررسی چهار تاکتیک نبرد با کرونا در کشورهایی چون ایتالیا، ژاپن،کره جنوبی و هنگ کنگ پرداخت. این روزها بهره بردن از تجربیات دیگر کشورها با این ویروس خطرناک می تواند راهکار خوبی برای مقابله با شیوع گسترده آن در کشور باشد. دنیای اقتصاد در این گزارش با اشاره به چگونگی برخورد کشور چین با کرونا درباره تاکتیک های ۴ کشور نام برده توضیح داد:« با وجود اینکه ایتالیا چه از لحاظ مسافتی و چه از لحاظ فرهنگی تفاوت‌های فاحشی با چین دارد، اما مانند این کشور از تاکتیک قرنطینه برای ۱۱ شهر کوچک خود استفاده کرده است. مقامات بهداشتی ایتالیا از افرادی که به برخی از شهرهای خاص سفر کرده‌اند، خواسته‌اند که در صورت داشتن علائم شبیه به سرماخوردگی، ۱۴ روز در خانه خود بمانند. اما مقامات کره‌ای، از سیاست‌های چین در جنگ با کرونا پیروی نکردند. در حقیقت تاکتیک مقامات کره‌ای به این صورت است که با وجود هشدارهای دائم بهداشتی به شهروندان، هیچ محدودیت رفت‌وآمدی را برای شهرواندان وضع نکرده‌اند و همچنین کسب‌وکارها و اماکن عمومی به کار خود ادامه می‌دهند.کره‌جنوبی هنوز حتی در شهر اصلی شیوع ویروس، قوانین منع رفت‌وآمد وضع نکرده است. هنگ‌کنگ نیز اعلام کرده است برای محافظت از شهروندان خود از رکود اقتصادی ناشی از ناآرامی‌های سیاسی و شیوع کرونا، به هر یک از آنها حدود ۱۲۰۰ دلار پرداخت خواهد کرد. ژاپنی‌ها هم سیاستی پیش گرفته‌اند که نوعی خرق عادت در فرهنگ کاری این کشور است. شرکت‌های بزرگ ژاپنی، بر خلاف فرهنگ کاری این کشور که مبتنی بر حضور کارکنان در محل کار است، به دلیل نگرانی‌های به وجود آمده از شیوع کرونا در آن کشور، به کارمندان خود اجازه می‌دهند، از طریق دورکاری، وظایف روزانه خود را در خانه انجام دهند. در برخی از کشورهای اروپایی نیز که هنوز موارد ابتلا مشاهده نشده یا چشمگیر نیست اقدام به سنجش مسافران ورودی به کشورهای خود کرده‌اند.»

در میان حجم اخبار رسانه ها درباره کرونا، نباید از دیگر وقایع این روزهای کشور، چون سیل در مناطق زاگرس نشین غافل شد. روزنامه رسالت با اختصاص تیتر و عکس یک خود به وضعیت سیلاب ها در لرستان نوشت:«خروش سیلاب در زاگرس». روزنامه در ابتدا شرح حالی از وضعیت ساکنان این مناطق را آورد و در ادامه با پیش بینی بارش ها در فروردین ماه، با چند کارشناس درباره راهکارهای کاربردی برای در امان ماندن از سیلاب مصاحبه کرد. امیر محمودزاده، رئیس پژوهشگاه مهندسی بحران های طبیعی در رابطه با نحوه عملکرد مسئولان در مدیریت بحران سیل لرستان به«رسالت» می گوید:«در حال حاضر مهم ترین تدابیری که باید اندیشیده شود، مربوط به بحث های مدیریتی و ساختاری است و نکته بسیار حائز اهمیت این است که جمعیت هلال احمر، فرمانده ندارد و ازلحاظ قانونی و ساختاری باید فردی در راس این مجموعه قرار گیرد. نکته دوم، تخلیه اضطراری کامل در اطراف حریم رودخانه ها و مشخص شدن شهرهای معین برای امدادرسانی است و البته تجهیزات و لوازم موردنیاز هم باید در اختیار قرار گیرد. نکته بعد این است که سازمان مدیریت بحران کشور از امروز تا انتهای فروردین ماه دفتر مقیم محلی برای ساماندهی و رهبری این کار ایجاد کند.»عباس تقی زاده، مدیر گروه سلامت در حوادث و بلایا و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران هم معتقد است باید ببینیم حجم بارانی که این بار باریده و شدت آن همانند سابق بوده یا خیر و وضعیت سدها چگونه بوده است. طبیعتا در این مدت بعضی از نقاط و مسیل ها، ترمیم و بازسازی شده اند و فعلا سیلی در مناطق پرجمعیت شهری نداشته ایم و تجربه قبلی و درک خطر سبب شده، در سیل اخیر لرستان، موضوع جدی تر گرفته شود، این موارد خیلی می تواند در مدیریت سیل موثر باشد اما این که بگوییم وضعیت بهتر شده یا نشده را باید ببینیم بر اساس چه شاخص هایی می خواهیم قضاوت کنیم.

در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here