زمان انتشار : ۲۹ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۳ | کد خبر : 492746 |

ویترین روزنامه ها/ پاسخ «آفتاب یزد» به سوال افکار عمومی درباره هزینه های انتخاباتی کاندیداها/ بررسی کارشناسانه «جام جم» درباره علت افزایش سگ های ولگرد

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «گردش مالی انتخابات مجلس چقدر است؟» سوژه بحث برانگیز و کنجکاوانه روزنامه آفتاب یزد است. سوالی که با شروع رقابت های داغ انتخاباتی در هر دوره و اسراف کاری های عده ای، همواره مورد توجه افکار عمومی قرار می گیرد. آفتاب یزد در این گزارش به رقم احتمالی هزینه هایی اشاره کرده که یک کاندیدای انتخاباتی برای تبلیغات نیاز دارد. از رهن و اجاره یک مکان برای ستاد انتخاباتی گرفته تا صورت حساب هزینه اجاره روزانه ستاد، دستمزد عوامل، چاپ تراکت، هزینه های ساخت کانال های تلگرامی، دستمزد به روزرسانی آن ها، تهیه کلیپ، شام و نهار به مردم، پک های هدیه، دعوت از سلبریتی ها برای حضور در ستاد و… .

آفتاب یزد در بخشی از این گزارش توضیح داد که «در خوش‌بینانه‌ترین حالت بین ۷۰۰ تا ۱ میلیارد تومان هزینه هر نامزد انتخاباتی برای ورود به مجلس است. تازه اگر کار خاصی هم انجام نشود و همه چیز خیلی عادی پیش برود. از طرفی در شهرستان ها هم نماینده شدن فردی از یک طایفه در حکم تامین شغل ۴ ساله بیشتر جوانان طایفه است. نماینده‌های شهرستانی، شانس وزیر و سفیر شدن دارند و رای آوردن آنها به معنای مشغول کار شدن بیشتر اعضای یک طایفه یا عضو ستاد انتخاباتی است. از همین روست که در شهرستان‌ها حتی یک رای حکم طلا را برای کاندیدا دارد. پس تصور آنها این است که هر چقدر که خرج کنند از کنارش در می‌آید».

این روزنامه در آخر تاکید کرد: «هر چند نمی‌توان به طور دقیق رقمی از میزان هزینه و بودجه تبلیغاتی افراد اعلام کرد اما عده‌ای از نمایندگان مجلس از خرج‌های حتی بیش از ۴ میلیارد تومانی رقبای خود برای تبلیغات در میدان انتخابات صحبت کرده‌اند؛ هزینه‌هایی که بیشتر از آنکه با هدف معرفی برنامه‌های افراد باشد، شبیه اقدام برای خرید رای است. در مجموع اگر از تعداد ۷ هزار داوطلب تایید صلاحیت شده تنها ۳ هزار نفر یعنی ۵۰ درصد را در گود رقابت جدی بدانیم و برای هر داوطلب فقط ۲۵۰ میلیون تومان هزینه یعنی نصف کمتر از ۶۰۰ میلیون برآورد شده را به حساب بیاوریم، عدد گردش مالی در این انتخابات فقط در خوش بینانه ترین حالت به دست می‌آید».

 

چند روز پیش خبری در شبکه های اجتماعی مبنی بر کشته شدن یک کودک هشت ساله در کنار برادر ۱۱ ساله اش توسط سگ های ولگرد منتشر شد. این اتفاق زمانی با واکنش کاربران شبکه های اجتماعی همراه شد که در گذشته هم شاهد کشته شدن پسر بچه ای افغانستانی در میبد یزد و یک کودک سه ساله در قشم توسط سگ های ولگرد هستیم. روزنامه جام جم در گزارشی به بررسی علت افزایش جمعیت سگ های ولگرد و وقوع حوادث تلخ اخیر پرداخت و در تیتری هشداری از «خطر هجوم سگ ها» نوشت. این روزنامه ضمن اشاره به اینکه سگ ها دارای قابلیت تولید مثل بالایی هستند به همین دلیل نبود نظارت در کنترل جمعیت سگ ها و اجرا نشدن برنامه های کنترلی موجب می شود به سرعت جمعیت این حیوانات افزایش یافته و مخاطرات بسیاری را برای شهروندان به همراه داشته باشد، تاکید کرد: علاوه بر غذادهی دستی، دپوی زباله و نبود مدیریت پسماند شهری سبب افزایش جمعیت سگ های ولگرد می شود و این نکته ای است که می توان رد آن را در خبر کشته شدن کودک هشت ساله میبدی دید.

جام جم در این گزارش توضیح داد که «طبق بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، مسئول جمع آوری حیوانات بی صاحب شهرداری ها هستند. با این حال ساماندهی سگ های ولگرد تنها بر عهده شهرداری نیست، بلکه ۱۱ دستگاه از جمله محیط زیست، دامپزشکی، بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، مراجع قضایی و انتظامی در این زمینه دخیل هستند. اگرچه عملکرد این سازمان حداقل به گواه اخبار منتشر شده در چند سال اخیر در این حوزه قابل دفاع نیست اما به نظر می رسد ارگان ها و نهادها باید درباره این معضل همکاری بیشتری با شهرداری ها داشته باشند».

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here