زمان انتشار : ۶ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۵ | کد خبر : 493080 |

ویترین روزنامه ها / اعتراض «آفتاب یزد» به پاسخگو نبودن مسئولان وزارت بهداشت در پی تماس های مکرر/ نگاه انسانی «شهروند» به آسیب پذیر بودن کودکان کار در برابر کرونا

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «ویروس عدم پاسخگویی بدتر از ویروس کرونا!»  تیتر انتقادی روزنامه آفتاب یزد است که سعی کرد از مسئولان وزارت بهداشت جویای این سوال شود، چرا نسبت آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا در ایران با آمار بین المللی مطابقت ندارد؟ روزنامه توضیح داد: «برای بررسی این موضوع با مقامات وزارت بهداشت تماس گرفتیم اما هیچ یک پاسخگو نبودند! با روابط عمومی این وزارتخانه تماس گرفتیم که ما را به آقای جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ارجاع دادند اما این مقام مسئول تلفن همراه خود را به طور کلی از دسترس خارج کرده بود، پس از آن با ایرج حریرچی قائم مقام وزارت بهداشت تماس گرفتیم و ایشان در پاسخ به تماس خبرنگار گفت که فعلا وقت پاسخگویی ندارد، بعد از آن هم با علیرضا رئیسی معاون وزیر بهداشت تماس گرفتیم که وعده پاسخگویی در نیم ساعت بعد را داد اما بعد از نیم‌ساعت هرچه با او تماس گرفتیم دیگر پاسخگو نبود! در چنین شرایطی که هر لحظه بر شایعات افزوده می‌شود، وزارت بهداشت یک آمار می‌دهد، نماینده مجلس آمار دیگری می‌دهد و هر لحظه بر آمار‌های غیر رسمی فضای مجازی نیز افزوده می‌شود و از طرف دیگر رعب و وحشت جامعه را فرا گرفته است، مسئولان در وزارت بهداشت پاسخگو نیستند! به نظر می‌رسد این موضوع عواقب بدتری از ویروس کرونا در پی خواهد داشت. این در حالی است که پیش از این مسئولان وزارت بهداشت در نشست با مدیران مسئول رسانه‌ها اعلام کرده بودند که اتاق خبر تشکیل خواهند داد و لحظه به لحظه با رسانه‌ها در تماس خواهند بود اما در چنین شرایط بحرانی هیچ یک پاسخگو نیستند!»

 

«کرونا در کمین کودکان کار و خیابان» تیتر هشداری روزنامه شهروند است. هشداری که روزنامه به خوبی از عهده آن برآمده است به طوری که علاوه بر توصیف وضعیت این کودکان در مکان های شلوغ و عدم شناخت آن ها از ویروس کرونا سعی کرد با کارشناسان در این باره صحبت کند و راه حلی برای این مسئله بیابد. روزنامه توضیح داد که «در روزهای گذشته تبلیغ ‏رعایت نکات بهداشتی از سوی مسئولان موجب شده بسیاری از شهروندان از وسایلی مانند ماسک و دستکش استفاده کنند. در این ‏میان اما به نظر می‌رسد برخی گروه‌های در معرض خطر در چرخه پیشگیری از بیماری کرونا جا مانده‌اند. گروهی که به کودکان کار و ‏خیابان شناخته می‌شوند و پراکندگی آنها این روزها، در کارگاه‌های زباله‌گردی، چهارراه‌های شلوغ و حتی مترو و بی‌آرتی بیشتر از ‏هر وقتی است. این گروه از کودکان که گاهی به استخدام پیمانکاران مدیریت شهری در می‌آیند، جزو آسیب‌پذیرترین گروه‌ها به شمار ‏می‌روند».

مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان هم در این باره به شهروند گفت: «چون زندگی بسیاری از این کودکان کار به صورت کمپی است و آنها با هم غذا می‌خورند، طبیعتا امکانات محافظت از خود را هم در ‏مقابل این بیماری خاص ندارند. از طرف دیگر به این کودکان آموزش هم داده نمی‌شود. در مبحث آموزش این روزها گفته می‌شود ‏که دست‌ها به کرات شسته شود. از طرف دیگر، شرایط زندگی کودکان و نداشتن اسکان مناسب هم این امکانات را به کودکان نمی‌دهد. ‏آموزش هم که بدون امکانات بی‌فایده است. از طرف دیگر، دسترسی این کودکان به رسانه‌ها کمتر است و نمی‌دانند چگونه باید از خود محافظت کنند.» به همین دلیل او تاکید کرد که باید شهرداری، شورای شهر، بهزیستی و وزارت بهداشت در اقدامی سریع ‏‏سه‌مرحله  را برای کمک و پیشگیری از کروناویروس در میان کودکان کار به کار ببندد؛ اول در اختیار دادن امکانات حداقلی به این کودکان، ‏شامل دستکش و مواد ضدعفونی‌کننده، دوم آموزش استفاده از اینها و سوم هم اصلاح محل اسکان این کودکان.  ‏

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here