زمان انتشار : ۲۴ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۱۸ | کد خبر : 492523 |

ویترین روزنامه ها/ انتقاد تند«وطن امروز» به برنامه های برخی وزرا در بخش مسکن/ سانسورهای عجیب صدا و سیما در اختتامیه جشنواره فیلم فجر به روایت«ابتکار»

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش شفقنا رسانه،  روزنامه وطن امروز گزارشی تند و انتقادی با عنوان«خانه خراب کن» منتشر کرد که دلایل خانه دار نشدن مردم ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را مطرح کرده، که فارغ از بخش های سیاست زده آن، نکات خوبی دارد. روزنامه با توجه به گرایش خود، در همان ابتدا سعی کرده به وزرای دولت اصلاحات در بخش مسکن و شهرسازی حمله کند و برنامه های آنان را یکی از علت های فرایند کند رشد مسکن بداند. هر چند انتقادهای خوبی را هم مطرح کرده، اما بهتر بود نگاهی جامع تر به وزرای دیگر در دوره های مختلف را هم در نظر می گرفت تا گزارشش رنگ و بوی سیاسی به خود نگیرد. در بخشی از این گزارش آمده« از اساسی ترین مسائل مطروحه در حوزه سیاست‌گذاری مسکن، علت‌یابی کندشدن سرعت رشد صنعت مسکن، دسترسی نیافتن تمام آحاد ملت به واحد مسکونی متناسب با نیاز و تحقق نیافتن کامل اهداف حوزه مسکن پس از گذشت ۴ دهه از عمر انقلاب اسلامی به شمار می‌آید. در این بین توجه به سیاست‌های موثر در تحقق کامل اهداف انقلاب اسلامی نظیر تولید انبوه واحدهای مسکونی، اعطای زمین رایگان و زمین اقساطی به مردم و لزوم اخذ مالیات‌های تنظیمی مانند مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی و دلایل عدم تحقق این‌ سیاست‌ها می‌تواند راهگشا باشد. درحقیقت با روشن شدن نقش افراد و جناح‌های مختلف حاکم در طول این ۴ دهه می‌توان دلایل اوضاع فعلی بازار مسکن را بدرستی متوجه شد.» روزنامه در بخشی دیگر پیشنهاد می دهد« باید دست سوداگران و سفته‌بازان در حوزه مسکن برای همیشه قطع شود. در حقیقت استفاده از سیاست‌های تولید انبوه مسکن، اعطای زمین رایگان، اخذ مالیات‌های تنظیمی نظیر مالیات بر خانه‌های خالی، مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر زمین بدون استفاده و… می‌تواند بازار مسکن را به اهداف انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ نزدیک و شرایط را برای برقراری عدالت مهیا کند.»

سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر امسال هم به ایستگاه آخر رسید اما جشنواره امسال هم بدون جنجال و حاشیه نبود. از انصراف مسعود کیمیایی برای شرکت نکردن در جشنواره تا صحبت های جنجالی شهاب حسینی و در آخر سانسور کردن بخشی از صحبت های هنرمندان در اختتامیه این جشنواره توسط صدا و سیما بود. روزنامه ابتکار ضمن واکنش به حاشیه های این جشنواره، به اقدام صدا و سیما انتقاد کرد و در گزارشی با عنوان «خط قرمز های موهوم»، این رفتار رسانه ملی را عجیب خواند. در بخشی از این گزارش آمده« واقعیت این است که آنچه در پخش زنده صدا و سیما با آن روبه‌رو بودیم بیشتر به یک شوخی یا کمدی می‌مانست تا در پیش گرفتن ملاحظات و خط قرمزهای معمول! در شرایطی که با چند ساعت تاخیر تمام آنچه که صدا و سیما از پخش آن امتناع کرد، در شبکه‌های اجتماعی به صورت کامل دست به دست می‌شد و بسیاری هم آن‌ها را به صورت زنده از طریق پخش زنده اینستاگرام از صفحات افراد حاضر دیدند، این سوال در ذهن بسیاری از مخاطبان شکل گرفت که این صحبت‌ها چه تناقضی با ملاحظات و خط قرمزهای صدا و سیما داشت که سانسور شد؟ چه دلیلی برای این حجم از ملاحظه‌کاری وجود دارد درصورتی که تمام این گفته‌ها با فاصله اندکی شنیده خواهند شد؟ و اینکه در شرایطی که دایره ممیزی در صدا و سیما تا این حد است، چه اصراری به پخش زنده وجود داشت؟»

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here