زمان انتشار : ۲۸ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۶:۴۵ | کد خبر : 492740 |

معاون مطبوعاتی: باید میز مخاطب در رسانه‌ها ایجاد شود

معاون مطبوعاتی باید میز مخاطب در رسانه ها ایجاد شود
شفقنا رسانه_ معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه مخاطب‌شناسی باید موضوع اصلی رسانه‌ها قرار گیرد، گفت: باید در رسانه‌ها میز مخاطب تشکیل و آنان تیتر یک روزنامه‌ها را تعیین کنند.

به گزارش ایرنا، محمد خدادی در نشست «زنان خبرنگار؛ افق‌های پیش رو» در فرهنگسرای رسانه برای تجلیل و پاسداشت جایگاه رسانه و مقام خبرنگار؛ به همین دلیل به مناسبت میلاد دخت نبی اکرم(ص) و روز تجلیل از مقام زن اظهارداشت: دوره فکرکردن به نیازها و خواسته‌های مخاطبان تمام شده، رسانه‌ها باید به سفارش مردم فعالیت‌ کنند و این نقطه‌ای است که اگر در این حوزه دغدغه نداشته باشیم، دچار بحران خواهیم شد.

وی با اشاره به اینکه امروز با بحران مخاطب و محتوا مواجه هستیم، گفت: در گذشته به دلیل انحصار رسانه، از رسانه به سمت مخاطب سوق پیدا می‌کردیم اما امروز باید از مخاطب به سمت رسانه برسیم.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، جامعه خبری و رسانه‌ای کشور را پویا، زنده، فداکار و موفق عنوان کرد و افزود: با این وجود ما دچار بحران رسانه‌ای هستیم، داشتن ۱۳هزار رسانه و حدود ۲۷هزار خبرنگار افتخار نیست بلکه محتوای خبری باعث افتخار است.

خدادی بیان کرد: رسانه‌های ما به تعداد بیشتر خبرنگار نباید افتخار کند بلکه تعداد خبرهای موثر و مفید ارزشمند است، تعداد صفحات روزنامه‌ها مهم نیست، کیفیت مهم است.

وی تاکید کرد: امروز باید از فضای پوششی برنامه‌ها و سمینارها خارج و به دنبال سوژه باشیم به عنوان مثال در این نشست حلقه‌های پنهان فعالیت زنان در جامعه رسانه‌ای می‌تواند به عنوان سوژه انتخاب، واکاوی و بررسی شود.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در این راستا باید سوژه‌های که اولویت است دغدغه‌های رسانه‌ها شود.

خدادی با اشاره به شرایط کشور اظهارداشت: آمریکایی‌ها در بعد اقتصادی و نظامی ناکام مانده و امروز وارد کار رسانه‌ای شده،  جریان رسانه برای ایجاد اختلال در افکار مردم با مدل تحقیر وارد عمل شده است.

وی افزود: استمرار اعلام تحریم، استمرار تحقیر مردم است که این ضعف موجب اختلال در جامعه، ایجاد آشوب، بلوا و فروپاشی همیشگی مردم شود.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: جریان رسانه‌ای ما باید بداند که در ۶ پایتخت دنیا با بیش از ۵۰۰ خبرنگار با بهره‌مندی از قدرت رسانه‌ای تولید خبر کرده و محتوای رسانه را تبدیل به فیک‌نیوز می‌کنند و به دنبال تضعیف و تحقیر مردم هستند.

خدادی گفت: این رسانه‌ها، توانایی مردم را ناتوانی، اقتدار را ضعف، همبستگی را شکاف مردم، استقلال مردم را فروپاشی نشان می‌دهند جریان رسانه‌ای در کشور باید رهرو حاج قاسم سلیمانی باشد که از بالاترین ظرفیت خود؛ فکر، اندیشه، شجاعت و بیان برای انسان و انسانیت بهره برد که کمتر انسان‌ها کشته شوند.

وی افزود: بسیاری از رسانه‌های خارجی اذعان دارند که تشییع پیکر سردار سلیمانی مهمترین رویداد سال است، حضور مردم در تشییع این شهید تکریم انسانی فارغ از معادله‌های دیگر بود.

انتقاد از انتشار آمار آزار جنسی بانوان خبرنگار

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتقاد از انتشار آمار آزار جنسی بانوان خبرنگار در روزهای اخیر اظهارداشت: با توجه به محتوای رسانه، مجاز نیستیم چنین آماری را بی‌پروا اعلام کنیم.

خدادی گفت: بررسی چنین موضوع‌هایی برعهده مراکز علمی و مطالعاتی است، نظرسنجی قاعده دارد و افراد متبحر و باتجربه و مسلط باید آن را انجام دهند و نتایج نیاز به تحلیل دارد و یک رسانه به تنهایی نمی‌تواند در این حوزه ورود و اطلاعات را منتشر کند.

در روزهای اخیر آماری از مزاحمت‌های جنسی خبرنگاران زن ایرانی از سوی ماهنامه‌ای منتشر شده و واکنش‌هایی را در پی داشت، بر اساس این آمار از ۵۹ خبرنگار زن شاغل در رسانه‌های ایران نشان می‌دهد که ۹۰ درصد آنها حداقل یکبار در راه تهیه خبر با مزاحمت جنسی روبرو شده‌اند که ۳۶ درصد آن از سوی مسوولان دولتی و غیردولتی اتفاق افتاده است. واکنش ۶۶ درصد خبرنگاران زن به این مزاحمت‌ها بی اعتنایی بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گذشت و مهربانی بدون چشم‌داشت را از ویژگی‌های مادران عنوان کرد و افزود: جامعه امروز ما نیازمند این ویژگی‌هاست و آنها باید در مناسبات اجتماعی نهادینه شود.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهارداشت: انسان بدون مادر معنا ندارد و از او هویت کسب می‌کند و روزی که قدرت، ثروت و شهرت داریم نباید فراموش کنیم که از کجا معنا پیدا کردیم، سیره حضرت زهرا باید در زندگی ما تجلی پیدا کند

خدادی با اشاره به قدردانی از فعالیت‌های بانوان خبرنگار گفت: ما در حال حاضر در کار حرفه‌ای به شرایط و سطح برابری رسیدیم و در محیط رسانه با رشد قابل توجهی در حوزه توانایی بانوان مواجه هستیم.

نشست «زنان خبرنگار؛ افق‌های پیش رو» با هدف تجلیل و پاسداشت جایگاه رسانه و مقام خبرنگار به مناسبت میلاد دخت نبی اکرم(ص) و روز تجلیل از مقام زن، با هماهنگی و همکاری معاونت مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حمایت نشر با حضور محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگی و ارشاد اسلامی، مهدی شفیعی مدیرعامل موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران و جمعی دیگر از مسئولان در فرهنگسرای برگزار و از تعدادی از زنان فعال در رسانه تجلیل شد.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here