زمان انتشار : ۴ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۸ | کد خبر : 492965 |

ویترین روزنامه ها/ پاسخ مثبت صاحب نظران به پیشنهاد «ایران» برای تشکیل کمپین ملی برای مقابله با کرونا/ تاکید «همشهری» بر رعایت بهداشت فردی به جای ترس از کرونا/ روایت قمی ها درباره جو روانی حاکم بر شهر در گفتگو با «سازندگی»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، پس از اعلام شیوع ویروس کرونا در کشور و فوت چند نفر، نحوه مقابله و پیشگیری از ابتلای این ویروس به سوژه داغ و مورد بحث رسانه ها تبدیل شد و سعی کردند با انتشار مطالبی در قالب های مختلف مردم را درباره نحوه پیشگیری از ابتلای این ویروس آگاه کنند. اکثر روزنامه های امروز هم صفحاتی را به بحث درباره ویروس کرونا، موارد لازم برای پیشگیری از ابتلای آن، اقدامات مسئولان تا این لحظه، نحوه مقابله با ترس و جو روانی حاصل از این ویروس و… اختصاص دادند. روزنامه ایران پرونده ویژه ای به این مسئله اختصاص داد و ضمن دادن پیشنهاد کمپین ملی برای مقابله با کرونا جهت همبستگی عمومی در مواجهه با این ویروس، نظر صاحبنظران و چهره‌های حوزه‌های مختلف؛ از اجتماعی و فرهنگی تا ورزشی و سیاسی را برای راه‌اندازی آن و توصیه‌هایی جهت اجرای مفید آن جویا شد و در تیتر نوشت: «همه باهم علیه کرونا». آنچه در گفت‌وگوهای «ایران» با این چهره‌ها بر آن تأکید شد، این است که این بیماری را جز با همبستگی ملی، اطلاع‌رسانی درست و اعتماد به نظام بهداشت و درمان کشور نمی‌توان از پای درآورد و شکست داد. راه حل این چهره‌ها جایگزین کردن کرونازدایی به جای کروناهراسی از طریق توجه به توصیه منابع موثق و پرهیز از شایعات و ترس‌هایی است که با تزریق اطلاعات نادرست گریبان جامعه را می‌گیرد.

«نه به ترس از کرونا» تیتر یک روزنامه همشهری است که سعی کرد با مسعود مردانی، متخصص بیماری‌های عفونی درباره نحوه مقابله با این ویروس و ترس شدید مردم از آن صحبت کند. این متخصص بیماری های عفونی در این باره توضیح داد که میزان ابتلا و مرگ‌ومیر در اثر بیماری آنفلوآنزای H۱N۱ بیشتر از این ویروس بوده ولی مشکلی که در خصوص ویروس کرونا وجود دارد این است که قدرت سرایت این بیماری بسیار بالاست اما تعداد مرگ‌ومیر این بیماری کمتر از سارس و آنفلوآنزای H۱N۱ است.

با این حال او تاکید کرد که اگر پیشگیری‌های ساده‌ای مثل شست‌وشوی مرتب دست‌ها با آب و صابون، روبوسی نکردن و دست ندادن و… جدی گرفته شود، حتما سرعت ابتلا به این بیماری در کشور کاهش خواهد یافت و در غیراین صورت با افزایش تعداد بیماران روبه‌رو می‌شویم.

روزنامه سازندگی هم عکس و تیتر یک را به موضوع کرونا اختصاص داد و با بیان اینکه با ورود ویروس کرونا به ایران ترس بر بسیاری از مردم غلبه کرده است، در تیتر به «وحشت از کرونا» اشاره کرد و به بررسی این موضوع پرداخت. با توجه به اینکه اغلب افراد مشکوک و مبتلا به کرونا در ایران یا در قم زندگی کرده اند یا در آنجا مشغول و یا سفری به آنجا داشته اند، این روزنامه سعی کرد روایت پرستاران و مردم قم از جو روانی حاکم بر این شهر را جویا شود. براساس این گزارش و روایتی که مصاحبه شونده گان از وضعیت ارائه داده اند، با وجود نگرانی هایی که از شهرهای دیگر به گوش می رسد گویا خود قمی ها آنقدر هم نگران نیستند و سعی کرده اند در این چند روز روحیه خود را حفظ کنند.

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here