زمان انتشار : ۳ اسفند ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۲۹ | کد خبر : 492901 |

ویترین روزنامه ها/ امیدواری «دنیای اقتصاد» برای بازگشت ایران از لیست سیاه اف آی تی اف/ تجربه جهانی چگونگی مقابله با «کرونا» به روایت «همشهری»/ نگاه آسیب شناسانه «آفتاب یزد» به حاکم شدن ترس ناشی از کرونا در جامعه

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF ، شیوع ابتلا به ویروس کرونا در کشور و حضور مردم پای صندوق های رای مهمترین موضوعاتی بودند که در صفحه اول روزنامه های امروز به آن ها پرداخته شد. به طوری که روزنامه دنیای اقتصاد تیتر یک را به قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF اختصاص داد و با انتخاب تیتر خلاقانه ی «روزنه سفید در لیست سیاه» سعی کرد به وجود روزنه امید در این تصمیم اشاره کند. این روزنامه توضیح داد که «در بازگشت ایران به لیست سیاه یک روزنه امید کماکان وجود دارد؛ ایران به وضعیت پیش از تیر ۹۸ باز نمی گردد. در آن حالت باید کل فرایند الحاق به طور کامل طی می شد که یک بازه طولانی است. اما در بیانیه اخیر روزنه تعلیق اقدامات تقابلی در صورت پیوستن به دو کنوانسیون CFT و پالرمو، باز گذاشته شده است.»

اکثر روزنامه های امروز تصاویری از حضور مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و انتخابات میان دوره ای خبرگان را در صفحه اول خود کار کردند. اگرچه روزنامه ها تیترهای متفاوتی از حضور مردم برگزیدند با این حال اغلب آن ها در متن تنها به خبر و نقل قول اکتفا کردند. تیترهایی چون «جلوه پر شور حضور ملت» از اطلاعات، «شکوه مردمسالاری» از ابتکار، «گام اول تغییر» از وطن امروز، «جشن ملی» از سیاست روز، «وکالتی برای ۱۴۰۰ روز» از رسالت، «روز احقاق حق مدنی ملت» از صبح نو، «مردم انتخاب کردند» از همشهری، «مثل همیشه پر شور» از آفتاب یزد، «برای ایران رای دادیم» از سازندگی، «پیام دوم اسفند» از فرهیختگان، «پایان رقابت، نوبت خدمت» از خراسان، «انتخابات متفاوت» از اعتماد، «این مردم کاربلد» از جام جم، «مردم با رای خود قاتل شهید سلیمانی را تیرباران کردند» از کیهان، «رای به مجلس جدید» از ایران، «ملت پای صندوقِ مردم سالاری» از همدلی، «برگ دیگری از تاریخ شکوهمند انقلاب اسلامی» از شهروند، «روایت یک جمعه ویژه» از هفت صبح و… تیترهایی بودند که به صفحه اول روزنامه ها آمد.

پس اعلام شیوع ویروس کرونا در کشور و فوت چند نفر، نحوه مقابله و پیشگیری از ابتلای این ویروس به سوژه داغ و مورد بحث رسانه ها تبدیل شد و سعی کردند با انتشار مطالبی در قالب های اینفوگرافیک، موشن گرافیک، گزارش، تصویر، فیلم و… مردم را درباره نحوه پیشگیری از ابتلای این ویروس آگاه کنند. آخرین خبرها درباره کرونا ویروس در ایران و اموزش نحوه مقابله با آن در صفحه اول اکثر روزنامه های امروز هم دیده می شود به طوری که روزنامه همشهری با انتخاب تیتر «همبستگی برای مقابله با کرونا» از آماده باش شهرداری برای مقابله با آن خبر داد و سعی کرد در مطلبی مردم را از این مسئله آگاه کند که شهرهای دنیا چگونه با این ویروس مقابله می کنند. این روزنامه همچنین بسته پیشنهادی انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران برای رسانه ها را منتشر و سعی کرد در مطلبی به خواسته های مردم از مسئولان برای مقابله با کرونا اشاره کند. پرداخت این روزنامه به موضوع از زاویه های مختلف قابل تحسین است.

«ویروس ترس» گزارش آفتاب یزد از دلایل افزایش غیر منتظره جو روانی منفی در جامعه به دنبال تایید خبر ورود ویروس کرونا به کشور و جانباختن چند نفر است. این روزنامه سعی کرد در گفتگو با یک جامعه شناس به این پرسش پاسخ دهد که مسئولان، رسانه‌ها و مردم چه مسئولیتی در قبال کنترل این ویروس و تبدیل نشدن آن به اپیدمی برعهده دارند؟ امیرمحمود حریرچی، جامعه‌شناس و آسیب‌شناس اجتماعی تاکید کرد: «مهمترین دلیل ترس و وحشتی که امروز در جامعه شاهد آن هستیم بی اعتمادی مردم به مسئولین است که البته مسبوق به سابقه است. مدیریت‌های نامناسب در زمان بحران، برخی پنهانکاری‌ها و حس رها شدگی از سوی مردم مهمترین عواملی است که بر ترس و اضطراب مردم در جامعه می‌افزاید».

او با تاکید بر اینکه افزایش ترس و نگرانی در جامعه عواقب بدی را به همراه خواهد داشت، توضیح داد: « هر چقدر ترس و وحشت افزایش یابد مردم رفتارهای هیجانی بیشتری از خود نشان خواهند داد و این هرج و مرج را افزایش می‌دهد. به غیر از آن رفتارهای هیجانی مانع ایجاد مدیریت درست در این خصوص می‌شود. وقتی اعتمادی در جامعه وجود نداشته باشد خود به خود موضوعات با مبالغه همراه می‌شود و این موضوع خطرناک است. برای برگرداندن آرامش به جامعه باید مسئولین، تریبون داران، اهالی رسانه، سلبریتی‌ها و هنرمندانی که در فضای مجازی با مخاطبین بیشتری همراه هستند، برای برگشت آرامش به جامعه کمک کنند. باید با جامعه شفاف باشیم و مسئولان باید به مردم این اعتماد را بدهند که در هر شرایطی می‌توانند اقدامات لازم را برای گذر از بحران فراهم کنند. مردم را باید برای همکاری با مسئولین آماده کنیم چرا که این جلب همکاری و کمک بسیار حائز اهمیت است و به این طریق می‌توانیم اعتماد جامعه را نیز جلب کنیم».

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here