زمان انتشار : ۶ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۷:۴۸ | کد خبر : 493116 |

آیا مجری صدا و سیما نمی تواند نماینده مردم باشد؟/ واکنش اهالی رسانه به مصاحبه جنجالی فتاح با یکی از مجریان رسانه ملی

شفقنا رسانه- شب گذشته پرویز فتاح، رئیس بنیاد جانبازان و مستضعفان با حضور در یک برنامه تلویزیونی جملاتی خطاب به محمد دلاوری، مجری برنامه گفت که با واکنش اهالی رسانه همراه بود. ماجرا از این قرار بود که مجری برنامه به نمایندگی از مردم درباره دلایل تعیین عوارض ۲۵ الی ۳۵ هزارتومان برای آزاد راه تهران- شمال و ساخت آن برای پولدارها سوال کرد که فتاح در پاسخ به این سوال گفت: « برای مردم ساخته‌ایم. چه پولدار چه غیر پولدار. نیامده تو سر مال نزنید. این افتخار ملی است. شما هم صدا و سیما هستید. هموطنان شما و مهندسان و کارگران ایرانی ساخته‌اند. من تازه آمده‌ام. اما به فعالیت‌های گذشته احترام می‌گذارم…» اما آنچه واکنش اهالی رسانه را به همراه داشت این بخش از سخنان فتاح بود که خطاب به مجری برنامه گفت: «کی گفته شما نمایندۀ مردم هستید؟ صدا و سیما شما را گذاشته از من سؤال بپرسید… افتخاری دارد رقم می‌خورد ولی شما دارید زحمات هزاران نفر را زیر سؤال می‌برید…». در ادامه برخی از این واکنش ها را بخوانید…

 

به گزارش شفقنا رسانه، پدرام الوندی، معاون خبر در خبرگزاری ایرنا در این باره نوشت: «این ویدیو ارزش تاریخی پیدا کرد. خلاصه وضعیت رسانه‌های عمومی، دولتی و خصوصی : نباید بپرسی… نباید بگی».

حسین دهباشی، تاریخ‌پژوه و مستندساز ایرانی و دبیر سایت تاریخ آنلاین هم نوشت: «آن اوایل مدیران خجالت می‌کشیدند که سمت‌شان ذکر شود و با تواضع و سادگی، خود را «مسئول» (کسی که در برابر سئوالات و مشکلات وظیفه دارد پاسخگو باشد) می‌نامیدند. کجا را کج رفتیم که اکنون اخلاق خدایگانی یافته و به خبرنگاری که از قضا هم‌جناح خودشان است، چنین آمرانه و بی‌ادبانه تحکم می‌کنند؟»

صادق نیکو خبرنگار دیگری بود که در واکنش به سخنان فتاح نوشت: «توقع اقناع و پاسخگویی از یک نهاد حاکمیتی زیاد است ولی امیدوارم فردا دلاوری بابت پرسیدن سوال مردم توبیخ نشود!».

پژمان موسوی، روزنامه نگار با انتشار بخشی از گفتگوی پرویز فتاح و مجری صداوسیما نوشت:« این بُرش از فیلمِ گفتگوی پرویز فتاح، رییس بنیاد مستضعفان با صدا و سیما حاوی دو نکته مهم است: اول اینکه می‌گوییم مدیران در ایران خبرنگار را در نقشِ ضبط صوت می‌بینند و از آن ها انتظار بوق بودن دارند؛ این سخنان مصداق این ادعاست. دوم اینکه خودِ آقایان هم می‌دانند صداوسیما نماینده مردم نیست».

عباس عبدی روزنامه نگار دیگری بود که با کنایه نوشت: «خیلی‌ها به آقای فتاح ایراد گرفتند که این چه نحو پاسخ دادن و انتظار نابجا داشتن از خبرنگار است؟ به نظر من حق با آقای فتاح بود. چون او بر حسب سابقه و انتظار قبلی که از صدا و سیما داشت؛ به یک «رسانه» نرفته بود تا وارد گفتگو شود و مجبور به پاسخگویی باشد. او بر اساس روال همیشگی به استودیویِ بوق رفته بود، تا تبلیغ کند، تمجید و توجیه شود. مثل همه مسئولین دیگر. هزینه‌های این را هم معمولاً پیشتر دولا پهنا حساب و پرداخت کرده‌اند. در این میان خبرنگار بر خلاف عادت و انتظار رفتار و پاروخطی نموده و یک پرسش غیرتبلیغی را طرح کرده است. طبیعی است که فتاح هم ناراحت شده باشد. چون چنین قراری نداشته‌اند».

او در ادامه نوشت: «اشتباه فتاح این است که باید با خنده می‌گفت: ای شیطون! از کی تا حالا این بوق تبدیل به رسانه شده است؟ حالا که نوبت ما شد پرسشگر شدید؟ چرا از دوستان شورای نگهبان سوال‌های مشابه نمی‌کنید؟ باید می‌گفت این سوال نشانه تبعیض است و پاسخ نمی‌دهد. البته مدیران گلخانه‌ای تا این حد حاضر جواب نیستند لذا با یک پاسخ نسنجیده، خودشان را هم خراب می‌کنند.»

فرید مدرسی، روزنامه نگار هم ضمن مقایسه برخورد فتاح با کابینه دولت در مواجهه با انتقادات صداوسیما نوشت: «صبح تا شب صداوسیما دولت را زیر ضرب گرفته، صدای دولتی‌ها در نمی‌آید. یک سوال از پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان می‌پرسند، بهم می‌ریزد و توان پاسخگویی ندارد؛ عصبی می‌شود. حالا فتاح چگونه قرار است با این میزان توان پاسخگویی و سعه‌صدر کاندیدای ریاست جمهوری شود ؟!».

یگانه خدامی، خبرنگار هم در انتقاد نوشت: «ادبیات و شیوه پاسخ دادن فتاح برای شما عجیب است؟ ۹۰ درصد مسئولان همینطور برخورد می‌کنند و تصورشان از مصاحبه این است که از خودشان تعریف کنند و خبرنگار هم تایید کند و حتی ذره‌ای به چالش کشیده نشوند. اگر غیر از این باشد خبرنگار را توبیخ می‌کنند، دیگر به جلسات دعوتش نمی‌کنند و پاسخش را نمی‌دهند».

اما با وجود واکنش های تند اهالی رسانه به سخنان فتاح، امیر نجفی خبرنگاری است که از سخنان و برخورد فتاح دفاع کرد و نوشت: «فتاح هفت ماه است که به بنیاد مستضعفان آمده ‌و پروژه‌ای که ۲۵ سال بر روی زمین بوده را به نتیجه رسانده است. از‌ طرفی مبلغ عوارض را هم دولت تعیین می کند. حالا مجری به خاطر آن ۲۵ سال و عوارضی که دولت تعیین می کند. فتاح را زیر سوال می برد. آن هم در شبی که قرار است پروژه افتتاح شود. فتاح حق ندارد عصبانی شود؟»

 

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here