زمان انتشار : ۲۷ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۰ | کد خبر : 492623 |

ویترین روزنامه ها/ روایت متاثرکننده «خراسان» از وضعیت گرمخانه بانوان/ تاکید «آفتاب یزد» بر شنیدن صدای ماهیگیران و توجه به مشکلاتشان

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، خبرنگار خراسان با حضور در گرمخانه بانوان به عنوان یک زن بی سرپناه روایت ناراحت کننده ای از زندگی کارتن خواب ها، معتادان و زنان بی سرپناهی کار کرد که در شب های سرد و برفی به گرمخانه ها پناه می برند. این خبرنگار فضای گرمخانه را در هنگام ورودش اینگونه به تصویر می کشد: «از در که وارد می شوی، سرت سوت می کشد، روبه روی در حیاطی مسقف قرار دارد، سمت راست سرویس بهداشتی است که صف آن تا حیاط هم ادامه دارد و یک سطل زباله بزرگ نارنجی رنگ که تا خرخره پر از ظروف یک بار مصرف غذاست و هنوز تخلیه نشده است. در سمت چپ، یک شیر آب شکسته روی دیوار است که کنارش زن ها با موهای ژولیده و پتویی بر شانه در صف پر کردن لیوان شان ایستاده اند و از سرما می لرزند، گوشه ای از حیاط هم دو زن لاغر اندام روی سنگ های خیس افتاده اند، مثل مرده ها… . روی زمین پر از ته سیگار است و همه زن هایی که در صف ایستاده اند، سیگار به دست، دود هوا می کنند، رو به رویم سه سالن وجود دارد که در دو سالن حدود ۳۵ تخت دو طبقه چیده اند و یک سالن، بدون تخت است و زن ها در آن روی سرامیک دراز کشیده اند و سر پتوهای کهنه ای که به تعداد همه شان نیست، دعوا می کنند. هر طبقه از تخت ها یک یا دو صاحب دارد، روی تخت ها با پتوهای کهنه و پاره، تا حدی پوشیده شده، بوی استفراغ، عرق، سیگار و غذای مانده، باعث می شود که تا می توانی از نفس کشیدن پرهیز کنی! … .»

روزنامه آفتاب یزد در یکی از مطالب فرعی خود از وضعیت و مشکلات ماهیگیران سیریک و دیگر بنادر جنوبی نوشت و در تیتر تاکید کرد که «تا دیر نشده صدای ماهیگیران را بشنوید». در این مطلب ضمن اشاره به مشکلات صیادان تاکید شده که «چرا به این صیادانی که قایق و تور دارند و به دریا می‌روند و صید می‌کنند، سهمیه سوخت تعلق نمی‌گیرد و به آن ها مجوز نمی‌دهند و آنها را بیمه نمی‌کنند؟ چرا دولت رنج و سختی و مشکلات صیادان را نمی‌بیند و با نمایندگان واقعی آنها و در همان کنار ساحل دریا به گفتگو نمی‌نشیند؟ این همه رنج و بدبختی و فلاکت و نداری حق این مردم نجیب و خونگرم و زحمتکشی که در ثروتمند ترین منطقه زندگی می‌کنند نیست. مگر این زحمتکشان کم توقع، چه چیز زیادی می‌خواهند؟ سهمیه سوخت و مجوز و بیمه، و آیا این درخواست زیادی است؟» در آخر خطاب به مسئولان نوشت: « باور کنیم صیادان سیریک و دیگر صیادان نقاط مختلف بنادر جنوبی کشور، ایرانی، افراد سالم، پاک دست و زحمتکشی هستند که سختی به دریا رفتن و در آب تلاش کردن را به جان خریده‌اند و چیز زیادی و حتی حقشان را هم نمی‌خواهند که به کم راضی هستند، پس لطفا صدایشان را بشنوید و در همان ساحل و کنار دریا به دیدار شان بروید. آنها منتظر هستند.»

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here