زمان انتشار : ۱۹ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۲:۴۰ | کد خبر : 492329 |

روغنی ها: رسانه ها با تکیه بر دلایل مستدل شایعات درباره«کرونا» را خنثی کنند

شفقنا رسانه- محمد تقی روغنی ها معتقد است که رسانه ها ضمن پرهیز از حواشی ها با ماهیت سیاسی و رقابتی، باید با تکیه بر دلایل مستدل، منطقی و علمی شایعات شبکه های اجتماعی درباره ویروس کرونا را دنبال و بررسی کنند و سعی در خنثی کردن آن ها داشته باشند. شاید رسانه ها اینگونه بتوانند به تدریج زمینه های بی اعتمادی را کمرنگ تر کند.

محمد تقی روغنی ها فعال رسانه ای و مدرس ارتباطات درباره چگونگی پرداختن رسانه ها به ابعاد حقیقی واقعیت ویروس کرونا در گفتگو با شفقنا رسانه می گوید: اگرچه در کشور ما این ویروس به بحران تبدیل نشده است ولی در مواقع این چنینی که ایجاد نگرانی می کند و احتمال بروز آن وجود دارد، رسانه ها چند نقش اساسی برعهده دارند. اول نقش آگاهی دهنده است و تاجایی که رسانه های رسمی را دنبال کردم چنین نقش را به خوبی ایفا کردند و توضیح دادند که به لحاظ موارد بهداشتی، باید چه کارهایی برای جلوگیری از ابتلا و شیوع این ویروس صورت بگیرد. در کنار این آگاهی دهی رسانه ها باید مدام پیگیری مباحث علمی و پزشکی باشند که در این حوزه انجام می شود و بررسی کنند که احتمال مداوا و درمان چگونه است.

او ادامه می دهد: از طرفی باید بررسی کنند که این موضوعات در دنیا چقدر رنگ و بوی سیاسی گرفته اند. شاید اگر این موضوع در چین نبود و در کشور دیگری رخ می داد، رسانه های غربی و امریکا موضوع را تا این حد به صورت گسترده مطرح نمی کردند. البته منظور این نیست که موضوع کم اهمیت است بلکه منظورم این است که باید به این جنبه ها هم در کنار این رویداد ها توجه کرد و در نظر گرفت که حد هر بحران و حادثه ای چه میزان است. چرا که بیش از اندازه مردم را نگران کردن و ترساندن می تواند تبعات منفی داشته باشد و اگر حادثه ای یا بحرانی هست در همان حد واقعی اش، پوشش داده شود. به عبارتی از حواشی که می تواند ماهیت سیاسی و رقابتی داشته باشد پرهیز شود.

اگرچه در این مدت مسئولان وزارت بهداشت و رسانه ها بارها ضمن پرداختن به اخبار لحظه ای از این بیماری، تاکید کردند که مورد مبتلا به آن در کشور یافت نشده است. با این حال به نظر می رسد بخشی از بدنه افکار عمومی با دید تردید به این اخبار نگاه می کند. روغنی ها ریشه این بی اعتمادی را به عملکرد مسئولان و رسانه ها در گذشته می داند و می گوید: باید بررسی شود، در ارتباط مسئولان و رسانه با مردم در گذشته چه اختلال هایی وجود داشته است که الان نمی توانند بر روی افکار عمومی تاثیرگذار باشند و متاسفانه شایعه در این زمینه بر فضای رسانه های رسمی غالب شده است. به همین دلیل باید یک نوع بازنگری بر روی رفتارها و اطلاع رسانی مسئولین و رسانه ها به مردم صورت گیرد و تاکید شود که وقتی افکار عمومی تشنه گرفتن اطلاعات اند و اطلاعات درستی داده نمی شود، در آینده اعتماد عمومی به عنوان سرمایه اجتماعی جامعه از بین می رود و مردم نمی توانند به رسانه ها و اظهارات مقامات رسمی کشور اعتماد کنند.

در چنین شرایطی چه باید کرد و چگونه می توان این اعتماد را در کوتاه مدت بازگرداند؟ این مدرس ارتباطات پاسخ می دهد: بازگشت اعتماد مردم به رسانه های رسمی و سخنان مسئولین در کوتاه مدت کاری ساده و امکان پذیر نیست. وقتی اعتماد جامعه ای سلب می شود و کاهش پیدا می کند، بازسازی آن مدت زمان زیادی طول می کشد. با این حال باید بعد از وقوع هر اتفاقی، اطلاع رسانی های سریع و صحیح انجام شود و رسانه ها با واکاوی موضوع و بررسی علمی آن به شایعات پاسخ دهند. خب درباره ویروس کرونا هم اینگونه است و رسانه ها باید با تکیه بر دلایل مستدل، منطقی و علمی شایعات شبکه های اجتماعی را دنبال و بررسی کنند و سعی در خنثی کردن آن ها داشته باشند اینگونه شاید رسانه ها بتوانند به تدریج زمینه های بی اعتمادی را کمرنگ تر کند.

 

∗ ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here