زمان انتشار : ۲۴ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۵:۴۵ | کد خبر : 492551 |

سلطانی فر: اگر رسانه ها به شایعات پیرامون «کرونا» در لحظه پاسخ ندهند با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد

 شفقنا رسانه– به عقیده سلطانی فر عملکرد رسانه‌ها در پرداختن به ویروس کرونا، تا این لحظه نسبتاً خوب بوده است، او می گوید: رسانه‌ها در چنین مواقعی باید به مردم هشدار دهند، نگرانی‌های جامعه را به مسئولان منتقل و پاسخی برای آن‌ها پیدا کنند. از طرفی هم باید از انتشار هرگونه شایعه پرهیز کنند. چراکه شایعه و انتشار اخبار دروغین از مبتلایان، جامعه را بی‌جهت ملتهب می‌کند. به همین دلیل نیاز است تا با انتشار لحظه‌ای اخبار و اطلاعات درباره این ویروس و پاسخ لحظه‌ای شایعه‌های شبکه‌های اجتماعی، اعتماد مردم را جلب کنند. چراکه داستان این شایعات مانند شایعات دوران جنگ می‌ماند، اگر در همان لحظه پاسخ داده نشوند با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد.

 

محمد سلطانی فر مدرس دانشگاه و کارشناس حوزه ارتباطات درباره ارزیابی عملکرد رسانه‌های رسمی در پرداختن به واقعیت ویروس کرونا به شفقنا رسانه می‌گوید: به‌طورکلی رسانه‌ها تا اینجا نسبتاً خوب عمل کردند. به غیر موردی که روزنامه ایران خبر کذبی را منتشر کرد و مورد شکایت وزیر بهداشت قرار گرفت، در سایر موارد شاید خیلی نتوان از عملکرد رسانه‌ها ایراد گرفت. چراکه رسانه‌ها وظیفه دیدبانی و نگرانی‌های جامعه را دارند و مجبورند که هشدار دهند، بنابراین باید پاسخ نگرانی‌های جامعه را بدهند. از طرفی هم رسانه‌های رسمی در حوزه آموزش، خیلی خوب عمل کردند و اجازه ندادند که به خیلی از شایعات دامن زده شود و به مردم آموزش پیشگیری از این ویروس را دادند.

او ادامه می‌دهد: البته رسانه‌های ما در حوزه خبررسانی مقداری ضعیف عمل می‌کنند. دلایل این ضعف به این برمی‌گردد که مقامات رسمی ما خیلی به‌ هوش و به گوش نیستند. اگر همه نهادها مانند عملکرد وزارت بهداشت در مورد ویروس کرونا لحظه‌به‌لحظه اطلاع‌رسانی کنند، عملکرد خودشان را به مردم بگویند و نگرانی‌های مردم را رفع کنند، نتیجه خوبی خواهیم دید.

سلطانی فر با تأکید بر این مسئله که رسانه‌ها توقع دارند تا مسئولین نسبت به دادن اطلاعات درست مقداری با هشیاری عمل کنند، می‌گوید: اگر این اطلاعات به مردم داده نشود، از جاهای دیگر به سمع و بصر مردم می‌رسد. بنابراین این توقع می‌رود که اگر خدایی نکرده یک مورد ابتلایی داشته باشیم، بلافاصله مردم از طرق مختلف مطلع شوند. مانند همین کاری که خیلی از کشورهای دنیا می‌کنند و آمار لحظه‌ای مبتلایان و اقدامات لازم جهت پیشگیری از شیوع بیماری را به اطلاع مردم می‌رسانند. به همین دلیل من معتقدم عملکرد اطلاع‌رسانی‌ها تا این لحظه به‌غیراز اطلاع‌رسانی مسئولین خوب بوده است. البته منظورم مسئولین وزارت بهداشت نیست بلکه مسئولین سایر نهادها موردنظر من است.

اگرچه در این مدت مسئولان وزارت بهداشت و رسانه‌ها بارها ضمن پرداختن به اخبار لحظه‌ای از این بیماری، تأکید کردند که مورد مبتلا به آن در کشور یافت نشده است. بااین‌حال به نظر می‌رسد بخشی از بدنه افکار عمومی با دید تردید به این اخبار نگاه می‌کند. این کارشناس حوزه ارتباطات دراین‌باره می‌گوید: علت این مسئله به نحوه اطلاع‌رسانی ویروس کرونا برنمی‌گردد بلکه به عملکرد گذشته نهادها برمی‌گردد. متأسفانه در برخورد با رسانه آن‌قدر بد عمل شده است که مردم اعتمادشان را به آن‌ها از دست ‌داده‌اند. این بی‌اعتمادی به یک دوران طولانی‌مدت چند دهه برمی‌گردد که متأسفانه مردم منبع موثق را از رسانه‌های رسمی ندیدند و به آن بی‌اعتماد شدند.

بااین‌حال در فضایی که تشخیص  ابعاد حقیقی واقعیت ویروس کرونا آسان نیست، رسانه‌ها  باید  چکار کنند؟ سلطانی فر پاسخ می‌دهد: رسانه‌ها در چنین مواقعی باید به مردم هشدار دهند، نگرانی‌های جامعه را به مسئولان منتقل و پاسخی برای آن‌ها پیدا کنند. از طرفی هم باید از انتشار هرگونه شایعه پرهیز کنند. چراکه شایعه و انتشار اخبار دروغین از مبتلایان، جامعه را بی‌جهت ملتهب می‌کند. بااین‌حال باید در نظر گرفت اگر مسئولان در دادن آمار دقیق مبتلایان پنهان‌کاری کنند، دوباره مردم نسبت به آنچه در جامعه وجود دارد، احساس ناامنی و نگرانی خواهند کرد.

او می‌گوید: رسانه‌های رسمی با انتشار لحظه‌ای اخبار و اطلاعات درباره این ویروس و پاسخ لحظه‌ای شایعه‌های شبکه‌های اجتماعی بهتر می‌توانند اعتماد مردم را جلب کنند. مانند همین کاری که وزیر بهداشت کرد و در لحظه پاسخ روزنامه ایران را داد. داستان این شایعات مانند شایعات دوران جنگ می‌ماند، اگر در همان لحظه پاسخ داده نشوند با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد.

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here