زمان انتشار : ۵ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۱۳ | کد خبر : 493017 |

ویترین روزنامه ها/ بررسی تجربیات جهانی در مبارزه با کرونا به روایت «دنیای اقتصاد»/ انتقاد «خراسان» به رفتارهای هیجانی مردم بعد از شیوع کرونا در کشور/ گزارش جامع «سازندگی» درباره میزان احتمال کشف داروی ویروس کرونا توسط دانشمندان

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «هنر جنگ با کرونا» تیتر روزنامه دنیای اقتصاد است که در گزارشی به بررسی تجربیات جهانی در مبارزه با کرونا ویروس پرداخت. این روزنامه توضیح داد که «بخش بزرگی از جمعیت دنیا در وضعیت جنگی با یک دشمن مشترک «ویروس کرونا» است. متدهای «قرنطینه شهری»، «قرنطینه خانگی»، «قرنطینه بیمارستانی»، «آموزش گسترده» و «کنترل شدید بر مرزها» در دستور کار دولت ها قرار گرفته است. چین که منشاء ویورس بوده و بیشترین تعداد مبتلایان را دارد. پس از قرنطینه شهر اصلی و قرنطینه بیمارستانی، اکنون به سراغ قرنطینه خانگی رفته است. سرکشیدن خانه به خانه افراد مشکوک و مراقبت افراد در منزل، باعث شده تا از مراجعه وسیع به بیمارستان ها جلوگیری شود و کیفیت مراقبت نیز ارتقا یابد. این رویکرد از ابتدا در آمریکا نیز پیاده شد. ایالات متحده تست از افراد مشکوک را هم در منزل انجام می دهد و پس از مثبت شدن آزمایش، آن ها را در قرنطینه خانگی نگه می دارد. اما در ایتالیا پس از مثبت شدن تست فرد مشکوک، بیمار به قرنطینه بیمارستانی می رود. رویکردی که تاکنون در ایران نیز دنبال شده است و فرد مشکوک به کرونا، از ابتدا در بیمارستان قرنطینه می شود».

« کنار کرونا، زامبی نشویم!» تیتر انتقادی روزنامه خراسان است که به مرور رفتارهای این روزهای مردم بعد از شایع شدن ویروس کرونا پرداخت. این روزنامه با اشاره به فیلم ها و تصاویر حمله مردم به امبولانس حامل چند بیمار مشکوک به کرونا در رشت، احتکار ماسک و فروش آن با قیمت بالا در کشور، تجمع هواداران سپاهان مقابل هتل تیم باشگاه و ممانعت از حرکت اتوبوس این باشگاه به ورزشگاه و… این نوع رفتار مردم را مورد انتقاد قرار داد و نوشت: «اگر در بسیاری از اتفاق ها، انگشت مان را به سمت مسئولان برده ایم و از آن ها خواسته ایم عملکردشان را اصلاح کنند که البته درست هم هست، این بار قصد داریم به برخی از مردم که این روزها با رفتارهایشان سلامت جامعه را به خطر می اندازند تذکر دهیم. قطعا اطلاع رسانی، پیدا کردن روش های درمان، تجهیز مراکز پزشکی، کنترل بازار لوازم مورد نیاز و… به عهده مسئولان مربوط است که  متاسفانه تاکنون کارشان را به خوبی انجام نداده اند و امیدواریم کارشان را به خوبی انجام دهند و هر چه زودتر از این ویروس که نامش از خود ویروس هم ترسناک تر شده عبور کنیم. اما نباید یادمان برود که بسیاری از مسائل دو رکن اساسی دارد؛ یک طرف آن مسئولان هستند و طرف دیگرش مردم. با این حال در روزهای اخیر اتفاق هایی از خود ما مردم سر می زند که دیگر نمی شود مسئولان را مقصر دانست بلکه بی توجهی به هشدارها، رعایت نکردن جوانمردی، انصاف و … باعث می شود نه تنها سلامت فردی را به خطر بیندازیم که با عملکردمان جامعه را هم دچار تشویش و نگرانی کنیم و سلامتشان را هم به خطر بیندازیم». البته این روزنامه در آخر به انتشار کلیپ هایی از توضیح رایگان ماسک توسط هموطنانی در شیراز و اردبیل در شبکه های اجتماعی اشاره کرد و نوشت: «امیدواریم باز هم شاهد اینگونه تصاویر باشیم».

روزنامه سازندگی هم سعی کرد در گزارش جامعی به پرسش این روزهای مردم درباره میزان احتمال کشف داروی ویروس کرونا توسط دانشمندان بپردازد و در تیتری خبری از «مبارزه دانشمندان با کرونا» نوشت و ضمن اشاره به این که دانشمندان از احتمال مقابله با کرونا با داروی ایدز، هپاتیت و ابولا خبر دادند، در بخشی از گزارش توضیح داد که «دو سه هفته قبل دولت چین اعلام کرد که یک داروی آزمایشی را که ترکیبی از داروی لویبناویر و سایر داروهای ایدز است، روی ۴۱ بیمار در شهر ووهان تست کرده است. این ماه نیز دولت چین شروع به انجام آزمایش هایی روی دارویی به نام رمدسیویر کرده که قبلا برای درمان بیماری ابولا استفاده شده بود. این دارو اخیر روی چند بیمار مبتلا به کرونا استفاده شده و نتیجه خوبی داشته است. ماه گذشته هم یک بیمار آمریکایی که مبتلا به این ویروس بود، با مصرف داروی رمدسیویر درمان شد و علایم شدید بیماری، یک روز بعد از دریافت دارو، شروع به بهبود یافتن کردند و بیمار در نهایت از بیمارستان مرخص شد.اما سازمان بهداشت جهانی می گوید یک مورد خاص، نمی تواند منجر به درمان قطعی شود. حتی اگر ثابت شود که رمدسیویر یا سایر داروها می توانند برابر سارس موثر باشند، این درمان ها فقط به جلوگیری از وخیم تر شدن اوضاع کمک کرده اند. اکثر موارد ابتلا به این ویروس کرونا هنوز در مراحل ابتدایی هستند و داروهای ضدویروس کنونی، چندان به درمان ان ها کمک نخواهد کرد و می بایست مردم را قبل از شیوع بیماری، برابر آن محافظت کنیم… » علاوه بر آگاه کردن مردم درباره آخرین اخبار از نحوه مقابله با این ویروس و اقدامات لازم در زمان قبل از مبتلا و بعد از مبتلا به آن بهتر است رسانه ها به آخرین تلاش های دانشمندان جهت کشف داروی این ویروس هم اشاره کنند. همانند کاری که سازندگی انجام داد چراکه اینگونه پرداخت رسانه ای به نحوی می تواند امید را در دل مردم، مبتلایان و به ویژه اطرافیان آن ها زنده کند تا به دور از ترس های کنترل نشده به مقابله با این ویروس بروند.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here