زمان انتشار : ۱۸ بهمن ,۱۳۹۸ | ساعت : ۱۱:۰۱ | کد خبر : 492273 |

اهالی رسانه در گفتگو با شفقنا به بیان راهکارهایی برای افزایش مشارکت آگاهانه مردم در انتخابات مجلس می پردازند

شفقنا رسانه– با نزدیک شدن به شروع انتخابات مجلس شورای اسلامی، اهمیت بالا بردن سواد سیاسی مردم و تلاش برای مشارکتی آگاهانه در انتخابات پررنگ تر می شود چرا که انتخاب کاندیدای اصلح می تواند اقدامی حیاتی برای رشد و ترقی کشور باشد. با این حال رسانه ها با توجه به نقش های نظارتی و پرسشگری خود چقدر می توانند در بالا بردن نشاط سیاسی مردم  جهت شرکت در انتخابات تاثیر گذار باشند؟ و کدام قالب رسانه ای بهتر می تواند این نقش را ایفا کند؟ از طرفی هم رسانه ها باید به چه مولفه هایی برای پرداختن به موضوع انتخابات مجلس توجه کنند؟ سوالاتی هستند که شفقنا رسانه در گفتگو با اصحاب رسانه سعی در یافتن پاسخ برای آن ها دارد.

 

به گزارش شفقنا رسانه،  محمد کریمی سردبیر تسنیم درباره نقش رسانه‌ها در افزایش شور و اشتیاق سیاسی مردم برای شرکت در انتخابات پیش رو می گوید: در دهه اخیر نقش رسانه در اطلاع رسانی و آگاهی دهی به مردم در بینش عمومی جامعه غیرقابل انکار است. اما رسانه به تنهایی نمی تواند میدان دار جریان سازی سیاسی برای حضور تفکرات متنوع پای صندوق های رای باشد. بلکه علاوه بر رسانه ها باید مسئولان اجرایی انتخابات و متولیان امور مختلف در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی با تولید محتوا و با اشاره به دستاوردهای غیرقابل انکار مجلس شورای اسلامی در تصمیم سازی های خرد و کلان جامعه سبب تقویت اعتماد عمومی جامعه نسبت به مجلس شورای اسلامی شوند.

امیر حسین یزدان پناه دبیر سیاسی روزنامه خراسان هم با بیان اینکه رهبران فکری جامعه در برهه ای بر این عقیده بودند که رسانه ها تاثیر مستقیم بیشتری بر روی مردم دارند، می گوید: الان رسانه ها تاثیرگذاری چند مرحله ای دارند، از طرفی در جامعه الان اثرگذاری رسانه کمتر از اثرگذاری ارتباطات فردی است. بنابراین رسانه ها در بخش کوچکی که برای اقناع مردم اثرگذارند، چند مرحله را پشت سر می گذارند. به عبارتی اول باید تلاش کنند تا رهبران فکری را قانع و شور سیاسی را در آن ها ایجاد کنند و رهبران فکری، پیام را به جامعه هدف خود منتقل کنند و… . خب این تاثیرات چند مرحله ای است. اگرچه رسانه در ایجاد شور سیاسی مردم نقش جدی دارد ولی همه چیز نیست.

بهروز بهزادی، جانشین مدیر مسئول روزنامه اعتماد هم معتقد است، رسانه جزئی از جامعه است که از آن تاثیر می پذیرد و به آن تاثیر می دهد به همین دلیل با توجه به وضع موجود جامعه می تواند این شور را زیاد کند. او می گوید: رسانه می تواند ملت را مجاب کند که شرکت شما در انتخابات یعنی اینکه در سرنوشت خودتان دخیل هستید. ملت وقتی در انتخابات شرکت می کند، می خواهد نماینده خودش را به مجلس بفرستد. این بهترین اثری است که می توان بر روی مخاطب گذاشت و مخاطب را تشویق کرد تا در سرنوشت جامعه خودش مؤثر باشد. همین که رسانه ها خبر، گزارش و… درباره انتخابات منتشر کنند سبب می شود بحث انتخابات تبدیل به موضوع روز جامعه شود.

با این اوصاف کدام قالب رسانه ای می تواند بهتر این نقش را ایفا کند؟ سردبیر تسنیم پاسخ می دهد: بهترین ابزار برای بالا بردن شور و آگاهی سیاسی مردم جهت شرکت در انتخابات پیش رو استفاده از فیلم، تصویر و کلیپ های کوتاه مستند، مستدل، بدون تحریف، جامع و کامل است.

با این حال محمد مهاجری عضور شورای سردبیری خبرآنلاین فضای مجازی را موثرترین قالب می داند و معتقد است که رسانه های رسمی تا حد زیادی رودرواسی، ملاحضه کاری و نگرانی دارند و بعضی از آن ها هم نمی خواهند که خیلی شفاف عمل کنند. او می گوید: این مسئله خود به خود مخاطب را به سمت فضای مجازی سوق می دهد. اگر دقت کنید، مطالب منتشر شده در رسانه های رسمی، به صورت خلاصه شده، گزینش شده و حتی گاهی تحریف شده در فضای مجازی مشتری بیشتری دارند.

یزدان پناه با نظر مهاجری موافق است و می گوید: اگر چند سال پیش این سوال را از من می پرسیدید، می گفتم رسانه های دیداری و شنیداری بهترین قالب برای چنین کاری هستند ولی الان معتقدم فضای مجازی بخصوص شبکه های اجتماعی که جمعیت بیشتری از مردم ایران در آن حضور دارند. چون در این فضا مولتی مدیا، پادکست های صوتی و تصویری و پیام های کوتاه خیلی بر عامه مردم اثرگذار هستند.

الهام یوسفی دبیر سیاسی ابتکار هم معتقد است که با توجه به تاثیرگذاری فضای مجازی نمی تواند به طور قطع از سایت ها و روزنامه ها برای ایفای بهتر این نقش نام برد. با این حال اگرچه او قالب خاصی را ارجح نمی داند ولی رسانه ملی را به دلیل قابل دسترس بودن برای همه مردم و پوشش سراسری اش مؤثرتر از سایر قالب های رسانه ای می داند. از طرفی هم به عملکرد سوگیرانه آن درباره مسائل سیاسی، انتخاباتی و حمایت از جریانی خاص انتقاد دارد.

این در حالی است که به عقیده بهزادی روزنامه ها بهترین قالب برای افزایش شور و نشاطی سیاسی مردم جهت شرکت در انتخابات پیش رو هستند و می گوید: در روزنامه می تواند مصاحبه، گزارش، یادداشت، گزارش های تحقیقی و … داشته باشیم. به عبارتی در روزنامه می توان از دوران هایی بگوییم که مردم در انتخابات شرکت کردند و موثر بودند و همینطور به دوره هایی اشاره کنیم که مردم مشارکت کمتری داشتند و به طبع تاثیر کمتری بر جامعه خود گذاشتند.

در چنین شرایطی یک رسانه باید به چه مولفه هایی برای پرداختن به موضوع انتخابات مجلس توجه کند؟ علیرضا کریمی، سردبیر روزنامه آفتاب یزد معتقد است رسانه ها ضمن توجه به دغدغه های سیاسی و جناحی‌شان باید ارزش های اخلاقی و ملی را فراموش نکنند و مدام بر روی آن ها مانور دهند. او می گوید: رسانه های مستقل که ارتباط نزدیکتری با مردم دارند، باید سعی کنند تا  با اطلاع رسانی و آگاهی افزایی به افزایش مشارکت مردم در انتخابات مجلس کمک کنند و به طرق مختلف به مردم هشدار دهند که اگر مشارکتی صورت نگیرد چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. ناگفته نماند رسانه ها زمانی می توانند شرایط را عوض کنند که مسئولین ابزار مورد نیاز برای این کار را ایجاد کنند.

سردبیر تسنیم هم در این باره تاکید می کند که رسانه ها باید در یک نگاه فراجناحی و با نگاه به حفظ و صیانت از منافع ملی، آرمان ها و ارزش های نظام و انقلاب اسلامی به موضوع انتخابات بپردازند و می گوید: رسانه ها در میدان انتخابات وارد یک آزمون جدی مبنی بر اطلاع رسانی صریح، آسان، آزاد و فارغ از گرایش های آشکار سیاسی خواهند بود چراکه صحنه انتخابات وزن کارکرد ملی و حرفه ای رسانه ها را نشان می دهد.

مهاجری هم با بیان اینکه حضور مردم در انتخابات خیلی تاثیرگذار است، می گوید: رسانه ها نباید در این فضای فعلی، کاری کنند تا مردم در انتخابات شرکت نکنند. بلکه باید مردم را تشویق به رای دادن کنند ولو اینکه تک رای دهند. یا اینکه به مردم بگویند بین بد و بدتر به فرد بد رای دهند چرا که خودِ حضور مردم در انتخابات موضوعیت دارد.

او می گوید: چون در دوره کنونی شرایط کشور خیلی حساس است و متاسفانه فضای سیاسی کشور به گونه ای است که ما در معرض حمله و تهدید دشمنان قرار داریم و کاهش حضور مردم در انتخابت می تواند امریکایی ها را به کاهش اعتبار نظام جمهوری اسلامی ترغیب کند و فشار بر مردم را افزایش دهد. مردم بخاطر منافع خودشان هم که شده باید پای صندوق رای بروند.

جانشین مدیر مسئول روزنامه اعتماد مولفه های انتخابات را مردم و برگزار کنندگان انتخابات _دولت و شورای نگهبان_ می داند و معتقد است که رسانه باید درباره آن ها تحقیق و بررسی کنند.

دبیر سیاسی روزنامه ابتکار هم در این باره معتقد است که رسانه باید پیگیر مطالبات جامعه از کاندیداهای انتخاباتی باشد و از طرفی باید بررسی کند که خود کاندیداهای مجلس چه برنامه ای برای مطالبات مردم دارند. به عبارتی راهکارشان برای برون رفت از مشکلات بخصوص مشکلات معیشتی و اقتصادی چیست. او می گوید: اگر رسانه ای در این مدت باقی مانده تا انتخابات، پیگیر وعده های انتخاباتی کاندیداها باشد و اخلاق رسانه ای را رعایت کند، بهتر می تواند اعتماد مردم را جلب کند و شور و اشتیاق سیاسی شان را بالا ببرد.

در این میان دبیر سیاسی روزنامه خراسان هم می گوید: رسانه باید با نشان دادن این مسئله که اشتباهات در همه جوامع وجود دارد به رشد بلوغ سیاسی در جامعه کمک کند. از طرفی هم باید از تجربیات جوامع دیگر و یا تجربیات جامعه خودمان در زمان های مختلف استفاده کند و با تجربه نگاری به بلوغ سیاسی جامعه کمک کند.

 

∗ ما را در کانال تلگرامی شفقنا رسانه (mediashafaqna@) دنبال کنید.
∗ نقد و نظر و سوژه های خود را از طریق ارتباط با ادمین کانال(shafaqnamedia_admin@) به ما بگویید.

انتهای پیام

media.shafaqna.com

شفقنا در شبکه های اجتماعی: توییتر | اینستاگرام | تلگرام

پاسخ به این نظر

Please enter your comment!
Please enter your name here