زمان انتشار : ۲۸ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۴۰ | کد خبر : 492689 |

ویترین روزنامه ها/ روایت ناراحت کننده «ایران» از وضعیت کودکان کولبر/ پرداخت به موقع «هفت صبح» درباره آینده بازار لوازم خانگی در غیاب دو برند کره ای/ انتقاد «رسالت» به وجود پدیده «استادزاده»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، «زنگ کولبری بعد از تعطیلی مدرسه» روایت متاثرکننده روزنامه ایران از کودکان کولبری که در کوهستان برفی برای خرج زندگی و تحصیل کار می کنند. کودکانی که از سنین پایین نان آور خانه شده اند و سرمای کوهستان را به جان خریده اند. خبرنگار در این گزارش علاوه بر روایتی از زندگی این کودکان و مشکلاتشان و سختی های کولبری برای سنین پایین سعی می کند با یکی از فعالان مدنی درباره کودکان کولبر صحبت کند.

بعد از خروج دو برند ال جی و سامسونگ از بازار ایران، روزنامه هفت صبح در یکی از مطالب فرعی خود به این سوال پرداخت که جای خالی این دو برند چگونه در بازار لوازم خانگی ایران پر می شود؟ و به بیان نکاتی درباره آینده بازار لوازم خانگی در غیاب برندهای کره ای پرداخت و توضیح داد که بازار ایران در بخش لوازم خانگی سالانه ۳.۳ میلیارد دلار گردش مالی دارد و دو شرکت کره ای ال جی و سامسونگ به تنهایی نزدیک به ۵۰ درصد از کل بازار ایران را در اختیار داشتند. محدودیت های به وجود امده در نقل و انتقال پول، تامین ارز و ممنوعیت واردات به دلیل تحریم علیه ایران سبب شده تا کارخانه های ایرانی تصمیم بگیرند که دیگر محصولات ال جی و سامسونگ را در ایران نداشته باشند و با تامین قطعات و مواد اولیه از چینی ها، برندهایی با نام خود تولید کنند. در این صورت ایران اجازه صادرات خواهد داشت و مبالغی که ایران سالانه بابت استفاده از برند کره ای پرداخت می کرد، حذف شود. از طرفی هم اشاره شده، ایران جایی که کره ای ها از آن مواد اولیه تهیه می کردند را پیدا کرده است به همین دلیل می تواند در سال های آینده محصولی با همان کیفیت و با قیمت پایین تر به بازار عرضه کند.

«پدیده ای به نام «استادزاده»» سوژه انتقادی روزنامه رسالت است که به واکاوی بی عدالتی در اعطای سهمیه به فرزندان اعضای هیئت علمی پرداخت. این روزنامه نوشت: «پرده ها کنار می رود و حقیقت، چهره خود را نمایان می سازد، «دوپینگ تحصیلی» و یا «حمایت آغشته به تبعیض» هرقدر ناچیز و انگشت شمار، حقیقتی غیرقابل کتمان است و محصول نگرشی دوگانه که می تواند سایه هولناکش تا به ابد بر سر نظام آموزشی سنگینی کند و «عدالت» را در قامت یک قربانی تمام عیار به حاشیه براند. حتی می تواند در کمال ناباوری، «اصل برابری» را به کارگردانی وزارت علوم، همچون بازیگری دست چندم در سریالِ تصمیم سازی نظام آموزش عالی، نادیده بگیرد! این جریان، مولود نوعی اندک سالاری و تمرکز مزیت اجتماعی در نزد گروه معدودی است و تنها فرزندان برخی اعضای هیئت علمی به فضل پدر و به مدد سهمیه های اعطایی از آن بهره مندند و جمع کثیری در آتش این ماجرا می سوزند و خاکسترشان در جریان وزش توفان تبعیض، پراکنده می شود.»

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here