زمان انتشار : ۲۰ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۰۹:۵۷ | کد خبر : 492367 |

نصراللهی : سواد رسانه ای مراکز بهداشتی و درمانی در بحران ها  نجات بخش و اعتماد افزا است

شفقنا رسانه-رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه در  کارگاه آموزشی سواد رسانه ای در بحران ها  در جمع روسای بیمارستان ها و مراکز درمانی تامین اجتماعی در  استان خراسان رضوی گفت : ‌ مراکز بهداشتی و درمانی یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین ارکان در بحران ها هستند.

به گزارش شفقنا رسانه، اکبر نصراللهی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه معتقد است که در مخاطرات و بحران ها،  بیمارستان ها و درمانگاه ها علاوه بر مسئولیت اجتماعی همانند سایر بخش ها، به علت سر و کار داشتن با جان مردم، مسئولیت اخلاقی و شرعی نیز دارند و در هر حادثه و بحرانی اعم از تنش های سیاسی و اقتصادی منجر به خشونت و تلفات، سیل، زلزله، نخستین و ضروری ترین مراکزی که به ذهن متبادر و حضور آن احساس می شود، مراکز بیمارستانی هستند.

نویسنده کتاب مدیریت پوشش اخبار بحران، علت وقوع بحران های قابل پیش بینی و افزایش خسارت ها و تلفات را سواد رسانه ای پایین کارگزاران بهداشتی و درمانی دانست و گفت: سواد رسانه ای بحران یعنی آگاهی از بحران ها و اصول مدیریت بحران، شناخت ظرفیت های رسانه ای، توانایی تولید و توزیع  هنرمندانه پیام های خبری و آموزشی و استفاده هوشمندانه، فعالانه و حداکثری و  بموقع  از آن ها برای آموزش و آگاه کردن مردم و فرهنگ‌سازی در مخاطرات و بحران های محتمل است.

نصراللهی گفت: آموزش و فرهنگ‌سازی مردم برای حفظ جان آن‌ها، رصد مخاطرات و بحران‌های در شرف وقوع پزشکی مثل کرونا ویروس و هوشیار کردن مردم و مقامات، پاسخ به نیاز آموزشی و اطلاع رسانی به مردم در همه مراحل، مدیریت مدیران، کارکنان و بیماران در تعامل با رسانه ها بویژه فضای مجازی، ضرورت اطلاع‌رسانی به مردم در مسائل بهداشتی و درمانی و پیشگیری از افزایش تلفات با اطلاع رسانی و درمان بموقع از جمله وظایف و نقش های مهم مراکز بهداشتی و درمانی در مخاطرات و بحران  است. اما به دلیل فقدان سواد رسانه ای در این مراکز و یا سواد رسانه ای پایین مدیران و پزشکان، این وظایف و نقش ها یا انجام نمی شود و یا بسیار کم رنگ و دیرهنگام مشاهده می شود.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه گفت دلایل دیگر  آمادگی رسانه ای پایین و پاسخ دیرهنگام مراکز بهداشتی و درمانی و بسته های آموزشی ناکافی و نامناسب مرتبط با مخاطرات و بحران ها، مشکلات مالی و درک نامناسب از جایگاه بیمارستان ها در پاسخ به حوادث و همچنین اطلاع ناکافی از ظرفیت و جایگاه رسانه ها و اصول و تاکتیک های  اطلاع رسانی است.

نویسنده کتاب مدیریت پوشش اخبار بحران با بیان اینکه بین میزان و کیفیت  خدمات بهداشتی، درمانی و شرایط  بیمارستان ها و درمانگاه‌ها در بحران ها رابطه وجود دارد، افزود: در بعضی موارد بیمارستان ها خود مستقیماً از حادثه متأثر شده و از نظر سازه ای، غیرسازه ای، تجهیزات، پرسنل و حتی سازماندهی و مدیریتی آسیب می بینند و قادر به تأمین خدمات به موج مصدومین ناشی از حوادث و بلایا نخواهند بود. مثلا در زلزله ی ۲۰۰۳ الجزایر حدود ۵۰ درصد بیمارستان ها و مراکز بهداشتی-درمانی کاملاً غیرفعال شدند اما این اتفاق در بم برای تمامی بیمارستان ها  مشاهده شد.

استاد ارتباطات و مدیریت رسانه همچنین  با  تشریح  مراحل مختلف بحران و تغییر آرایش، بازیگران ،منابع و مصرف رسانه ای گفت: مدیریت بحران تدابیر و اقدامات لازم  در  قبل، حین و بعد از بحران را شامل می شود و درمانگاه‌ها و  بیمارستان ها برای هر مرحله  باید آمادگی و برنامه ریزی داشته باشند.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه با تاکید بر اهمیت مدیریت پیام و نقش سواد رسانه ای بحران  گفت: مدیریت پیام، شناخت، کشف، تولید و انتشار بموقع، هنرمندانه و هوشمندانه محتوا با درنظر گرفتن ویژگی های مخاطبان، ابزارها، زمان‌ها، رقبا  و سواد رسانه ای یعنی برخورد فعال  کادر بهداشتی و درمانی با ظرفیت ها و پیام های رسانه است و برخورد فعال  با رسانه و استفاده بموقع و صحیح و موثر از آن  هم  با شناخت ظرفیت های همه رسانه ها بویژه فضای مجازی،‌ پیام،‌ مخاطب،‌ اصول مدیریت پیام و تسلط بر تاکتیک های آن و درک فضای رقابتی و استفاده از ظرفیت  خبرنگاران و  تغییر ساختار تعامل مراکز و فعالان درمانی  با رسانه ها  امکان پذیر است.

نصراللهی با بیان اینکه  ایران در رده ۱۰ کشور نخست بلاخیز دنیا قرار دارد  و آسیب پذیری ایران در برابر زلزله ۱۰۰ برابر ژاپن است ،‌ اقدامات پیشگیرانه را برای جلوگیری از  بروز بحران و کاهش تلفات و خسارت ها ،‌ شرط عقل و ایفای وظایف اداری و انسانی دانست و گفت:‌ بی تردید استفاده از ابزار های رسانه ای در  آموزش و اطلاع رسانی و فرهنگ رسانی در امور بهداشتی و درمانی  در بحران زدایی،‌ اعتماد افزایی و کاهش خسارت ها و تلفا ت مهم است.

رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه  همچنین  گفت:  از مجموع  ۴۰ بلای  طبیعی شناخته شده در جهان، امکان وقوع ۳۲ نوع آن در ایران وجود دارد، همچنین ۹۰ درصد جمعیت ایران در معرض خطرات ناشی از زلزله و سیل قرار دارند. بنابراین با توجه به شرایط بالقوه مناسب ایران برای وقوع بحران های مختلف، اهمیت دادن به سواد رسانه ای بحران ها و مخاطرات در سطوح  مختلف مردم،‌ مسئولان و رسانه ها ضروری است.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here