زمان انتشار : ۲۰ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۵۹ | کد خبر : 492340 |

ویترین روزنامه ها/ واکنش «شهروند و هفت صبح» به خبر تعطیلی جمعه بازار محبوب تهرانی‌ها/ انتقاد «ابتکار» از نبود نظارت بر قاچاق پوشاک دست‌دوم

شفقنا رسانه_ صفحه یک روزنامه‌ها به عنوان  ویترین در مقابل چشم خواننده است به همین جهت انتخاب تیتر، عکس و مطالب فرعی در این صفحه اهمیت زیادی دارد تا خواننده را به داخل متن بکشاند و همراه خود کند. در این گزارش سعی کردیم با نگاهی به روزنامه‌های امروز، آن‌هایی که دارای مطالب خوب و مخاطب محور و یا محل نقد و بحث هستند، مورد بررسی قرار دهیم.

 

به گزارش شفقنا رسانه، روزنامه ابتکار سوژه جالبی را به صفحه اول آورد و در گزارشی از بازار داغ لباس‌های دست‏دوم نوشت. روزنامه سعی کرد به این مسئله بپردازد که  این تجارت تا چه اندازه صنعت پوشاک داخلی را با تهدید مواجه کرده است و برای اینکه این تاثیر را ملموس تر نشان دهد در تیتر از «تاناکورا بر تن بازار شب عید» نوشت. روزنامه در این مطلب توضیح داد که «این‌روزها برخی از مصرف‌کنندگان تمایل به استفاده از پوشاک تاناکورایی دارند، این کالاها بیشتر اقشار متوسط و با سطح درآمد پایین کشورمان را هدف قرار می‌دهند که عمده مصرف‌کنندگان صنعت پوشاک از همین اقشارند. این در حالی است که باید بدانیم استفاده از لباس‌های تاناکورای علاوه‌ بر مسائل بهداشتی بر صنعت پوشاک کشور به‏شدت صدمه وارد می‌کند. اما مسئله مهم‌تری وجود دارد و آن هم این است که ما با یک پدیده مهم با عنوان کالای قاچاق مواجه هستیم و باید این مورد را بررسی و اقداماتی را برای کاهش این پدیده در دستور کار قرار دهیم».

ابتکار همچنین تاکید کرد که «لباس‌های تاناکورایی و کالای دست‏دوم در بسیاری از کشور تبدیل به یک تجارت بزرگ شده و به صورت قانونی انجام می‌شود، اما متاسفانه ما در ایران هیچ قانون و یا نظارتی برای انجام این کار نداریم. اضافه بر آن حتی بر روی قاچاق پوشاک نو هم نظارتی چندانی نداریم و این مسئله مشکلات بسیاری را به وجود می‌آورد».

 

روز گذشته علی محمد سعادتی، شهردار منطقه ۱۲ خبر تعطیلی پارکینگ پروانه و مقاوم سازی آن را داد و اعلام کرد که پاساژ پروانه از نظر سازه، ایمنی لازم را ندارد و در مقابل حریق ناایمن است و هر لحظه امکان بروز حادثه در این پاساژ وجود دارد. این خبر به صفحه اول برخی از روزنامه ها از جمله شهروند و هفت صبح آمد و در گزارشی به بررسی این مسئله پرداختند. روزنامه شهروند سعی کرد با کسبه پارکینگ پروانه و برخی از مسئولان مربوطه گفتگو کند. به طوری که مسئول روابط عمومی پارکینگ پروانه به این روزنامه گفته بود: «فقط بحث ایمنی نیست. آنها شنیده‌اند که بنیاد مستضعفان که مالک پلاسکو است، می‌خواهد پارکینگ را از شهرداری بخرد». شهروند توضح داد که «جمعه‌بازار به شکل و شمایل امروزی‌اش در پارکینگ ناصرخسرو (سعدی جنوبی) شکل گرفت و از ‌سال ١٣٨٠ به بعد، پارکینگ پروانه در روزهای جمعه تغییر کاربری داد و نام جمعه‌بازار جدید را یدک کشید. پارکینگی که نسبت به جمعه‌بازار ناصرخسرو از هر جهت بهتر بود، توانست کسب‌وکارهای بسیاری را معرفی و جمعه‌ها را پررونق کند و حالا صحبت از تعطیل‌شدنش هم کسبه را بلاتکیف کرده و هم خریدارانش را نگران». اگرچه این روزنامه گزارش جامعی را در این رابطه کار کرد با این حال تیتر «اضطراب پروانه» تیتر جالبی نیست و نمی تواند مفهوم روشنی را به مخاطب منتقل کند.

این موضوع اما در روزنامه هفت صبح با تیتر مفهومی و روشن تری کار شد و روزنامه ضمن اشاره به اینکه «پارکینگ پروانه خطرناک و نوستالوژیک» است به لزوم مقاوم سازی آن اشاره و سعی کرد به این سوال زیر تیتر پاسخ دهد که آیا جمعه بازار مشهور و محبوب تهرانی ها تعطیل می شود؟

 

∗∗ در ادامه صفحه یک سایر روزنامه ها را ببینید…

 

∗مطالب ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here