زمان انتشار : ۲۶ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۳ | کد خبر : 492589 |

احمدنیا در گفتگو با شفقنا از اهداف تاسیس «اصلاحات‌نیوز» تا منبع درآمد آن می‌گوید

علی احمدنیا ادمین سابق کانال تلگرامی اصلاحات نیوز / عکس از حسین شهلایی

 شفقنا رسانه_ چندین سال از ورود پیام‌رسان «تلگرام» به فضای ارتباطی ایران می‌گذرد و در این مدت خیلی از افراد با وجود چنین نرم‌افزاری، به راه‌اندازی کانال در حوزه‌های گوناگون روی آوردند که در بسیاری از موارد توانسته‌اند تعداد قابل‌توجهی عضو گرفته و در فضای اطلاع‌رسانی به مثابه یک رسانه‌ی جدی نقش‌آفرینی نمایند. کانال اصلاحات نیوز یکی از کانال‌های فعال در حوزه خبر است که هزاران عضو دارد. شفقنا رسانه در گفتگویی با مدیر این کانال از ایده راه‌اندازی چنین کانالی تا پیشی گرفتن از برخی رسانه‌های رسمی و جنبه‌های اقتصادی آن، به بحث و بررسی پرداخته است.

 

علی احمدنیا ادمین سابق کانال تلگرامی اصلاحات نیوز درباره ایده تشکیل این کانال به شفقنا رسانه می‌گوید: ایده تشکیل کانال اصلاحات نیوز زمانی شکل گرفت که فعالیت گروه‌های خبری در فضای وایبر، واتس آپ و بعدها تلگرام بود. در آن زمان اخبار متفاوت را در گروه‌ها ارسال می‌کردیم و به بحث می‌گذاشتیم تا اینکه سال ۹۴ در تلگرام امکان ایجاد کانال فراهم شد، کانال اصلاحات نیوز هم شکل گرفت و یک سال بعد هم سایت خبری اصلاحات نیوز را راه‌اندازی کردیم. در حال حاضر ۹ نیرو داریم که ۶ نیروی آن به‌صورت تمام‌وقت در مجموعه فعال هستند و ۳ نیروی دیگر به‌صورت دورکاری ولی تمام‌وقت با ما همکاری می‌کنند.

به عقیده احمدنیا تا قبل از اصلاحات نیوز هیچ‌وقت برند شفافی که سمت‌وسوی تفکر سیاسی‌اش را به مخاطبش اعلام کند، وجود نداشته است. او می‌گوید: تا قبل از این، از طریق خط‌وربط محتوای یک رسانه می‌توانستید حدس بزنید که به کدام سمت تمایل دارد. برای اولین بار رسانه‌ای را شکل دادیم که مدعی قبول گفتمان اصلاح‌طلبی بود.

این فعال رسانه‌ای به اهداف تأسیس کانال تلگرامی اصلاحات نیوز اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: هدفمان در کانال اصلاحات نیوز این بود که مخاطب در کنار اخبار دیگر، محتوای جریان سیاسی-فکری اصلاح‌طلبی را به‌صورت متمرکز پیدا کند و این مسئله در کانال رسانه‌های دیگر نبود. این رویکرد خیلی مورد استقبال قرار گرفت. در انتخابات سال ۹۴ یکی از تأثیرگذارترین رسانه‌های جریان سیاسی بودیم. در آن زمان جریان سیاسی اصولگرا تمام تلاششان بر این بود تا با پوستر چسباندن، شهر را رنگی کنند ولی ما احساس می‌کردیم که فضای مجازی زمین واقعی برای رقابت با جریان‌های مقابل و گفتگو با مردمی است که باید برای رأی دادن مجاب می‌شدند. ما در انتخابات ۹۴ بدون شک با اختلاف از سایر رسانه‌ها به موفقیت صددرصدی تمام حوزه‌ها رسیدیم. هفته آخر شب انتخابات نزدیک ۲۰۰ هزار نفر وارد کانال شدند.

او ادامه می‌دهد: من فکر می‌کنم در دوره جدید، رسانه اصلاح‌طلب باید نقدهای خود حزبی را شکل دهد. به عبارتی درباره عملکرد اعضای این جریان، پست‌ها و منصب‌هایشان به بررسی و انتقاد دلسوزانه بپردازد. اینکه گفته می‌شود با پروپاگاندا می‌توان افکار عمومی را تغییر داد، الزاماً نمی‌تواند صد در صد درست باشد. چون باید یک مارکت رسانه‌ای خیلی قوی در داخل شکل دهید تا مخاطب بتواند از این فضای داخل استفاده کند و تمیز دهد. اگر این اتفاق نیفتد رسانه‌های فارسی‌زبان خارج نشین فعال می‌شوند و طبیعتاً مردم آن‌ها را وزنه‌ای برای راستی آزمایی شما قرار می‌دهند. اگر رسانه‌ها بتوانند نقدهایشان را در چارچوب قانون اساسی انجام دهند خیلی از مشکلات برای رسانه‌ها پیش نمی‌آید.

بااین‌حال راه‌های مختلفی برای جذب مخاطب در کانال‌های تلگرام مطرح است از جمله خرید عضو و… . به نظر شما این شیوه، مغایر با اخلاق حرفه‌ای نیست و منزلت کانال‌های ارتباطی را در حد کالا تنزل نمی‌دهد؟ احمدنیا پاسخ می‌دهد: نمی‌توانید خانه‌ای بسازید که بیرون آن شیک و داخل آن خرابه باشد. رسانه هم این‌گونه است. طبیعتاً مخاطب وقتی اعضای بالای کانالی را می‌بیند با خود می‌گوید چگونه است که مطالب این کانال در سایر کانال‌ها منتشرنشده است؟ می‌خواهم بگویم مخاطب امروز با مخاطب گذشته متفاوت است. به عبارتی مخاطب امروز چشمش به دنبال تعداد اعضای کانال نیست، بلکه به دنبال این است که مطالب فلان رسانه چقدر در مسیر حقیقت قرار دارد، چقدر سریع‌تر از سایر رسانه‌ها محتوا و اخبار را به من می‌رساند، چقدر در انتقال پیام اصلی و خلاصه کلام تلاش دارد؟ مخاطب امروز حوصله خواندن یک مقاله طولانی را ندارد.

این فعال رسانه‌ای معتقد است که با آمدن تلگرام فرهنگ خبرخوانی در کل کشور تغییر کرده است. او می‌گوید: ایجادکنندگان کانال‌های تلگرامی ایرانی آرام‌آرام به سمت خبرهای کوتاه‌تر، تحلیل‌های شسته‌رفته تر و… رفتند و متوجه شدند که این روش بیشتر مورد استقبال مخاطب قرار می‌گیرد. چون معتقدم که کانال‌های تلگرامی خبری را عدد بالای اعضایشان مطرح نمی‌کند بلکه در مسیر درست حرکت کردن، کپی نبودن مطالب، دروازه‌بانی خبر خوب کردن و… است که آن‌ها را نزد مخاطب مطرح می‌کند.

احمدنیا ادامه می‌دهد: به عقیده من باید همه ارگان‌ها ادبیاتشان را تغییر دهند. ما از دوران «وی گفت» و «وی افزود» گذشته‌ایم. مخاطب امروز دوست دارد تا اخبار را شسته‌رفته دریافت کند اینکه به آن آب‌وتاب دهند و فضای استانداردِ عجیب غریبی داشته باشد را نمی‌پذیرد.

او می‌گوید: همواره می‌شنویم که فضای مجازی تبدیل به بحرانی جدی برای جوانان شده است، ولی من فکر می‌کنم قدم اولیه این بحران را صداوسیما برداشت. چون اگر فضا را برای همه تفکرهای فکری در نظر می‌گرفت و به همه سلایق احترام می‌گذاشت، طبیعتاً تمایل مخاطب به سمت رسانه‌های دیگر نمی‌رفت.

اگرچه عده‌ای بر این عقیده هستند که ممکن است در آینده شاهد یک دوره گذار و برگشت مخاطب به سمت رسانه‌های رسمی و مطبوعات تحلیلی باشیم، بااین‌حال احمدنیا می‌گوید: همه رسانه‌ها رسالت نقد تحلیلی داشتن را ندارند. در یک بازه زمانی اگر جریان فکری رسانه‌ها و جو روانی آن‌ها را ببینید متوجه می‌شوید که رسانه‌ها به مردم خط می‌دادند و افکار سازی می‌کردند، ولی با گذشت زمان آن‌قدر بلبشو به وجود آمد که رسانه‌های امروز هم برای مردم مقبولیت ندارند. به عبارتی رسانه‌های امروز هم ظرفیت این را ندارند که جریان ساز شوند.

او ادامه می‌دهد: رسانه‌ها هنوز بر این باور هستند که با تحلیل آن‌ها مسیر مردم تغییر می‌کند درحالی‌که اصلاً این‌گونه نیست. مردم بر اساس عملکرد گذشته افراد و مسئولان درباره آینده آن‌ها صحبت می‌کنند. می‌خواهم بگویم مردم خودشان در نفس تحلیل قرارگرفته‌اند. من معتقدم در مسئله تحلیل، مردم به سمت افراد و رسانه‌هایی می‌روند که گذشته و عملکرد درست‌تری داشته باشند. به عبارتی تاریخچه و عملکرد گذشته آن رسانه، نشان می‌دهد که مخاطب بر روی تحلیل، پیش‌گویی و نظرات آن حساب کند یا خیر. خب ما چکار کردیم؟ کاری کردیم که رسانه‌هایمان صرفاً تریبون اطلاع‌رسانی شده‌اند.

احمدنیا معتقد است رسانه‌ها برای اینکه ازنظر مخاطب عملکرد مطلوبی داشته باشند، باید صدای مردم شوند. او می‌گوید: مردم دنبال رسانه‌ای هستند که صدای آن‌ها را منعکس و دغدغه‌هایشان را بیان کنند ولی رسانه‌ها هیچ‌وقت دغدغه مردم را بیان نکرده‌اند. رسانه‌ها نباید گفتمان‌ها را به افراد گره بزنند چراکه با بالا و پایین رفتن افراد، گفتمان هم بالا و پایین می‌شود و این خیانت به آن گفتمان است.

اگرچه سرعت در انتشار یکی از راه‌های جذب مخاطب است، بااین‌حال یکی از پیامدهای آن گیر افتادن در دام فیک نیوزها است. چه تدابیری برای آن در نظر گرفته‌اید؟ این مدیر کانال تلگرامی پاسخ می‌دهد: سخت است که بخواهید اسیر فیک نیوزها نشوید، چون به فراخور زمان و مکان این اتفاق‌ها می‌افتد. حتی خبرگزاری‌های رسمی هم دچار خطا می‌شوند. ولی بااین‌حال درباره اخبار جریان‌های سیاسی سعی کردیم حساسیت بیشتری به خرج دهیم و در بحث فیک نیوز موفق‌تر عمل کنیم. به عبارتی از طریق چند منبع معتبر، خبر را راستی آزمایی می‌کنیم چراکه باید خبر را از سمت منابع مشخص، افراد مرتبط و نزدیک به خبر راستی آزمایی کرد.

او با اشاره به نحوه دروازه‌بانی خبر در کانال تلگرامی اصلاحات نیوز می‌گوید: گذشت ۴ سال از عمر اصلاحات نیوز، سبب شد تا ما کم‌کم به یک شناخت مناسب برسیم که مردم و مخاطبان اصلاحات نیوز در چه بازه زمانی، چه نوع محتوایی برایشان مهم است. هر رسانه‌ای بعد از گذشت یک بازه زمانیِ مشخص از فعالیتش، متوجه سلایق و علایق مخاطبانش می‌شود و درمی‌یابد که بهتر است در چه مسیری حرکت کند. به عبارتی با نظرسنجی گذاشتن، فعال کردن روابط عمومی جدیِ کانال، احترام و تکریم مخاطب توسط روابط عمومی کانال و پاسخگویی آنی می‌توان به این سلایق و علایق پی برد.

احمدنیا ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه اصلاحات نیوز یک رسانه سیاسی است بارها پیام های توهین آمیز از برخی مخاطبان دریافت کردیم با این حال سعی کردیم بازخورد مناسبی در این موارد داشته باشیم. از طرفی مخاطب امروز باهوش‌تر است و شما باید از روش‌های متنوعی برای تأثیرگذاری استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال ما سعی کردیم از عکس‌های مرتبط‌تر و نزدیک‌تر به خبرمان استفاده کنیم. یعنی اگر خبری انتقادی است سعی کردیم عکسی را انتخاب کنیم که گویای احوال منتقدانه طرف باشد. از طرفی با ایجاد نظرسنجی‌های به‌موقع و درست می‌توانید مخاطبتان را درگیر کنید. بهتر است که رسانه‌ها، یکی از شبکه‌های اجتماعی را برای انتشار اخبارشان مبنا قرار دهند و به‌صورت کامل از آن استفاده کنند و صفحه خبری خود را در سایر شبکه‌های اجتماعی دیگر بر اساس بستر خاص آن فعال کنند. به‌عنوان‌مثال ما همه اخبارمان را در تلگرام قرار می‌دهیم ولی اخبار کوتاه و مهممان را در توییتر یا کلیپ‌های تأثیرگذار و جنجالی‌مان را در اینستاگرام منتشر می‌کنیم.

یکی از مسائلی که همواره توجه مخاطبان را جلب می‌کند، منبع مالی رسانه‌ها است. اینکه فلان رسانه از چه طریقی کسب درآمد می‌کند و به کجا وابسته است. احمدنیا درباره منبع مالی اصلاحات نیوز می‌گوید: از سال ۹۴ به بعد ما سعی کردیم رویه خود را در اصلاحات نیوز تغییر دهیم. به عبارتی از آن زمان به بعد اولویت ما در اصلاحات نیوز تبلیغات نیست، بلکه سعی کردیم از تجربیاتمان، درآمد کسب کنیم. یعنی به شرکت‌ها، سازمان‌ها و یا ارگان‌ها در حوزه اطلاع‌رسانی مشاوره می‌دهیم. به‌عنوان‌مثال اگر یک هلدینگ اقتصادی باشد، در تولید موشن گرافی و اینفوگرافی می‌توانیم با آن همکاری کنیم. یا در مورد اینکه کانال تلگرامی باید چگونه باشد، چگونه نباشد و چگونه می‌تواند برای صاحبش درآمد کسب کند مشاوره می‌دهیم.

او می‌گوید: اگر رسانه‌ای اسیر درآمدزایی شود، نمی‌تواند خیلی از نقدها را بیان کند. به عبارتی اگر افراد و نهاد خاصی بودجه اصلاحات نیوز را تأمین می‌کردند، ما مجبور می‌شدیم از بسیاری از نقدها چشم‌پوشی کنیم. به همین دلیل سعی کردیم درآمدمان را منوط به همکاری با اصلاحات نیوز نکنیم. از طرفی هم هرکدام از همکارانم در اصلاحات نیوز به شغل دیگری مشغول هستند و درآمدشان هم از آن تأمین می‌شود.

احمدنیا با اشاره به افشاگری‌های بانک سرمایه و هلدینگ آتیه صبا و شکایت افراد از اصلاحات نیوز به خاطر نشر اطلاعات می‌گوید: اکثر رسانه‌ها شاهد این بوده‌اند که سازمانی از آن‌ها شکایت کند، ولی خب باید این را هم در نظر بگیرید، خیلی از ارگان‌ها و سازمان‌ها به این فهم رسیده‌اند که با شکایت کردن از رسانه‌ها هیچ‌چیزی عوض نمی‌شود. بااین‌حال رسانه قبل از نقد یک سازمان باید اطلاعات و داده‌های خود را راستی آزمایی کند و اگر هم به این نتیجه رسید که اطلاعات منتشرشده صحت ندارد باید به‌صورت رسمی و مشخص از نهاد مربوطه عذرخواهی کند.

او به بیان تأثیر شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام بر گسترش فضای ارتباطی ایران می‌پردازد و می‌گوید: احساس می‌کنم که تلگرام خیلی هوشمندانه بر اساس سلایق خبرخوانی مردم ایران به‌روزرسانی می‌شود. بااین‌حال آسیب‌پذیرترین بخش این داستان، رسانه‌های مکتوب بودند. اگر دقت کرده باشید تا زمانی که مصاحبه روزنامه‌ها در کانال‌های تلگرامی منتشر نشود، انگارنه‌انگار مصاحبه‌ای صورت گرفته است. گفته می‌شود که جریان سازی در توییتر شکل می‌گیرد و بعد وارد تلگرام می‌شود ولی من با این نظر مخالفم. اگرچه توییتر فضای جریان سازی دارد ولی تا مادامی‌که در تلگرام نرود، به‌عنوان یک موضوع، چالش و خبر  واقعی شناخته نمی‌شود و در همان‌جا باقی می‌ماند. به همین دلیل احساس می‌کنم فضای تلگرام بستری ایجاد کرده که به محتواها هویت خبری می‌دهد.

او به ویژگی مؤثر تلگرام در جذب مخاطب اشاره می‌کند و می‌گوید: قبلاً برای صحبت با دوستان از وایبر استفاده می‌کردیم و برای خواندن مطلب، وارد سایت می‌شدیم و… . ولی تلگرام همه این کارها را یکپارچه کرد. یعنی برای صحبت دوستانه و فامیلی گروه ساخت، برای صحبت‌های شخصی مکان جدا و برای خواندن خبرها هم کانال خبری درست کرد. به عبارتی تلگرام سعی کرد یک شبکه اجتماعی به‌روزرسانی شده‌ی فیس بوک باشد. نکته طلایی تلگرام این بود، در زمانی که مردم ایران از فضای مکتوب به فضای آنلاین (کامپیوتر و موبایل) آمدند، سعی کرد همه امکانات را در موبایل قرار دهد. چون مردم به دنبال دسترسی راحت‌تر، رسانه دم دست‌تر و … هستند. خب تلگرام همه این ویژگی را داشت.

او ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه تلگرام وعده بلاک چین داده است. تا زمانی که یک اپلیکیشن بر اساس فرهنگ کشورهای متفاوت به‌روزرسانی نشود، به اضمحلال می‌رود ولی اگر بر اساس فرهنگ کشورهای مختلف به‌روزرسانی شود، باقی می‌ماند مگر اینکه رقیب قدری پیدا کند. بااین‌حال من فکر نمی‌کنم که به این زودی تلگرام دچار مهاجرت کاربر شود، چراکه تیم هوشمندی دارد.

احمدنیا در پاسخ به این سؤال که یک کانال چگونه می‌تواند به رسانه‌ای مؤثر تبدیل شود، می‌گوید: داشتن اخباری از پشت پرده برخی از اتفاقات و تصمیمات برای مردم جذابیت خاصی دارد. مثل؛ خبر دادن از انتصابات آینده و… . به عبارتی هر چیزی که به مردم نشان دهد رسانه می‌داند و دیگران خبر ندارند. کانال خبری که بتواند از پشت پرده‌ها بگوید، محتوای خوب بدهد، سریع‌تر، شسته‌رفته تر و همه‌جانبه‌تر خبررسانی کند برای مخاطب جذاب است.

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here