زمان انتشار : ۳۰ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۴۱ | کد خبر : 492791 |

دلیری: خبرنگاران در پرداختن به ویروس «کرونا» فقط راوی نقل قول ها نباشند

شفقنا رسانه- سردبیر روزنامه ایران کار روند اطلاع‌رسانی و نقش آگاهی دهنده رسانه ها در پرداختن به موضوع ویروس «کرونا» را خوب ارزیابی می‌کند با این حال معتقد است که عملکرد حرفه ای رسانه ها قوی نبود. او می گوید: بهتر بود وزارت بهداشت اطلاع رسانی را با کمک اهالی رسانه پیش می برد تا نتایح بهتری حداقل در جلب اعتماد عمومی می گرفت. از طرفی هم رسانه ها در این ماجراها، می بایست به صورت مستند گزارش های تحقیقی و میدانی از بیمارستان‌ها و مرزهای ورودی و … منتشر می کردند نه اینکه راوی نقل قول ها باشند.

 

جواد دلیری، سردبیر روزنامه ایران درباره ارزیابی عملکرد رسانه‌های رسمی در پرداختن به واقعیت ویروس کرونا به شفقنا رسانه می‌گوید: کار روند اطلاع‌رسانی و نقش آگاهی دهنده را خوب ارزیابی می‌کنم.  اما عملکرد حرفه ای رسانه قوی نبوده است. دلایل مختلفی نیز در این مساله وجود دارد. نخست اینکه اطلاع رسانی پیرامون این ماجرا از ابتدا محدود و بسته بود. یعنی اگر وزارت بهداشت اطلاع رسانی را با کمک همکاران رسانه پیش می برد، نتایح بهتری حداقل در جلب اعتماد عمومی می گرفت. از طرفی بهتر بود رسانه ها در این ماجراها، خود گزارش های تحقیقی و میدانی از بیمارستان‌ها و مرزهای ورودی و … منتشر می کردند. البته در اینجا محدودیت هایی وجود داشت اما این اتفاق نیافتاد. به طور مثال ما در روزنامه ایران تلاش زیادی کردیم تا در روزهایی که دانشجویان در قرنطینه بودند، گزارش تهیه کنیم اما مجوز این کار صادر نشد. خب این یک ضعف بزرگ است که رسانه ها نتوانند به صورت میدانی و تحقیقی گزارش هایی داشته باشند. البته ناگفته نماند که همه اینها تنها به رسانه ها بر نمی گردد.

اگرچه در این مدت مسئولان وزارت بهداشت و رسانه ها بارها ضمن پرداختن به اخبار لحظه ای از این بیماری، تاکید کردند که مورد مبتلا به آن در کشور یافت نشده است. با این حال به نظر می رسد بخشی از بدنه افکار عمومی با دید تردید به این اخبار نگاه می کند. دلیری در این باره می گوید: به دلیل اینکه اطلاع رسانی ها مستند نیست، همه اطلاع رسانی های ما دچار  بلای «وی گفت – وی افزود»  شده است. خبرنگاران ما متاسفانه بیشتر در حوزه های خبری، راوی نقل قول ها هستند تا اینکه خودشان گزارشی را تهیه کنند. وقتی رسانه ها از مسئولان درباره وضعیت این ویروس می پرسند و مسئولان همواره تکذیب می کنند، چه بسا تکذیب بیشتر باعث نگران تر شدن مخاطب شود.

او تاکید می کند: رسانه های رسمی باید با حفظ امنیت ملی کشور و شناخت آنچه بر امنیت ملی کشور اثر دارد، واقعیت های جامعه را منعکس کنند. در همه جای دنیا هم اینگونه است. اما مسایلی  مثل کرونا با اطلاع رسانی دقیق می تواند ابعاد حقیقی ماجرا را برای مردم مشخص کند. مردم باید مستند ببینند و بخوانند. ولی این اتفاق کمتر می افتد.

سردبیر روزنامه ایران ضمن اشاره به هشدارهای گذشته کارشناسان ارتباطات درباره آسیب دیدن مرجعیت رسانه ای کشور می گوید: بی‌اعتمادی افکار عمومی به رسانه‌های رسمی، فقط به موضوع ویروس کرونا محدود نیست و زمینه های دیگری هم دارد. باید بررسی کنیم که در گذشته و مسایل دیگر چه اتفاقاتی افتاده و رسانه‌ها چگونه به آن وقایع پرداخته‌اند که این اعتماد از افکار عمومی سلب شده است. باید یک نوع بازنگری بر روی رفتارها و اطلاع رسانی مسئولین و رسانه ها به مردم صورت گیرد و تاکید شود که وقتی افکار عمومی تشنه گرفتن اطلاعات اند و اطلاعات درستی داده نمی شود، در آینده اعتماد عمومی به عنوان سرمایه اجتماعی جامعه از بین می رود. باید سال ها بگذرد تا آن اعتماد دوباره به رسانه های رسمی ما برگردد و مخاطبان و افکار عمومی به رسانه های جریان اصلی اعتماد کنند. چراکه کسب اعتماد به رسانه به مرور زمان حاصل می شود اما کاهش اعتماد به رسانه سریعتر پدید خواهد آمد. یعنی رسانه اعتماد مخاطب را در طول زمان کسب می کند اما ممکن است بر اثر یک یا چند اشتباه، ضعف در اطلاع رسانی، گرایش به یکجانبه نگری و… اعتماد مخاطب را به سرعت از دست دهد.

با این حال در چنین شرایطی چه باید کرد و رسانه های رسمی چگونه می توانند این اعتماد را در کوتاه مدت بازگردانند؟ سردبیر روزنامه ایران پاسخ می دهد: به نظر می رسد ما برای بحران های ملی، حوادث طبیعی و مسایلی که با امنیت روانی مردم سروکار دارند، نیازمند شیوه نامه های اطلاع رسانی در بحران ها برای مسئولان باشیم چون اولین اقدام، نباید کنترل و محدود کردن رسانه ها در بحران ها باشد. ضمن اینکه رسانه ها هم باید شیوه نامه های لازم برای اطلاع رسانی در بحران داشته باشند.

او می گوید: جنگ حاضر جهان، جنگ اخبار جعلی است و باید نگران آینده آن بود. پدیده اخبار جعلی در واقع، نمایانگر وجود بحرانی گسترده در زمینه اعتماد به نخبگان و رسانه ها است. گستردگی این پدیده سبب شده است تا این روزها بخشی از وقت افراد در محیط کار و فعالیت، صرف گپ و گفت و گاه چانه زنی بر سر درستی و نادرستی اخبار و مطالبی شود که در شبکه‌های مجازی نقل می‌شود. بسیار شاهد پخش اخباری هستیم که با پیگیری و ردیابی موضوع، مشخص می‌شود آن اخبار پایه و اساس درستی ندارند، بزرگنمایی شده‌اند و یا کار خطا، سوءاستفاده و فسادی را به اشتباه و ناروا به اشخاصی نسبت داده‌اند.

دلیری در ادامه به بیان برخی از راهکارها برای مقابله با اخبار جعلی می پردازد و می گوید: بالابردن سواد رسانه‌ای، مهارت و  دانش رسانه‌ای مردم منجر به تضعیف دایره نفوذ اخبار جعلی در کشور می‌شود. از طرفی هم آموزش روش‌های مبارزه با اطلاعات نادرست، گمراه کننده و اخبار فیک در تحریریه‌ها، ایجاد صفحات ویژه راستی آزمایی اخبار جعلی هم می تواند راهکار موثری برای مقابله با اخبار جعلی باشد. در حال حاضر در کشور تنها رسانه ای که راستی آزمایی می کند و صفحه ویژه اخبارجعلی دارد، سایت ایران انلاین است.

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here